Ім’я: Зіновій Гердт

Дата народження: 21 вересня 1916 р.

Знак Зодіаку: Діва

Східний гороскоп: Дракон

Місце народження: р. Себеж, Вітебська обл.

Дата смерті: 18 листопада 1996 р. (80 років)

Діяльність: актор, телеведучий

Біографія Зиновія Гердта

Юність Зиновія Гердта

Зіновій Юхимович Гердт народився в місті Себеж, на південно-заході Псковської області, раніше Вітебської губернії. При народженні він отримав ім’я Залман Афроимович Храпинович, у колі родичів та близьких людей його називали Зяма. Його батько Афроим Якович Храпинович деякий час працював у крамниці тканин прикажчиком, а пізніше – комівояжером. Мати Рахіль Ісааківна була домогосподаркою. У Зіновія були дві сестри: Берта і Фіра, а також старший брат Борис. У Себеже Зіновій навчався в єврейській школі, в дитинстві він відмінно знав ідиш. У школі вчитель літератури познайомив його з поезією, згодом вона стала головним захопленням всього життя Зіновія.

Зіно вій Гердт в молодості писав вірші

Після закінчення школи він переїхав до свого старшого брата в Москву. У тринадцять років він опублікував в дитячій газеті вірші на івриті, про колективізацію.

У 1934 році, Зіновій закінчив фабрично-заводське училище при Московському электрозаводе імені Куйбишева, після чого влаштувався на роботу слюсарем-електриком в Метробуд. При заводському клубі існував театр робочої молоді, в ньому Гердт грав у спектаклях «Далека дорога» і «Одруження Фігаро». У 1935 році його перевли в професійний склад театру. З 1936 по 1937 рік працював актором у ляльковому театрі при Московському Палаці піонерів. У 1938 році його прийняли в Московську державну театральну студію, там він працював до початку війни.

Війна

У 1941 році Гердт пішов добровольцем на фронт. Після закінчення короткострокового навчання у військово-інженерному училищі його направили на Калінінський, а пізніше на Воронезький фронт. Він дослужився до звання старшого лейтенанта, був командиром саперної роти.

У лютому 1943 року під Білгородом Зіновій Гердт отримав тяжке поранення ноги, з поля бою його на собі винесла медсестра. Більше року він провів у Боткінській лікарні, переніс десять безуспішних операцій, нога ніяк не гоїлася. Лікарі вже прийняли рішення про ампутацію ноги, але головний хірург Ксенія Максимилиановна Вінцентіні (дружина конструктора Сергія Корольова) вирішила зробити ще одну спробу. Остання операція виявилася успішною, і кістки стали зростатися. Пошкоджену ногу вдалося зберегти, але вона стала на вісім сантиметрів коротше здоровою, змушуючи Зиновія сильно кульгати все життя.

Зіновій Гердт Дружній шарж на Леоніда Утьосова

Зіновій Гердт і театр ляльок

Перебуваючи в госпіталі, Зіновій побачив ляльковий театр, який приїхав до пораненим на гастролі. Гердт дуже сподобалося це видовище і по приїзду до Москви у 1945 році, він відправився в Центральний ляльковий театр під керівництвом С. В. Образцова. Його прийняли в трупу, де він пропрацював до 1982 року, майже сорок років. Гердт подарував свій голос безлічі лялькових персонажів, найбільш відомий з яких — конферансьє з «Незвичайного концерту». Буваючи в різних країнах, Гердт вдавалося грати роль конферансьє на місцевому мовою, він був дуже переконливий, і глядачі вірили, що акторові в тонкощах відомий їхню мову. Зіновій досконало володів мистецтвом звуконаслідування.

Зіновій Гердт в кіно і на телебаченні

А коли в СРСР після війни почалися покази зарубіжних фільмів, Зіновій Гердт почав активно займатися дубляжем. Його голосом говорили персонажі багатьох відомих фільмів: Тото в «Поліцейських і злодіїв», закадровий історик у фільмі «Фанфан-Тюльпан», Річард Харріс у фільмі «Кромвель», Вітторіо Де Сіка в «Генерала делла Ровере».

Незабаром актор почав зніматися в кіно. Він з’являвся в епізодичних ролях у комедії «Сім няньок» (Шаманський), у кіноповісті «Людина з планети Земля», казці «Місто майстрів» (художник). У фільмах «Фокусник» і «Золоте теля» Зіновій Гердт був запрошений на епізодичні ролі, але режисери помітили в акторі величезний потенціал. В результаті Гердт зіграв головні ролі в обох фільмах. Характери персонажів були дуже контрастні, з одного боку скромний ілюзіоніст Кукушкін у фільмі «Фокусник», а з іншого незрівнянний нахаба і пройдисвіт Михайло Самуэльевич Паніковський в «Золотому теляті». Ці дві ролі багато в чому визначили його акторське майбутнє Гердта.

Зіно вій Гердт перед смертю тяжко хворів

У кожного персонажа актор вносив свій, часто відмінний від початкового, сенс. В наслідок Зіновій Гердт зіграв більше сотні ролей, найвідоміші з них: цвинтарний сторож в музичній комедії «Троє в човні не рахуючи собаки», вчитель хімії Карл Сигизмундович у фільмі «Розіграш», чоловік у картатому пальті в комедії «Вас викликає Таймир», три ролі в музичному фільмі «Автомобіль, скрипка і собака Клякса». Актор був дуже популярний у режисерів, часто вони складали ролі спеціально під нього.

З 1962 по 1966 роки Зіновій Гердт вів передачу «Кінопанорама», в перервах на гастролі і зйомки. З телепередачі він змушений був піти з-за складного графіка. У 1990-х він вів авторську програму «Чай-клуб» на телеканалі ТВ-6 Москва.

Особисте життя Зиновія Гердта

Першою дружиною Зиновія Гердта стала Марія Іванівна Новікова, з якою він познайомився театральної студії. Вона подарувала йому сина Всеволода, 1945 року народження.

Зі своєю другою дружиною Тетяною Правдіної, Зіновій Эфимович познайомився на Близькому Сході в 1960 році під час театральних гастролей. Вона була перекладачем з арабської мови, якого виділили на допомогу театру. Спочатку Тетяна негативно сприйняла залицяння Зиновія, але потім між ними зав’язався роман. Відразу після повернення з гастролей вони залишили свої сім’ї і прийняли рішення одружитися. Їх шлюб тривав 36 років. Від першого шлюбу у Тетяни Правдіної залишилася дочка – Катерина. Гердт удочерив її, давши їй своє прізвище. Навічно в пам’яті

Зіновій Эфимович не страждав на зіркову хворобу. Він завжди був незадоволений своєю акторською грою, намагався викластися по повній, облагороджував кожну із своїх ролей.

Зіновій Гердт-Остання передача Чай-клуб Зіновій Эфимович Гердт прожив 80 років, в кінці свого життя він був тяжко хворий. 21 жовтня 1996 року він останній раз знявся у програмі «Чай-клуб», менше ніж через місяць 18 листопада помер. Був похований 21 листопада на Кунцевському кладовищі міста Москви.

У 1998 році в Києві на вулиці Прорізній було відкрито пам’ятник персонажеві Гердта – Паніковському.

У 2006 році на батьківщині Зиновія Гердта, в місті Себеже, було відкрито пам’ятник, присвячений 90-річчю з дня народження актора і до 10-річчя з дня його смерті.

Призи та нагороди Зиновія Гердта

Заслужений артист РРФСР (1959).

Народний артист РРФСР (1969).

Орден Вітчизняної війни 1-го ступеня (1985).

Народний артист СРСР (1990).

Премія кінофестивалю «Кінотавр» у номінації «Премія президентського ради за творчу кар’єру» (1996 рік).

Орден «За заслуги перед Вітчизною» 3-го ступеня (1996).

Почесний громадянин міста Себежа.

Орден Червоної Зірки.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: