Найбільша ріка в Росії

На карті Росії близько 2,5 мільйонів річок. Левова їх частина – відносно невеликі, довжиною не більше 100 кілометрів. Але є і такі річки, які вражають. Вони досягають воістину шокуючих розмірів. Найбільша ріка в Росії – це ріка Обь. Вона протікає по території Західного Сибіру, стоїть на першому місці по протяжності в країні і на другому в Азії.

Кожне плем’я, яке коли-небудь жили на берегах Обі, давало річці свою назву. Приміром, ненці називали її «Саля-ям», що означає «мысовая річка». А ось на мові ханти і мансі Об звучала як «Ас» або «велика річка». Селькупи річку називали «Еме», «Квай», «Куай», що означає «велика ріка». А ось жителі Росії перший раз побачили під час своїх походів за межі Уральських гір. До того, як в Сибір прийшов Єрмак, місцевість близько Обі називали Обдорской.

Є кілька версій походження сучасної назви річки. Згідно з однією з них, на мові комі Об означає «сніговий замет» або «сніг». За іншою версією річка отримала свою назву від іранського слова «про» чи «вода». Існує думка, що Об вийшло від російського слова «обидві». Ця версія теж має право бути, так як Об утворилася при злитті двох річок Катунь і Біі.

Так от, Об утворюється на Алтаї, там, де з’єднуються річки Катунь і Бія. Біля річки протяжність від цієї точки 3650 кілометрів. Її довжина – 5410 кілометрів – від витоку Іртиша. Площа водного басейну Обі – 2990 тисяч квадратних метрів. Річка впадає в Карське море, при цьому, утворює 800-кілометровий затока Обська губа.

Узбережжя Обі

Утворюють Об річки мають різні кольори води. У Катуні зеленуватий відтінок, а ось Бія має білий або брудно-сірий. В одному потоці обидві річки якийсь час мають смугасту струмінь води. Але таке явище можна спостерігати лише влітку і восени.

Басейн Обі знаходиться в різних фізико-географічних умовах, на півдні від напівпустель до тундри на півночі Росії. Характер перебігу поділяє ріку на нижню, середню і верхню.

Шторм на Обі Об не тільки одна з найкрасивіших річок Росії та світу, вона грає важливу функцію водної магістралі. На її берегах зосереджено населення трьох країн, а саме Росії, Китаю і Казахстану. Чисельність близько 30 мільйонів чоловік. Для посушливих Казахстану і Китаю Обь дуже важлива. Вперше на карті Росії Об з’явилася в 1542 році, склав карту німець Антоній Вигляд, опублікував через два роки. У вершини річки назви були відсутні. У 1546 році вже на карті Сигізмунда Керберштейна, у вершини Обі було намальовано велике озеро, йому дали назву Китайське. Автор карти вказував, що ширина річки дорівнює 80 верствам. Тому він вважав, що вона повинна витікати з великого озера. Два наступних століття поруч з вершиною Обі малювали озеро.

Перші російські креслення тієї місцевості, які з’явилися в 17 столітті, так само відображали озеро, тільки називали його Телесское. У той час там жило плем’я під такою назвою. Ну а в 1688 році на нововиданої карті озеро було названо Телецьке. Китайське, воно ж золоте, Телесское і Телецьке, так чи інакше, озеро є витоком Біі, тієї річки, яка зливається з Катунью.

Вид зверху

Варто відзначити, що наступні за величиною російські річки – це Єнісей і Лена. Вони теж розташовуються в Сибіру. Єнісей впадає в Карське море, його довжина 4287 кілометрів від витоків Малого Єнісею. Річка знаходиться на території двох країн, це Монголія і Росія. Площа її 2 мільйони 580 тисяч квадратних кілометрів. Це те і дозволяє Єнісею займати друге місце в списку найбільших річок Росії. Ну а річка Лена починається в горах Сибіру і закінчується в Море Лаптєвих. Це одна з найбільших річок в країні, її довжина 4,480 кілометрів, а площа 2 мільйони 490 тисяч квадратних кілометрів. Вважається, що перший раз росіяни дізналися про існування цієї річки в 17 столітті, коли відправили на її пошуки загін козаків.