Найбільший зоопарк в Росії

У всьому світі звіринці викликали шалений інтерес. Люди прагнули подивитися на рідкісних птахів і тварин з різних країн, саме на тих, яких навряд чи їм доведеться побачити в живій природі. Відвідувати зоопарки люблять і діти і дорослі. І у кожного є бажання відвідати таку територію, де зібрано найбільшу кількість представників фауни.

Найбільший і найстаріший зоопарк Росії – це Московський зоопарк. Він знаходиться в самому центрі столиці, біля Садового кільця. Найближчі станції метро, для бажаючих пошвидше потрапити в звіринець, Барикадна і Краснопресненська.

Поява і поховання

Московський зоопарк був заснований в 1864 році. Його створило Російське Імператорське Товариство акліматизації тварин і рослин. Одним з основних ініціаторів створення території став професор Московського держуніверситету Анатолій Петрович Богданов. Він дав назву зоосаду «живий музей на відкритому повітрі». Звіринець спочатку існував за рахунок коштів, які були отримані за вхідну плату. Частина грошей вносила Імператорська сім’я в якості пожертвувань.

Вигляд ззовні

Практично відразу після відкриття у світ випустили перший путівник по експозиції звіринця. Він називався «Короткий опис пташників і звіринців Московського зоологічного саду». У брошурі були докладні й уривчасті відомості про тварин, які мешкали в будівлях і вольєрах, всюди вказували і ім’я жертводавця.

У серпні 1864 році в зоосаді побував імператор Олександр Другий. Він висловив співробітникам схвалення за задовільний стан і тут же завітав слона з Царського села. Тварина імператору подарував бухарський емір. Крім слона були перевезені три зубра і чотири козулі з Біловезької пущі. До речі, побували в зоологічному саду і інші імператорські особи. Це Велика княгиня Олена Павлівна, Великий князь Михайло Миколайович, намісник Олександра Другого на Кавказі. Завдяки останньому в зоопарку з’явилося багато тварин кавказької фауни.

На початку двадцятого століття, а саме в 1905-1917 роках, Московський зоопарк опинився в самому центрі революційних подій, тому дуже сильно постраждав. Досить багато тварин загинуло, а будівлі зруйновані. До того ж, на території згоріла бібліотека. Торкнулася біда і московського Акваріума, його спалили.

Дика природа посеред цивілізації

Але вже в 1919 році, як раз після Жовтневої революції, зоопарк націоналізували. Площа звіринця збільшилася майже вдвічі, одночасно примножилася колекція тварин. Фахівці створили ветеринарні центри, а так само науково-дослідні підрозділи з лабораторіями. Зоопарк був відкритий і продовжував свою роботу навіть під час Великої Вітчизняної війни. А в кінці століття звіринець почали реконструювати. Закінчення робіт заплановано до урочистих заходів на честь 850-річчя Москви.

Простота і екзотика

І донині основні цілі Московського зоопарку – це науково-дослідна, просвітницька та природоохоронна діяльність. У звіринці постійно проводять екскурсії, організовані навіть заняття для школярів на території цього диво-парку. Для бажаючих влаштовують виїзні лекції, які супроводжуються показом приручених тварин.

За даними на початок 2012 року в колекції зоопарку представлено рівне 1127 видів тварин, при цьому чисельність живих екземплярів майже вісім тисяч особин. Остання цифра постійно коливається, оскільки звіринець постійно обмінюється з різними тваринами зоопарках світу. До того ж приймає участь у різноманітних міжнародних програмах розведення та утримання рідкісних видів звірів і птахів. Всього в зоопарку 42 експозиції.

Путівник у світі тварин

Відразу при вході в зоопарк відвідувачі бачать Великий ставок. Сама територія зоосаду розташовується на Пресненских ставках. Причому Великий ставок зберігся з того часу, як створювався зоопарк. У ньому мешкає більша частина водоплавних птахів звіринця. У ставку всі птахи живуть цілий рік. Відчувати себе взимку і влітку можливо за рахунок роботи потужних компресорів. Жителі ставка є мешканцями різних природних зон і ландшафтів. Розмножуються вони тут же, щоб захистити новонароджених пташенят від воронов-мисливців, рідкісних птахів разом з їх потомством відловлюють і відправляють на побивку в закриті вольєри, які знаходяться навпроти басейну з моржами.