Самі солоні моря в світі

Про те, що вода в морі солона – кожен знає не з чуток. Але відповісти на питання, яке море найсолоніше на планеті, більшість людей, швидше за все, ускладниться. Втім, навряд чи людина замислювався про те, чому море солоне і є в самому солоному морі в світі життя.

Світовий океан – це єдиний цілий природний організм. На планеті він займають дві третини всього земного простору. Ну а морська вода, яка наповнює світовий океан, вважається найпоширенішою речовиною на поверхні Землі. У неї гірко-солоний смак, від прісної води морська відрізняється прозорістю і кольором, питомою вагою і агресивним впливом на матеріали. А пояснюється це просто — в морській воді знаходиться понад 50 різних компонентів.

Морська вода буває різного ступеня солоності

Самі солоні моря світу

Які моря більш солоні, які менше — учені знають точно. Рідина в морях вже вивчена і буквально розкладена по складовим. І з’ясувалося, що солоні моря в Росії займають найвищі сходинки в рейтингу солоності. Отже, головним претендентом на статус самого солоного є Баренцове море. Все тому, що протягом року солоність поверхневих шарів коливається в районі 34,7-35 відсотків, втім, якщо відхилятися на північ і на схід, то відсоток буде зменшуватися.

Баренцове море - найсолоніше в Росії

Біле море теж відрізняється високою солоністю. У поверхневих шарах показник зупинився на рівні 26 відсотків, але на глибині він збільшується до 31 відсотка. В Карському морі солоність близько 34 відсотків, проте, вона неоднорідна і в гирлах впадають річок вода стає майже прісної. Ще одним з найсолоніших морів світу можна назвати море Лаптєвих. У поверхні фіксується солоність на рівні 28 відсотків. Ще більше показник – 31-33 відсотка – в Чукотському морі. Але це взимку, влітку солоність опускається.

Біле море вважається дуже солоним

Яке море соленее

До речі, всіма улюблене Середземне море теж може поборотися за статус самого солоного в світі. Солоність в ньому коливається від 36 до 39,5 відсотків. Зокрема, з-за цього в море відзначається слабке кількісний розвиток фіто і зоопланктону. Однак, незважаючи на це, в морі мешкає велика кількість представників фауни. Тут можна зустріти тюленів, морських черепах, 550 видів риб, близько 70 риб-ендеміків, раків, а так само восьминогів, крабів, лангустів, кальмарів.

Середземне море солоніша багатьох інших

Вже точно не соленее Середземного ще одне знамените море – Каспійське море. Каспій може похвалитися багатим тваринним світом – 1809 видів. У морі живе велика частина світових запасів осетрових, а так само прісноводних риб (судак, сазан і вобла). Рослинний світ теж дуже багатий – у Каспії 728 видів рослин, але переважають, звичайно, водорості. Цікавий факт, в Казахстані знаходиться унікальний природний об’єкт – Аральське море. І його особливість у тому, що його можна назвати другим Мертвим морем. Ще півстоліття тому Аральське море мало стандартну солоність. Однак, як тільки воду з моря почали брати для зрошення земель, солоність почала підвищуватися, і до 2010 року зросла в 10 разів. Мертвим море називають не тільки за показниками солоності, але і з-за того, що багато мешканців Аральського моря в якості протесту проти підвищення рівня солоності вимерли.

Чому моря солоні

Чому моря солоні – це питання цікавило людей з давніх часів. Приміром, згідно з норвезької легендою на дні морів стоїть незвичайна млин, яка постійно меле сіль. Аналогічні історії побутують в казках жителів Японії, Філіппін і Карелії. А ось по кримській легендою Чорне море солоне з-за того, що дівчата, які потрапили в мережі Нептуна, змушені віками на дні плести білі мережива для хвиль і постійно плакати про рідну землю. Від сліз вода і стала солона.

За легендою, Чорне море стало солоним від сліз

Але з наукової гіпотези, солоної вода стала іншим шляхом. Вся вода в морях і океанах береться з річок. Однак, в останніх тече прісна вода. А в середньому в одному літрі Світового океану розчинено 35 грамів солей. За словами вчених, кожна крупинка солі вимивається річковими водами з грунту і вирушає в море. За століття і тисячоліття солі в Світовому океані намивається все більше. І нікуди вона піти не може.

У деяких морях концентрація солей зашкалює

Існує версія, що вода в океанах і морях спочатку була солона. Перший водойма на планеті, нібито, наповнився кислотними дощами, які потрапляли на землю в результаті великого виверження вулканів на початку життя планети. Кислоти, на думку вчених, роз’їдали гірські породи, вступали з ними в хімічні з’єднання. В результаті хімічних реакцій з’явилася солона вода, яка зараз наповнює Світовий океан.

Найсолоніше море в світі

Найсолоніше море в світі іменується Червоним. В одному літрі води міститься 41 грам солей. У моря є тільки одне джерело надходження води – Аденську затоку. За рік через Баб-Ель-Мандебська протока Червоне море отримує на тисячу кубічних кілометрів води більше, ніж виноситься з моря. Тому, за даними дослідників, щоб води Червоного моря повністю оновилися, необхідно близько 15 років.

Мандебська протока - місце з самої солоною морською водою

Солоне Червоне море дуже добре і рівномірно перемішана. Взимку поверхневі води охолоджуються, опускаються вниз, піднімаючи теплі води з морської глибини. Влітку ж вода з поверхні випаровується, що залишилася, стає солоною і важким, тому опускається вниз. Вгору ж піднімається не така солона вода. Таким чином, вода і перемішується. Море однаково по солоності і температурі скрізь, крім западин.

До речі, виявлення западин в Червоному морі з гарячим розсолом в 60-х роках минулого сторіччя було справжнім відкриттям для вчених. Зараз, за відомостями bestfacts.com.ua їх виявлено близько 20. Розсіл в таких западинах має температуру від 30 до 60 градусів за Цельсієм, і вона підвищується максимум на 0,7 градусів в рік. Виходить, що вода підігрівається зсередини «земним» теплом. І вчені заявляють, що розсіл не перемішується з морською водою і відрізняється від неї за хімічними показниками.

Мертве море - саме солоне у світі

У Червоному морі повністю відсутня берегової стік (річок і дощових потоків). Як наслідок, немає бруду з суші, а є кришталева прозорість води. Цілий рік температура тримається на рівні 20-25 градусів. Це і обумовило багатство, а так само унікальність морського життя в морі.

Чому Червоне море саме солоне? Деякі кажуть, що саме солоне – Мертве море. Його солоність в 40 разів вище солоності Балтійського моря і в 8 разів Атлантичного океану. Однак, назвати Мертве море солоним – не можна, зате воно вважається самим теплим.

Мертве море знаходиться на території Йорданії та Ізраїлю в Західній Азії. Його площа становить понад 605 квадратних кілометрів при максимальній глибині 306 метрів. У це знамените море впадає єдина річка – Йордан. Виходу до моря немає, тому з науки його правильніше назвати озером.