Самі тверді метали у світі

Коли мова йде про твердий і міцному металі, у своїй уяві людина відразу ж малює воїна з мечем і в обладунках. Ну або з шаблею, і обов’язково з дамаської сталі. Але сталь, хоч і міцний, але не чистий метал, її отримують шляхом сплаву заліза з вуглецем і деякими іншими металами-добавками. І при необхідності сталь піддають обробці, щоб змінити її властивості.

Легкий міцний метал сріблясто-білого кольору

Кожна з добавок, будь то хром, нікель або ванадій, відповідають за певну якість. А ось для міцності додають титан – виходять тверді сплави.

За однією версією, метал отримав свою назву від Титанів, могутніх і безстрашних дітей богині Землі Геї. Але за іншою версією, сріблясту речовину названо в честь королеви фей Титанії.

Титан відкрили німецька та англійська хіміки Грегор і Клапрот незалежно один від одного з різницею у шість років. Сталося це в кінці 18-го століття. Речовина відразу зайняло місце в періодичній системі Менделєєва. Через три десятиліття був отриманий перший зразок металевого титану. І досить довго метал не використовували через його крихкості. Рівно до 1925 року – саме тоді, після низки дослідів, иодидным методом був отриманий чистий титан. Відкриття стало справжнім проривом. Титан виявився технологічним, на нього тут же звернули увагу конструктори та інженери. І зараз метал з руди отримують, в основному, магниетермический способом, який запропонували у 1940 році.

Титан - самий твердий використовуваний метал

Якщо зачіпати фізичні властивості титану, то можна відзначити його високу питому міцність, міцності при високих температурах, маленьку щільність і корозійну стійкість. Механічна міцність титану в два рази вище міцності заліза і в шість – алюмінію. При високих температурах, де легкі сплави вже не працюють (на основі магнію і алюмінію), на допомогу приходять титанові сплави. Наприклад, літак на висоті 20 кілометрів розвиває швидкість в три рази вище, ніж швидкість звуку. І температура його корпуса при цьому близько 300 градусів за Цельсієм. Навантаження такі витримує тільки титановий сплав.

За поширеністю в природі метал займає десяте місце. Титан видобувають в ПАР, Росії, Китаї, Україні, Японії та Індії. І це далеко не повний перелік країн.