Найбільший мураха в світі

Найбільш еволюційно просунуте сімейство комах – це мурашки. Їх сім’ї є складними соціальними групами, в яких царює з поділом праці. Вони живуть з розвиненими системами самоорганізації та комунікації, які дозволяють особам координувати власні дії. У деяких видів мурашок є розвинений «мову», тобто вони здатні передавати складну інформацію. Більш того, багато видів цих комах підтримують симбіотичні відносини з іншими комахами, а так само грибами, бактеріями і рослинами.

Кооперація мурах призвела до того, що сьогодні вони стали домінуючим за чисельністю групою членистоногих. Приміром, на одному квадратному кілометрі африканської савани Кот-дИваур мешкає майже два мільярди особин. Вони сформували близько 740 тисяч колоній. Разом з ще однією великою групою комах, термітами, мурахи складають третю частину загальної біомаси наземних тварин в лісах басейну Амазонки. Втім, в областях з помірним кліматом їх набагато менше. Удосталь зустрічаються мурашки і в Росії. Величезні будинки можна виявити буквально скрізь, в лісі, в полі, в городі або навіть саду біля галасливих магістралей.

Мурашина сім’я

Мурашина сім’я – це багаторічна і високоорганізована співтовариство. Воно складається з розплоду (це яйця, личинки і лялечки), а так само дорослих статевих особин (самців і самок). Як правило, туди входять і численні робочі особини (це безплідні самки). Комахи утворюють сім’я, розміри яких коливаються від десятків особин до колоній, що складаються з мільйонів особин і, відповідно, займають величезні території. Великі сім’ї складаються з безплідних безкрилих самок, які формують касти робітників, солдатів і інші спецгрупи.

Мурахи надзвичайно працелюбні

І майже у всіх сім’ях присутні самці, а так само одна або кілька репродуктивних самок. Їх називають королевами, або царицями. Всі ці члени сім’ї працюють як єдине ціле, так званий суперорганизм.

Розміри представників цього сімейства різноманітні. Вони варіюються від одного до 30-50 міліметрів і більше. Самі маленькі мурашки – це представники родів мономориум. Робочі особи виростають до 1-2 міліметрів, а самці і самки до 3-4 міліметрів.

Чи не найбільший мураха – представник виду Camponotus gigas. Робочі особи виростають до 20 міліметрів, самець до 18,3 міліметрів, матка до 31,3 міліметрів, а солдат до 28,1 міліметра. Великими вважаються і мурахи динопонера гігантська з Paraponera clavata. Вони досягають у довжину 25-30 міліметрів. А от самці з африканського роду під назвою Dorylus мають у довжину близько 3 сантиметрів, їх матки в момент дозрівання яєць (той момент, коли у них сильно збільшене черевце) виростають до 5 сантиметрів. Але найбільший мураха за всю історію – викопний мураха роду Formicium. Це повністю вимерла група. Самки мали в довжину 7 сантиметрів, розмах крил до 15 сантиметрів. Зокрема, до цього роду належить вид Titanomyrma lubei, який знайшли на території американського Вайомінгу. Ці мурашки мешкали в Північній Америці приблизно 50 мільйонів років тому. Знайдений викопний екземпляр був крилатою самкою. Вона стала найбільшим мурахою з коли-небудь знайдених. Матка виду за розмірами порівнянна з птахом колібрі.

Мурахи-бульдоги

Найбільші з своїх побратимів – це мурахи бульдоги. Всього їх у світі налічується близько 90 видів. Вони є дуже небезпечними не тільки для тварин, але і для людей. Деякі види здатні жалити сильною отрутою, що викликають сильну і одночасно тривалий біль. Тривати вона може до декількох днів. При цьому, досить часто спостерігаються алергічні реакції, а у виняткових випадках можливі навіть летальні випадки від анафілактичного шоку.

Самі великі - мурахи-бульдоги

Середній розмір мурашки-бульдога дорівнює 15-25 міліметрів. Це робочі особини. Самці виростають до 20 міліметрів, а самки аж до 30 міліметрів. У особин є довгі многозубчатые жвалы, великі опуклі очі (вони розташовуються на передній частині голови і пофарбовані в червоний, жовтий, помаранчевий і чорний кольори). У мурашки-бульдога дуже сильне жало.

Ці представники членистоногих живуть зграями, складаються з декількох сотень або навіть тисяч особин. Наприклад, червоні бульдоги-мурахи живуть у мурашнику, вхід в який цілодобово охороняється одноплемінниками. У таких особин чудове зір, тому ворога вони можуть побачити здалеку. А якщо він підійде близько, то мурашки готові його атакувати. Дорослі особини живляться соками рослин і нектаром. А ось личинок вигодовують безхребетними.