Наймолодша релігія в світі

Скільки всього у світі релігій? Це питання досі ставить у глухий кут навіть вчених, які займаються питаннями релігії. Тому точної відповіді можна не знайти. За одними оцінками, на п’яти континентах живуть прихильники двох сотень різних релігій, по інших – кілька десятків. На сьогоднішній день є маса прикладів, коли якась людина оголошує себе якимось «божеством» і встановлює власні правила вірування. І, як не дивно, знаходиться чимало послідовників нової релігії.

Так чи інакше, у світі зараз чотири основні релігії. Це іслам, іудаїзм, буддизм і християнство. Вони поширилися серед народів різних країн, і об’єднують людей вірою незалежно від їхніх мовних, етнічних і політичних зв’язків. І ці основні релігії є однією з найдавніших. А паралельно з ними прихильників набирають і інші вірування. Наймолодшою релігією вважається Багаї. Вона з’явилася в Ірані трохи більше півтора сотень років тому. Релігійний рух заснував Сейід Мухаммад Алі Ширазі в 1844 році. За канонами нової течії, саме Мухаммад (або Баб, як він себе називав) був останній пророком Бога на тому етапі розвитку світу. Ісламські духовні лідери зустріли Мухаммада вороже, почали переслідувати і його, і прихильників. Баба заарештували, посадили в в’язницю і розстріляли в 1850 році в місті Тебрізі. І за кілька років по всій Персії було страчено приблизно 20 тисяч його прихильників.

Девятиконечная зірка - символ бахаї

Втім, за переказами, після Мухаммада повинен був прийти інший лідер, але ім’я залишилося невідомим.

Трохи пізніше чоловік по імені Мірза Хусейн Алі, який називав себе Бахаулл, почав стверджувати, що саме він став другим посланником, про який говорив Мухаммад. Мірза, людина зі знатного роду, що відмовився від багатого спадщини і комфортного життя. Він став вести життя, яким жив весь інший народ, при цьому, відчуваючи на собі всі тяготи бідності і класової несправедливості.

Бахаулл вважав, що головна мета її життя – захист бідняків. Тому він пропагував принципи соціального рівноправ’я. Балаулл став першим і найбільш яскравим послідовником Баба. Але і його чекали переслідування, ув’язнення і тортури. У 1852 році Бахаулле запропонувало політичний притулок царський уряд Росії. Однак він від пропозиції відмовився і відправився в заслання в Османську імперію. Не стало Бахауллы 29 травня 1892 року. До того часу вчення поширилося далеко за межі Близького Сходу.

Його вірі почали слідувати діти і онуки, які і перевели на англійську мову писання Мурзи, а так само допомогли їм поширитися по всьому світу.

Один із символів бахаї

Зокрема, старший син Бахауллы Аббас Ефенді, який народився в 1844 році і супроводжував батька у всіх посиланнях, став єдиним тлумачем вчення Багаї. Таким його призначив перед смертю сам Багаулла. Абдул-Баха, як називав себе Аббас, став удосконалювати спосіб життя Багаї. Він зміцнив фундамент віри і розповсюдив її по всьому світу. Помер Абдул-Баха в 1921 році.

А в своєму заповіті він призначив «Охоронцем Віри Багаї» і тлумачем онука Шоги Ефенді Роббани. Шоги займався довіреним йому справою до самої смерті в 1957 році.

З часом, невелика релігійна секта Багаї перетворилася в могутній релігійний напрямок. У нього з’явилося безліч прихильників у різних країнах світу. Зараз же Багаї – це окрема релігія, її проповідують приблизно 5 мільйонів чоловік.

Вчення часом розглядають як синкретичну комбінацію попередніх релігійних вірувань. Спочатку течія виникла в руслі шиїтського ісламу, однак сьогодні майже всі релігієзнавці вважають віру Багаї самостійною релігією.

В Багаї є три основних канону вчення – це єдність Бога, єдність релігій і єдність людства. А основна мета релігії – об’єднати все людство. Існує і зв’язок в Багаї між людьми і Богом, причому єдина. Згідно релігії, служать містком посланці Бога, то є Пророки і Явители.

На думку Багаї, релігійні, політичні, расові і національні забобони повинні канути в минуле. Нова релігія не називає науку суперечить істинній вірі. Все тому, що вони є різними способами осягнення однієї реальності. В Багаї проповідується рівність жінок і чоловіків, багатих і бідних. Згідно з канонами, у кожної людини повинні бути рівні можливості, зокрема, і в галузі освіти.

У багаї багато послідовників

Сучасні проповідники Багаї вважають, що необхідно створити міжнародний мову, якою будуть користуватися люди на всій планеті.

Релігія Багаї, як, втім, і більшість світових релігій, говорить про концепції монотеїзму, тобто про Единобожии. І вважає, що всі релігії в своїй основі мають бути єдині. Існуючі відмінності в Імені Бога пояснюються досить просто: особливостями мов, на якому писали Священні Писання.

У 2001 році вищий колегіальний орган Багаї, Всесвітній дім Справедливості (він був створений в 1963 році), звернувся до всіх релігійних лідерів. У посланні йшлося про те, що необхідно усунути існуючі розбіжності, які можуть надавати загрозу благополуччю та безпекою людей.

Символи

Загальновизнаними символами Багаї є 9-кінцева зірка, каліграфічне написання імені Баха («Слава»), а так само каліграфічне написання Видатного імені «Про Слава Всеславного!». Символ «Баха» означає безперервний зв’язок між світами людей, Бога і Явителей, які з’єднує Святий Дух.

Календар

У релігії є власний календар. Він складається з 19 місяців по 19 днів. І кожному місяцю присвоєно певну назву атрибутів Бога: Баха, Джалал, Джамал і так далі.