Ім’я: Євген Шварц

Дата народження: 21 жовтня 1896 р.

Знак Зодіаку: Терези

Місце народження: Казань р.

Дата смерті: 15 січня 1958 р. (61 рік)

Діяльність: прозаїк, драматург, сценарист

Біографія Євгена Шварца

Великий радянський казкар Євген Шварц запам’ятався своїми приголомшливо добрими і реалістичними викладами відомих казок світових класиків. З під його пера вийшло понад 20 п’єс казкових постановок для лялькового та драматичного театрів. Також за його сценаріями зняли чимало ігрових фільмів і один мультиплікаційний фільм.

Народження та дитячі роки Євгена Шварца

Євген Шварц народився 9 жовтня 1896 року в місті Казані в сім’ї православного єврея-лікаря Лева Шварца і Марії Шовку, яка була акушеркою. Обидва батьки походили із заможних і інтелігентних сімей. Незабаром після весілля Лева і Марії на світ з’явився їхній первісток Євген.

Євген Шварц з сім'єю: в молодості

Життя в Казані маленький Женя не запам’ятав, в ранньому дитинстві з батьками переїхав спочатку у підмосковний Дмитрів, а після – в місто Армавір, потім – Ахтыри і остаточно в Майкоп. Там і минула молодість майбутнього казкаря. Ці переїзди можна сміливо вважати своєрідними посиланнями його батька, який часто звинувачено в революційній діяльності та піддавався гонінням.

Молодість Євгена Шварца

Після закінчення майкопського реального училища, в 1914 році Євген вирішив вступити на юридичний факультет Московського університету. Втім, диплом юриста Шварц не отримав – вже через пару років навчання він зрозумів, що обрав не той шлях. Його змалку манили театр і література.

Євген Львович Шварц

В 1917 році Євген Шварц був покликаний в армію. Після Жовтневого перевороту він вступив в Добровольчу армію Л. Корнілова. Під час одного з штурмів прапорщик Шварц отримав контузію, від якої страждав всю подальше життя – у нього тремтіли руки.

Драматург Євген Шварц

Після травми, Євген був демобілізований. Він вступив до університету в Ростові-на-Дону і твердо вирішив пов’язати своє майбутнє з творчістю. В цей же час він почав працювати в «Театральної майстерні». Критики досить прихильно відгукувалися про акторській грі молодого Євгена Шварца і пророкував йому блискуче майбутнє у театрі. Проте, після двох років акторства, Євген залишив сцену.

Крім роботи на театральних підмостках, Шварц писав фейлетони і був літературним секретарем Корнія Чуковського, пробував себе в ролі журналіста у місті Донецьк. Як фейлетоніст творив під псевдонімом Дід Сарай для газети «Кочегарка» і журналів «Забой» і «Ленінград».

Євген Шварц — «Звичайне диво»: фільм за п’єсою В 1924 році розпочалася співпраця Євгена Шварца з Самуїлом яків маршак. В цей час Шварц почав працювати в Ленінграді в дитячій редакції Госиздата. Головним обов’язком його тоді була допомога новачкам. За свідченнями дебютантів, Євген володів винятковим творчим чуттям і здатність доповнювати чужі задуми. Багатьом новачкам він допоміг визначити свій літературний шлях.

Творчий шлях Євгена Шварца

На початку 20-х років Євген Шварц співпрацював з представниками літературного об’єднання ОБЭРИУ. Нарівні з членами товариства Шварц писав оповідання та вірші для дітей журнали «Чиж» і «Їжак».

У 1925 році видав першу власну дитячу книгу «Розповіді старої балалайки». Творити в цей час Шварцу доводилося під постійним наглядом, бо дитяча література вважалася непотрібною і порожнім явищем. Не дивлячись ні на що, перша книга Євгена Львовича мала успіх.

Вистава «Тінь» Євгена Шварца на сцені театру Комедії ім. Акімова

Натхнений їм, Шварц сів за написання дебютної казкової п’єси «Ундервуд». У 1929 році відбулася прем’єра постановки в Ленінградському Тюгу. Там же ставили і наступні його твори: «Острів 5-К», «Скарб». У 1934 році Євген Шварц став членом Спілки письменників СРСР.

У 1940 році п’єса «Тінь», яку Шварц написав за мотивами казки Ганса Крістіана Андерсена була вилучена з репертуару театру відразу ж після прем’єри, оскільки цензори побачили в ній політичну сатиру і прихований підтекст.

У воєнні роки Євген Шварц працював спочатку в ленінградському Радіоцентрі, продовжував писати п’єси. В кінці 1941 року був евакуйований з блокованого міста. В 42-43 роках Шварц працював спочатку в кіровському театрі, а після в театрі Душанбе. У 1944 році переїхав з театром в Москву. Його п’єси знову зняли з репертуару театру: за життя Сталіна його твори не ставилися в театрах.

Казка Євгена Шварца «Попелюшка» на сцені Малого театру Росії Після війни Євген Шварц продовжив роботу в кінематографі. Найбільш значущі його роботи того часу: «Попелюшка», «Першокласниця», «Мар’я-майстриня», «Дон-Кіхот». Сценарії до фільмів писав Шварц. У його фільмах знімалися такі блискучі актори, як Фаїна Раневська, Яніна Жеймо, Толубеєв, Черкасов, Гарін та інші.

Фаїна Раневська казки Євгенія Шварца «Попелюшка»

Перший збірник п’єс Євгена Шварца побачив світ лише після смерті Йосипа Сталіна.

У 1956 році відбулася знаменна для творця подія – прем’єра його епохального твору «Звичайне диво», над яким автор працював понад 10 років. У цьому ж році він став членом художньої ради театру комедії Ленінграда.

Особисте життя Євгена Шварца

Першою дружиною Євгена стала Гаяне Халайджиева. Вона була актрисою театру в Ростові-на-Дону. Шварц довго домагався згоди на шлюб і домігся завдяки своєму екстравагантному вчинку – в листопаді стрибнув у крижаній Дон на очах у коханої. Пара одружилася і незабаром у них народилася донька Наталя.

Євген Шварц і його перша дружина актриса Гаяне Халайджиева

У 1927 році Євген познайомився з братом свого друга на одному з літературних зібрань. Той був з дружиною Катериною, яка з першого погляду підкорила серце казкаря. Довгий таємний роман з Катериною Іванівною мучив Євгена Шварца, який не хотів заподіювати біль близьким. Однак, зрештою пара звільнилася від колишніх шлюбів і з’єдналася. З Катериною Євген прожив 30 років, до останнього свого подиху.

Смерть Євгенія Шварца

Помер Євген Шварц 15 січня 1958 року в Ленінграді від інфаркту в 61-річному віці. Останні роки життя він страждав від серцевої недостатності. Письменник похований на Богословському кладовищі.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: