Найбільші шахти в світі

Золота руда, розсипи алмазів або кам’яне вугілля-всі ці цінності нашого життя «ховаються глибоко під землею і вимагають шахтної видобутку. Де знаходяться найбільші шахти в світі і що вони приносять, читайте далі!

Де знаходяться найбільші шахти?

Коли в світі вірш бум «золотої лихоманки», в розробці залишилися, в основному, перевірені часом на багатство покладів родовища. Крім країн Південної Америки і Сибіру, золото, в першу чергу, активно розробляють і добувають на шахтах Південної Африканської Республіки. Саме там знаходиться переважна більшість шахт. І не дивно, саме вони виявляються самими великими шахтами в світі. Отже, вважаємо. Глибина шахти Тау-Тону, що близько Йоганнесбурга, 5000 м. так-Так, вглиб землі, вертикально вниз, іде тунель довжиною 5000 метрів! Тімоті Грін, автор чудової книги про золото, писав: «Спуск в золотий рудник подібний подорожі у царство Плутона». Спуск у темряву і глибину.

Золоті рудники бувають дуже глибокими

Тау-Тони експлуатується з середини 20 століття, точніше, з 1962 року, а будувався цей «Великий лев» (так перекладається назва шахти) 5 років-з 1957 р. 55-градусну спеку 5-ти кілометрової шахти відчувають до 6-ти тисяч шахтарів, одночасно спускаючись туди по 120 чоловік в кліті — спеціальному ліфті. Вона збагатила своїх господарів на сьогоднішній день на 1200 тонн золота.

У тій же ПАР є і не сильно поступаються Тау-Тоні шахти: «Витватеерсранд» (4,5 кілометри глибиною); «Західна шахта глибокого залягання» — 3,9 кілометра; «Мпоненг» – 3,8 км. Всі ці шахти ведуть активний видобуток золота. Так що в ПАР «золота лихоманка» триває.

Найглибша шахта світу «Тау-Тони» знаходиться в Африці

Найглибша вугільна шахта

Найглибша вугільна шахта є у наших сусідів – тут лідирує Україна. Шахта » Шахтарська – Глибока має глибину близько 1,5 кілометрів, а точніше 1546 м. Донецька область, місто з промовистою назвою Шахтарськ – її адресу. Побудована у 1986 році. Газети писали тоді, що Шахтарська – найглибша шахта СРСР. Там же, в Донецькій області, званої вугільним басейном, розташовуються і не багатьом поступаються гігантові шахти: «Прогрес», їм. Скочинського, ім. Бажанова…

У місті Шахтарськ знаходиться найглибша вугільна шахта

«Прогрес» (1340 м завглибшки) обіцяє дати ще близько 100 млн. тонн вугілля. Вугілля, яке видобувають там, називається антрацит – дуже високоякісний продукт. У цій шахті теж дуже жарко, але не так, як в африканських. Тут температура піднімається до 40 градусів. Близько 1800 чоловік працюють тут.

Шахта імені А. А. Скочинського (1200 м) – технічно оснащена дуже шахта. У свій час вважали самої глибокої шахтою в світі. Було це в 1975 році. Має «недобру репутацію» у зв’язку з тим, що тут відбувалося дуже велика кількість аварій. Це пов’язано з особливістю вугільного пласта на даній ділянці. Більше сотні людей загинуло на цьому підприємстві.

Шахта Прогрес вважається великою

Шахта імені В. М. Бажанова (1200 м) з 70 млн. тонн вугілля. До речі, не реконструювалася з 1957 року, коли і була побудована. Тут видобувають коксівне вугілля, яке використовують для виробництва чавуну. Якщо можна сказати, що ПАР – «господиня золота», Україна – «королева вугілля».

Шахта імені В. М. Бажанова глибиною понад кілометр не реконструювалася понад півстоліття

Найглибша шахта в Росії

А як же у нас? У Росії, в 11 км від Воркути є шахта Комсомольська. Вважається, що вона – найглибша шахта Росії. В ній добувають кам’яне вугілля на глибині 1100-1200 метрів. Рік народження шахти – 1977. Тут теж добувають вид вугілля До, т. е коксівне вугілля. Вчені розраховують використовувати цю шахту до 2018 року. Саме на стільки років активної видобутку там вистачить вугілля.

Найглибша шахта в Росії - Комсольская. Вона знаходиться поруч з Воркути

Багатий вугільними шахтами і Кузбас. Звичайно, відома шахта «Распадська» в Кемеровській області поступається глибиною українським колегам», але, все-таки, вона — найбільша і найглибша в Росії. 10% російського кам’яного вугілля з «Распадской», що почала свою історію в 1973 році. На жаль, і одна з найбільших шахтових аварій, трагічних для 91 сім’ї гірників-шахтарів, сталася саме там у травні 2010 року.

Найбільший алмазний кар’єр

У Росії перебуває найбільший у світі (за загальним обсягом) алмазний кар’єр – кімберлітова трубка «Мир». За визнанням експертів, найбільші красиві, чисті і дорогі алмази видобувають тут. Так що, російський Північ — «імператор алмазів».

Кімберлітова трубка «Мир»

«Світ» — це відкритий кар’єр п’ятисотметрової глибини і діаметром 1,2 кілометра з ярусами-терасами по колу. А на дні її сьогодні знаходяться дві шахти закритій видобутку, ще глибше врізаються в поверхню землі. Їх побудували після вибуху в 2001 році, який зробив неможливим відкритий видобуток дорогоцінних алмазів.

Форма цього кар’єра – гігантська воронка. Її розмір настільки великий, що тут спостерігається незвичайне явище – вихід легких газів з глибинних шарів землі, який може порушити траєкторію руху вертольотів. З цим пов’язаний заборона польотів над кар’єром.

Найглибша шахта в світі

Отже, «у глибині чи сибірських руд…» зберігається рекорд шахтового будівництва? На жаль, доводиться констатувати, що пальму першості тут, безсумнівно, отримує Африка. Золотодобувні шахти ПАР і, насамперед, шахта Тау-Тони виявляються найбільш глибокими і важкодоступними. За версією редакції bestfacts.com.ua на сьогоднішній день «Великий лев» виявився по-справжньому великим. Принаймні, глибоким. На таких величезних об’єктах і техніка працює відповідна. Наприклад, найбільші машини.