Самі маленькі літаки у світі

Є рейтинг самих маленьких військових літаків, відомі і найменші у світі пасажирські літаки. Не дивлячись на розміри, їх виробництво обходиться зовсім не дешево, не дивлячись на прагнення знизити собівартість.

Маленькі військові літаки

Далеко не всі коли-небудь існували військові літаки володіли великими габаритами. Були серед них і літаки зі «скромними» розмірами. Одним з таких став «Ш-тандем». Його вага без броні становив трохи більше трьох тонн. Літак був зроблений з дерева. Його габарити – вісім з половиною метрів в довжину при розмах передніх крил у крайніх точках – одинадцять метрів, а задніх крил – сім метрів. Завдяки своїм мініатюрним розмірам, він використовувався в СРСР як катапультового розвідника для крейсерів і лінкорів, а так само як розвідник-коректувальник, завдяки добрій схемі захисного вогню і високої швидкості. Його серійне виробництво почалося влітку 1940-го року.

«Ш-тандем» один з перших маленьких літаків був виконаний з дерева

Серед невеликих маленьких російських літаків Як – 130. Вага цього легкого винищувача – чотири з половиною тонни. Він здатний розвинути швидкість до однієї тисячі п’ятдесяти кілометрів на годину. Цей літак може використовуватися як в якості бойового, так як і в якості літака для навчання пілотів.

Як–130 невеликий вітчизняний винищувач

До легким російським винищувачам відноситься і КБ Сухий. Він менше винищувача Су-27. Його маса – вісімнадцять з половиною тонн, а гранична швидкість – дві тисячі шістсот кілометрів.

F-16 «Файтинг Фалкон» маленький американський бойовий літак

На озброєнні США знаходяться такі легкі літаки винищувачі F-16 «Файтинг Фалкон». Передбачається, що з 2018-го року почнеться випуск F-35А, поки ж побудована всього дюжина таких винищувачів. Маленькі військові літаки використовуються морською авіацією США – це машини F/А-18 «Хорнет» чотирьох модифікацій. В даний час завершується робота над розробкою бойового безпілотника Х-47В.

Маленькі пасажирські літаки

В останні роки значно зріс попит на літаки, що використовуються для цілей корпорацій та індивідуальних ділових поїздок. Йдеться про літаки для ділових людей. Передбачається, що цей ринок буде розвиватися більш динамічно, ніж ринок військової авіації.

Салон невеликого пасажирського літака Global 5000

Канадський концерн «Bombardier Aerospace» є лідером в секторі малих пасажирських літаків. Їм створені такі літаки для бізнесу, як Global 5000 і Continental, які здатні прийняти на борт до восьми пасажирів. Відомо, що лідером за попитом на найменші пасажирські літаки для бізнесу є така європейська країна, як Німеччина.

Так само користуються попитом маленькі літаки з дизельним мотором. Ними цікавляться спортсмени-любителі і заможні люди. Такі літаки активно використовуються на американському ринку, де з їх допомогою перевозять невеликі партії вантажів. Так, літак французької фірми Sokata, названий «Generation Two», оснащений турбодизелем і призначений, зокрема, для перевезення габаритних вантажів. Виробництвом подібних невеликих літаків займаються чеські, польські та німецькі літакобудівники.

Виробництвом маленьких літаків найчастіше займаються європейські компанії

В останні роки, особливо в країнах «великої сімки», невеликі літаки замінюють автомобілі. У «найлегшій вазі» на берлінській виставці лідирували чеські і німецькі авіабудівники. Між собою вони конкурують не стільки за вагою і габаритами, скільки по комфорту для пасажирів, витраті палива і найкращою аеродинаміці.

Найпоширеніші маломісні вітчизняні пасажирські літаки – це двомісний Як-52, чотиримісний Як-18Т, десятимісний L-410 та Як-40.

Скільки коштують маленькі літаки

Сьогодні спостерігається справжній бум в малій військової авіації, на відміну від авіації, призначеної для перевезення великої кількості пасажирів. Серед самих маленьких літаків – новий мініатюрний військовий літак-шпигун, створений американськими конструкторами CyberBug. Вартість розробки кожного такого «кібер-жука» обходиться в тридцять тисяч доларів. Він управляється за допомогою пульта управління, піднімається на висоту сто п’ятдесят метрів і може управлятися при дальності польоту до сімнадцяти кілометрів.

Малу авіацію часто використовують військові

Мати власний маленький літак – задоволення не з дешевих. На думку фахівців, таке придбання не окупиться ніколи. Тим не менш, забезпечені люди вже давно проявляють інтерес до особистої літальної техніки.

Самий маленький літак у світі

У книзі рекордів Гіннеса як самий маленький літак відзначений створений у 1948-му році в Сан-Дієго (США) мікросамолет «Wee Bee». При довжині чотири метри двадцять п’ять сантиметрів, довжина його крил становила п’ять з половиною метрів. Ця «бджілка» розвивала швидкість до ста тридцяти кілометрів на годину.

Пізніше, в тому ж 1948-му році, «бджілку» потіснив інший маленький літак в Книзі рекордів Гіннесса – лідером став літак-малютка «Джуніор» або «Малюк». Його розмах крил – два метри сімдесят сантиметрів, довжина три метри сорок сантиметрів, а максимальна швидкість — двісті сорок кілометрів.

Wee Bee літак, що потрапив в книгу рекордів Гіннесу з-за своїх розмірів

На початку п’ятдесятих років з’явився новий мініатюрний літак, створений за схемою біплана. Його назва – «Скай Бебі», а батьківщина — Каліфорнія. При довжині три метри, вага склала всього двісті п’ять кілограм. Керувати їм було незручно й складно, проте цей літак розвивав швидкість до двохсот дев’яноста кілометрів і потіснив в книзі рекордів Гіннесса свого попередника.

Наступний рекорд був зафіксований у 1984-му році. Його творець Роберт Старр назвав своє дітище «Бамбл Бі» або «Шершень». При довжині в два метра дев’яносто сантиметрів, розмах крил становив всього два метри, а вага – двісті сорок вісім кілограмів. «Малютка» розвивала швидкість до двохсот дев’яноста кілометрів.

Вже в тому ж році найменшим був визнаний літак, створений Дональдом Ститсом «Бебі Берд». Його вага становила всього лише сто п’ятнадцять кілограм, при розмаху крил один метр дев’яносто сантиметрів.

Цей маленький літак творець назвав Шершнем

Здавалося, що створити літак менших розмірів неможливо, однак Роберт Старр зробив таку спробу. Розмах крил його нового літака становив один метр сімдесят сантиметрів. Як припускав творець, його «Бамбл Бі-2» повинен був розвивати максимальну швидкість до трьохсот кілометрів на годину. На жаль, підтвердити свої можливості цього літака-йому не вдалося, так як при першому ж вильоті трапилася біда: «Бамбл Бі-2» з висоти сто двадцять метрів він упав через заглохшого мотора. Це сталося в травні 1988-го року. За штурвалом був сам Роберт Старр, який дивом залишився живий. Він отримав безліч травм, прагнучи зайняти нову сходинку в Книзі рекордів Гіннеса.

Таким чином, самим маленьким літаком-монопланом в світі вважається на сьогоднішній день, винайдений Дональдом Ститсом «Бебі Берд», а самим мініатюрним літаком-бипланом — той самий «Бамбл Бі-2», загиблий при перших польотах і є винаходом Роберта Старра.

Можливо, що пройде час, і ці рекорди будуть побиті. Крім мікро літаків є й інша авіаційна техніка, яка більше схожа на іграшки. На сайті bestfacts.com.ua є стаття про найменших вертольотах.