Ім’я: Зураб Церетелі

Дата народження: 4 січня 1934 р. (83 роки)

Знак Зодіаку: Козеріг

Східний гороскоп: Собака

Місце народження: р. Тбілісі, Грузія

Діяльність: скульптор, художник

Вага: 78 кг

Зріст: 172 см

Біографія Зураба Церетелі

Народився Зураб Костянтинович Церетелі в родині відомого грузинського інженера-будівельника. Церетелі Костянтин Іванович – батько Зураба отримав професію гірничий інженер в Політехнічному інституті. До початку військового часу Костянтин Іванович працював у Народному Комісаріаті Грузії на посаді головного технічного інспектора. Після батько Церетелі був призначений головним гірським інспектором республік Закавказзя.

Церетелі-старший брав участь у Великій Вітчизняній війні. За відмінну службу був нагороджений орденами, медалями та подяками. Але через поранення його звільнили в запас у званні полковника. Церетелі Костянтин Іванович після війни брав участь у відновленні зруйнованих об’єктів. В цей же час він викладав у Політехнічному інституті в Тбілісі.

Мати Зураба – Ніжарадзе Тамара Семенівна походила з князівського роду. Все своє життя вона присвятила вихованню своїх дітей, як це прийнято на Кавказі. Зураб ріс в обстановці художньої творчості. Його дядько, брат матері – Георгій Ніжарадзе – відомий художник-живописець, постійно брав племінника до себе в будинок. Тут Георгій познайомив хлопчика Зураба з діячами культури, грузинськими художниками: Давид Какабадзе, Серго Кобуладзе, Навчаючи Джапарідзе, Аполлон Кутателадзе, Чіко Казбегі, Дурсун Имнашвили. Спілкування з таким контингентом людей не пройшло для Зураба Церетелі безслідно.

Зураб Церетелі - геніальний скульптор

На уроках в школі юний Зураб багато малював. У багатьох його роботах вже тоді зародилося відчуття приналежності до історії, до життя країни. Часто на літні канікули Церетелі їхав у Західну Грузію до своєї бабусі, вона жила в селі Губи. Тут майбутній художник побачив народну культуру, красу побутових предметів, різноманітність природи. Тільки в Губи Зураб відчував себе вільним без міської метушні. Його вражало розмаїття фарб, які неможливо було побачити в Тбілісі. Все це утворило для художника фундамент творчості.

Академія мистецтв

Зураб Костянтинович Церетелі ще в дитинстві зрозумів, яку професію йому обрати. Він вступив в Тбіліську академію мистецтв. Під час навчання у вузі молодий чоловік багато працював. Часто разом зі своїми однокурсниками, які в майбутньому стали відомими художниками: Тенгізом Мирзашвили, Гіві Кешелава, Коте Челідзе, Нелі Кенделаки, Зураб подорожував по Грузії.

У вільний час Зураб Церетелі відвідував музеї, де вивчав представлені експонати. Він багато мандрував, пізнавати нове, багато їздив на конях, ходив пішки. Церетелі, щоб ближче пізнати природу, слухав дзюрчання гірських річок, запам’ятовував запах землі. Таким чином, Церетелі обійшов залучали художників місця: Кахетія, Імеретія, Тушетия, Сванетія, Рача, Хевсуретія, Абхазія, Аджарія, Гурія.

Зураб Церетелі за роботою

Все це зіграло важливу роль у становленні Зураба Костянтиновича як художника. У 1958 році художник закінчив академію мистецтв. Його дипломною роботою була «Пісня про Тбілісі». Але до захисту вона не була допущена через «елементів умовності». Церетелі довелося поміняти тему диплома, і за пару тижнів написав нову картину «Портрет спортсмена». Робота отримала високу оцінку.

Перша робота

Після інституту Зураб влаштувався на роботу в Інститут історії і етнографії Академії наук Грузії. У коло його обов’язків входило участь в археологічних експедиціях, підготовка ілюстративної частини наукових досліджень до публікації. Перші роки роботи були для Зураба Церетелі часом вдосконалення професійних навичок. Зураб Костянтинович поступово став брати участь в різних виставках, де представляв свої роботи. Великий успіх художник Церетелі мав на виставці «На сторожі миру», що проходила в Москві. В 60ті роки Зураб Церетелі швидко зайняв позиції в радянському мистецтві. Як-то архітектор Шота Каландаришвили дав завдання Зурабу, розписати дитячий кінотеатр у Тбілісі. Художник відчув дитячу фантазію, де присутні казки, вигадки, але розпис не була виконана в натурі.

Зураб Церетелі на відео Зурабом цікавилися архітектори, які працювали над створенням великого курортного комплексу в Піцунді. Саме Церетелі був запрошений в якості головного художника цього унікального об’єкта. У цій роботі він постав як художник-монументаліст. Всі Зураба Церетелі в Піцунді стали новим кроком у розвитку монументального мистецтва Росії.

Знамениті роботи

Далі йшли великі мозаїчні роботи художника Церетелі у багатьох районах Грузії. Знаменитою роботою стало мозаїчне панно «Людина, праця — сенс і краса буття», розташоване на фасаді Палацу культури профспілок. Після з’явилося декоративне оформлення ресторану в Тбілісі «Арагві». Ця робота була відзначена Державною премією. Зураб Церетелі брав участь в оформленні курорту «Боржомі» . У 70х роках скульптор брав участь у створенні парку Перемоги в Тбілісі, його робота «Прапори» вивішена в парку на облицьованої стіни. Зураб Костянтинович так само працював в Адлері над монументальним комплексом. Художник застосував нову техніку роботи по металу. Він розробив прийоми, що дозволяють створювати великі рельєфи. Церетелі малював на листової міді рельєф, після выколачивал його, а потім всі фігури вирізав і висував вперед. Рельєф був великим і добре сприймався з великої відстані.

Зураб Церетелі і його творчість По новій технології були зроблені роботи: монумент в Абаши, композиція «Колхіда», «Людина і сонце», «Узи дружби». Зураб Церетелі брав участь у створенні готельного комплексу «Измайлово» в Москві. Скульптор широко відомий за кордоном. Він був особисто знайомий з Марком Шагалом, Пабло Пікассо, Давидом Сікейросом, зустрічався з Робертом Раушенбергом, Кендзо Тангэ і багатьма іншими відомими художниками та архітекторами XX століття. Політики і діячі культури, які приїжджали з різних країн світу, відвідували його майстерні і продовжують бувати в них. Церетелі працював у різних країнах світу. Він оформив інтер’єр будівлі представництва СРСР при ООН в Нью-Йорку. Величезне панно «Москва-столиця, моя Москви» з нержавіючої сталі прикрашає посольський зал в Токіо. У США успіх робіт Церетелі був величезний. Творець працював викладачем на факультеті мистецтв. За викладацьку роботу Церетелі Церетелі в Москві створив монументальні твори.

Він брав участь у реставрації Храму Христа Спасителя. На думку представників Російської Православної Церкви, Зураб Церетелі блискуче виконав всі поставлені перед ним завдання, і зовнішній вигляд відтворених ним елементів художнього оздоблення храму відповідає старим.

Нагороди

Скульптор удостоєний великої кількості нагород і звань. Художник є Героєм Соціалістичної праці. Зураб Костянтинович нагороджений орденом «За заслуги перед Вітчизною» 1,2,3 ступеня. Йому був вручений орден «Дружби народів». Церетелі є народним художником РФ, народним художником СРСР, народним художником Грузинської РСР. Зурабу Костянтиновичу вручили Державну премію РФ», «Ленінську премію». Художник є кавалером ордена Почесного легіону», офіцером ордена Мистецтв і літератури». Церетелі має у своїй скарбничці медаль «На славу Осетії», відзнака «За заслуги перед Москвою».

Особисте життя

Церетелі Зураб Костянтинович у шлюбі з Інесою Олександрівною Андронікашвілі. У подружжя є дочка Олена. Також художник щасливий дідусь. У нього два онука: Василь і Зураб. Онука Вікторія.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: