Найбрудніше місто в Росії

У Росії перебуває тисяча сто міст. Це дані останнього перепису населення. 12 міст – мільйонерів, 25 великих міст, де проживає більше п’ятисот тисяч чоловік і 36, у яких менше півмільйона осіб. Решта мають населення і того менше. Варто зазначити, що майже 800 міст мають статус маленьких. А ось в якому з міст дихати всіх важче? Який найбільш екологічно забруднене?

У списку з 35 найбільш екологічно брудних населених пунктів планети більшу частину позицій займають російські міста. Основні причини забруднення – викиди промислових підприємств і вугільних шахт, а так само автомобільні вихлопи. Серед найбрудніших міст Росії значиться Москва, а особливо наголошується її південна частина, є так само в «чорному списку» Санкт-Петербург, Норильськ, Волгоград, Томськ, Нижній Новгород та інші. В повітрі цих міст вміст шкідливих домішок в десятки разів вище гранично допустимих норм. Природно, це вкорочує життя городян, сильно підриває здоров’я і погіршує якість життя.

Дихати нічим

Найбрудніше місто в Росії – Норильськ. Це місто з населенням всього двісті одна тисяча людей. Норильськ відноситься до великим російським містам. Місто живе гірничо-металургійною компанією «Норільський нікель» — це містоутворююче підприємство. Ні для кого не секрет, що саме це місто називається найбільшим центром країни з видобутку нікелю, міді, паладію, кобальту, осмію, золота, платини, срібла, родію, рутенію та іридію. Підприємство виробляє приблизно 35 відсотків паладію, які використовуються в світі, а так само 25 відсотків платини, 20 відсотків нікелю і 10 відсотків кобальту. Попутно з цими металами компанія «Норільський нікель» здобуває технічну сірку, селен, сірчану кислоту і телур. Виходить, що в одному невеликому місті добувають чи не половину таблиці Менделєєва.

Брудний повітря

Багато екологи стверджують, що Норильськ знаходиться на межі екологічної катастрофи. Тут в десятки, а подекуди в сотні разів, перевищені всі гранично допустимі концентрації шкідливих речовин. Суттєвий показник, мабуть, викид вуглекислого газу в атмосферу. Це 2 відсотки від світового викиду. І це в одному тільки місці! Всі гірничодобувні підприємства щодня викидають в повітря особливо отруйні речовини, а з поривами вітру частина їх потрапляє на територію міста. Тобто частинки вдихають жителі міста кожну секунду. Наприклад, концентрація формальдегіду в повітрі вище гранично допустимої в 120 раз, діоксиду сірки в 36 разів, а діоксиду азоту в 28 разів. Втім, страждають не тільки люди, але рослини і грунт. Фахівці досліджували фауну навколо профілакторіїв, та санаторіїв — там у кілька разів перевищена доза важких металів в грибах і рослинах. Для наочного прикладу, близько профілакторію «Волошка» в грибах в три рази перевищена норма свинцю, у 190 разів цинку і 246 разів міді, трохи менше «передозування» шкідливих речовин в голубиці.

У чоловіків, що живуть в Норильську, середня тривалість життя дорівнює 45 рокам. Трохи більше – у жінок. У багатьох городян життя ускладнюється тяжкими захворюваннями, такими як бронхіальна астма. Поширені в Норильську і онкологічні захворювання. Ну а найстрашніше те, що саме в цьому місті більшість малюків вже народжуються з психологічними і фізичними вадами.

Норильськ з висоти пташиного польоту

Втім, винуватцем забруднення навколишнього середовища є не тільки гірнича металургія і підприємства. Норильськ розташований за Полярним колом, там, де середня температура в січні становить мінус 31 градус. А період стійких морозів триває 280 днів в році. Виходить, що при таких холодів місто постійно потребує опаленні, та житлових будинків, підприємств. Опалюють ж приміщення вугіллям та газом.

На пенсію чоловіки, працівники металургійного заводу, йдуть по досягненні 45-річного віку. Але, кажуть фахівці, цей вік вважається поважним і мало хто до нього доживає. Багато хто, щоб уникнути мук, просто зводять рахунки з життям. Важка праця, маленька за північним мірками зарплата, важкі хвороби рідних, і, головне, новонароджених малюків. Плюс до всього присмак сірки у роті щодня.

Потенційно небезпечний

Ще одне місто Росії, який в «чорному списку» у екологів. Це Дзержинськ Нижньогородської області. Місто з розвинутою хімічною промисловістю. Під час холодної війни в місті хіміків виробляли хімічну зброю, тому навколишнє середовище виявилася забруднена свинцем, фенолом, зарином. Промислові підприємства залишають в повітрі пари важких металів, а це завдає непоправної шкоди жителям не тільки Дзержинська, але й регіонального центру Нижнього Новгорода. Адже бруд у величезних кількостях йде в столицю Приволжя та заповнює атмосферу канцерогенами.

Викиди без попиту

Ще два міста Росії зі списку найбрудніших знаходяться на Далекому Сході. Це Дальнєгорськ і Рудна Пристань. Тут жителі мучаться від свинцевого отруєння. Трапляється це з-за старого металургійного комбінату, а так само недосконалого і, як наслідок, небезпечного способу перевезення концентрату свинцю.