Найпоширеніша прізвище в Росії

Сьогодні наше життя неможливо представити без прізвища. Це, так чи інакше, наше родинне ім’я.

Але мало хто замислювався, що ще кілька століть тому прізвище була винятком із правил. Привласнювати їх почали тільки після скасування кріпосного права. Селяни перестали комусь належати, а їх прізвиська, наприклад, «Митя, Могутні Руки» канули в лету. В цей час і виникла потреба у прізвищах.

Втім, це зовсім не означає, що до 1861 року на Русі не було прізвищ. Навіть селяни, могли їх мати, наприклад, Михайло Ломоносов. Першими на нашій землі почали носити прізвища люди з Великого Новгорода. Ну а далі прізвища були тільки у знаті, у бояр і князів. Частина походила від прізвиськ. А які зараз найпоширеніші прізвища в Росії і з чим пов’язана їх походження?

Дослідники склали список із 250 найвідоміших прізвищ. При вивченні були використані такі критерії: список потрапляла тільки та прізвище, якщо під нею проживали не менше 5 носіїв протягом трьох поколінь, розглядалися тільки споконвічно російські райони Центральний, Північний, Центрально-Східний, Центрально-Західний і Південний.

Отже, ось найпопулярніші прізвища.

Найпоширеніша прізвище в Росії – Смирнов. Тільки в Москві проживає близько сімдесяти тисячі власників такого прізвища. Чому так багато? Все просто. Раніше в багатодітній родині селяни-батьки з полегшенням зітхали, якщо народжувалися тихі, некрикливые діти. Це досить рідкісне якість і відобразили в імені Смирною. Воно, отже, часто було головним ім’ям людини в житті, оскільки церковне відразу ж забувалося.

З чого все починалося

Смирнови пішли від Смирних. Дослідники відзначають, що це найчастіша прізвище на досить обширній території, яка охоплює все Північне Поволжі, але найчастіше Смирнови зустрічаються в Костромської, Ярославській, Іванівської та сусідніх з ним областях. При видаленні від цієї зони прізвище зустрічається рідше. Найбільш ранні згадки цього прізвища належать до Володимирської десятину, коли на бересті писали наступне: «Іван Смирнов син самарін» або «Степан сумирно син кучуков». Поступово іменник смирний змінило наголос. Крім звичної прізвища є і інші похідні, які менш поширені, це Смиренкин, Смирнитський, Сминин, Смиренский.