Найбільша акула в світі

Стоїш на березі океану, дивишся на безкрайні простори, і мимоволі закрадається думка, а яких же мешканців ховає товща води? Тваринний світ морів і океанів у людини, в першу чергу, асоціюється з китами і акулами, тому досить часто можна почути запитання, а які ж тварини найбільші у світі?

Спробуємо розібратися з гігантськими водними монстрами і виділити найбільш високих мешканців океанів і морів.

Кожному з дитинства відомо, що найбільша тварина на планеті – це кіт. Якщо вірити далеким предкам, то три таких тварин тримали на своїх спинах Землю. Ну а якщо звернутися до науки, то виходить, що найбільший (з тих, кого виміряли) примірник блакитного (синього) кита виріс до 33,58 метрів, і це була самка. Найважчий синій кит (зі спійманих) був вагою понад 190 тонн. І те, зважувати рекордсмена фахівцям довелося по частинах, тому і похибка вийшла величезна. Так чи інакше, результат вражає. Бо 190 тонн – це маса двох десятків слонів.

До речі, синій кит вважається, до того ж, самим «голосистим» тваринам у світі. Він може видавати звуки, які чути на 800 кілометрів і далі.

Втім, отримати пальму першості в гонці на звання найбільшого тварини планети киту не просто. У спорі, який, до речі, триває й зараз, беруть ще деякі жителі планети. І всі вони, як не дивно, морські мешканці. Є в списку навіть напівміфічні, про існування яких лише здогадуються. Приміром, мегалодон. Факт його вимирання багато любителі сенсацій намагаються поставити під знак питання і по сей день. Є навіть свідки, які спостерігали за гігантськими акулами, причому, кажуть, що це був не кіт і навіть не китова акула. Але варто відзначити і реальних представників фауни, які борються за титул найбільшого тваринного Землі. Точніше, якщо сказати найдовшого. Це гігантська медуза левова грива або ціанея. Широкосмуговий велетень водного світу може зрости до 37 метрів (з урахуванням щупалець). Діаметр парасольки цієї живності приблизно 250 сантиметрів. І якщо об’єктивно оцінювати ці факти, то медуза довше і крупніше кита.

Не відстає від медузи і ще один представник фауни моря. Це гігантський морський хробак бутлэйс. У 19-му столітті на узбережжі Шотландії у Сент-Ендрюс після шторму виявили черв’яка довжиною близько 55 метрів. Ширина його була всього 10 сантиметрів. Втім, вчені не визнали в исполине гіганта. Все тому, що черв’яки можуть витягуватися і скорочуватися.

Китова акула

Втім, за титул найбільшого борються і акули. І яка ж може називати себе найбільшою і найбільшою рибою в Світовому океані?

Зараз вчені присвоюють лідерство в розмірах тіла китової акули. Фахівці вважають, що вона найбільша з відомих науці риб. Втім, суперечки на тему граничного розміру рибини йдуть серед учених до цих пір.

Рекорд, який підтверджений документально, дорівнює 14 метрів. Але не рідко з’являється інформація про затримання більш крупного представника виду. Деякі акули виростають до 20 і більше метрів. Приміром, у 2002 році близько китайського Тайваню рибалки зловили самку вагою 34 тонни і довжиною 20 метрів.

Китова акула

Вчені зазначають, що складність у встановленні граничних розмірів китової акули не тільки в тому, що великі екземпляри досить рідко зустрічаються в природі. Насправді, ця риба занесена в Міжнародну червону книгу МСОП і на неї заборонено промисел. Вилов тварини карається за законом.

Але цей факт рідко зупиняє браконьєрів, оскільки тільки плавці цієї особини на ринках Азії коштують десятки тисяч доларів. І якщо рибалкам вдається зловити китову акулу, то, звичайно, улов приховують від сторонніх очей і вух, тим більше вчених. Рибу, як правило, обробляють на місці, обрізають плавники, найбільш цінні шматки тіла, а решта повертають моря.

Незважаючи на суперечки вчених, ніхто не заперечує, що китова акула-найбільша з сучасних риб, які відомі науці. До речі, про їх способі розмноження майже нічого не відомо. До недавнього часу вважали, що акула відкладає яйця. Такий висновок зробили після того, як в 1953 році на дні Мексиканської затоки знайшли величезне яйце довжиною 36 сантиметрів. І його прийняли за майбутнього дитинчати китової акули. Але в кінці минулого століття зловили вагітну самку, усередині якої знаходилися ембріони, вже вилупилися. Тому стало зрозуміло, що акули розмножуються способом яйцеживородіння. Маленькі акули вже з’являються з довжиною 60 сантиметрів.

Акула-большерот В 1978 році на Азорських островах, біля гавані Сан-Мігель за допомогою десятків гарпунів була спіймана 7-метрова біла акула. На сьогоднішній день це рекорд. Біла Смерть, як її ще називають, чинила їм опір і вбила двох людей. Одному вона переламала хребет, а другого перекусила навпіл. До речі, відомі випадки, коли білу акулу ловили на вудку. Так, у 1959 році австралієць Ельф Діан на невеликий моторному човні в океані зловив людожера на сталеву волосінь. Вага хижачки склав 1207 кілограмів, а довжина трохи більше 5 метрів.

Похожие публикации