Найшвидша ракета в світі

X-51AWaverider – це гиперзвуковая крилата ракета. Це пристрій було розроблено в США. Створювали ракету по простих причин – інженери планували скоротити льотне час високоточних крилатих ракет. І зробити їм це, зрештою, вдалося на «відмінно». За проектними даними, X-51AWaverider повинні розганятися приблизно до 7 тисяч кілометрів на годину. Навесні 2007 року пройшли перші випробування, правда, одного двигуна (він отримав назву SJX-61 і був проведений компанією «Pratt & Whitney»). Через два роки творці провели перші повноцінні випробування X-51A. Але тоді ракету підвісили до спеціальному кріпленню на бомбардувальнику B-52.

Під час першого польоту гиперзвуковая ракета змогла розвинути швидкість, яка в п’ять разів перевищує швидкість звуку. А майже за місяць до цього військово-повітряні сили США випробували ще один гіперзвуковий апарат FHTV-2. Його швидкість в польоті була просто приголомшливою – в двадцять разів вище швидкості звуку. Втім, дві системи зовні зовсім не схожі. Однак, як кажуть фахівці, у них багато спільного. Так чи інакше, випробування двох апаратів пройшли успішно лише частково. Оператори в обох випадках опинилися віч-на-віч з явищем, яке не змогли пояснити.

Обрив зв’язку

Перший політ X-51A призначили на 25 травня 2010 року. Але практично за годину до запланованого часу випробування було вирішено перенести на добу. І причиною такої різкої зміни час став суховантаж, який опинився на місці передбачуваного падіння ракети в Тихому океані. І на наступний день бомбардувальник B-52 Stratofortress разом з X-51A під крилом злетів у небо відповідно розкладом. Він набрав висоту в п’ятнадцять тисяч метрів, опинився над Тихим океаном, скинув ракету і повернувся назад на базу.

Під час польоту X-51A військово-повітряні сили США планували зібрати максимум інформації з численних сенсорів ракети. Зокрема, були необхідні дані про тепловому впливі на конструкцію системи, про поведінку планера на гіперзвукових швидкостях і про роботу двигуна з бортовим обладнанням.

Швидкість ракети - в 5 разів вище швидкості звуку!

За даними дослідників, які брали участь в експерименті, розгінна щабель X-51AWaverider вивела ракету на висоту приблизно у 20 тисяч метрів. Там включився гіперзвуковий прямоточний повітряно-реактивний двигун, і ракета розігналася до 5,5 тисяч кілометрів на годину (4,8 маха). Далі система піднялася ще вище, на висоту 21,3 тисяч кілометрів і досягла швидкості в п’ять мах. Успіхи на цьому етапі завершилися і з’явилися численні незрозумілі явища.

Згідно з планом, ракета повинна була розігнатися до швидкості в шість мах. А двигун X-51A, при цьому, повинен був працювати протягом 300 секунд. Після цього очікувалося, що ракета впаде в Тихий океан. Звідти, до речі, систему діставати ніхто не збирався. В результаті, двигун ракети працював приблизно 200 секунд, а після оператори послали системі сигнал до самознищення. І причиною цьому послужило аномальну поведінку бортового обладнання – приблизно на 140 секунді самостійного польоту дані телеметрії стали приходити з перебоями. І перерви у зв’язку ставали все довшими.