Ім’я: Ян Френкель

Дата народження: 21 листопада 1920 р.

Знак Зодіаку: Скорпіон

Східний гороскоп: Мавпа

Місце народження: Київ р., Україна

Дата смерті: 25 серпня 1989 р. (68 років)

Діяльність: співак, композитор, скрипаль

Біографія Яна Френкеля

Дитинство Яна Френкеля

Хлопчик народився в Києві. За розповідями композитора, народився він з перевитого навколо шиї пуповиною. Лікарі не робили позитивних прогнозів. Ян вижив, але все життя у нього були слабкі легені.

Батько, коли Яну було всього чотири роки, почав навчати сина грі на скрипці. В якості керівництва він користувався книгою, написаної Леопольдом Ауэром. У ній було сказано, що педагогу слід будь-якими шляхами не допускати жодної фальшивої ноти його учня. Батько і одночасно перший вчитель Яна зрозумів це по-своєму. Притому що сам він був дуже доброю людиною, коли почув фальшиву ноту, відпускав синові хорошу ляпас.

Навчання велось періодами, заважали часті хвороби, з-за яких Яну доводилося часто їздити в санаторії. Грунтовно батько продовжив його вчити вже у віці восьми років.

Батько був перукарем, і часто хлопчик займався в кімнаті, розташованій поруч з його майстерні. Той, почувши, що син сфальшивив, вибачався перед клієнтом, заходив до сина і смикав його за вухо або тьопав. Все це він робив мовчки.

Пісні Яна Френкеля співав увесь Радянський Союз

Яків Магазинер, який був музичним педагогом, як почув гру Яна і був вражений. Завдяки його протекції, хлопчик почав навчатися в музичній школі. Улюбленою цифрою маленького скрипаля була трійка, і він попросив дозволу вчитися в третьому класі.

Закінчивши школу, Ян вступив до консерваторії, де продовжив навчання на скрипковому відділенні. Його вчителем став Яків Магазинер. Як вільний слухач він відвідував уроки Бориса Лятошинського – заслуженого українського композитора.

У 1941-му майбутній композитор закінчив консерваторію і вже в евакуації став курсантом зенітного училища. У кінотеатрі він грав на скрипці в складі оркестру. Як раз в той час і була написана Яном його перша пісня.

У 1943-ем році Френкель отримав серйозне поранення в бою і до кінця війни грав на різних музичних інструментах, служачи у фронтовому оркестрі.

Початок кар’єри співака Яна Френкеля

Після того як війна закінчилася, Ян Абрамович оселився в Москві. Він виступав вечорами в ресторанах столиці, крім того, робив оркестровки творів.

Те, що його покликання – бути поетом-піснярем, Френкель зрозумів лише в шістдесяті. Пісня «Роки» придбала чималу популярність. Вірші належали Марку Лисянскому.

Йому пощастило працювати з Михайлом Таничем, з Михайлом Матусовским, з Інною Гофф, з Ігорем Шафераном та іншими талановитими авторами. Френкель часто їздив зі своїми піснями по країні, виконуючи їх у клубах і переповнених залах. Зазвичай глядачі, знаючи всі пісні напам’ять, співали їх разом з талановитим композитором-піснярем. Френкелем у 1969-му році була написана пісня «Журавлі».

Ян Френкель Журавлі Вірші належали Расулу Gamzatovu. У журналі їх знайшов і показав Френкелю Марк Бернес, він же попросив написати до неї музику. Ян Абрамович з допомогою перекладача Наума Гребньова переробив текст і написав музику. Так народилася нова пісня. Першим її виконував Бернес, вже, будучи смертельно хворим в присутності багатьох воєначальників.

Коли він закінчив співати, маршал Конєв висловив захоплення і подякував виконавця і автора. На похороні Марка Бернеса прозвучала в тому числі і ця пісня.

Після появи «Журавлів», Расул Гамзатов і Ян Френкель стали великими друзями, вони дружили все життя.

Пісня була настільки популярною, що деякі комуністи виступали за те, щоб її заборонити, писали листи в Політбюро ЦК. Брежнєв ж дозволив виконання.

Френкель з державним хором міста Тули записав ряд своїх пісень. Крім того, він писав музику до мультфільмів, драматичних вистав та кінофільмів.

Ян Френкель — Вальс розставання Йому подобалося працювати з кінорежисерами. Френкель знав, що як тільки пісня з’являлася у фільмі, вона одержувала нове життя. У сімдесятих роках почалася робота над Гімном Радянського Союзу, а саме – над його новою музичною редакцією. Для цього залучили всіх провідних композиторів-оркестровщиків. Комісію очолили Р. Свиридов і Д. Шостакович. На розгляд була представлена маса варіантів, однак найдосконалішим варіантом вважають той, який представив Ян Френкель.

Геніальний композитор брав участь у зйомках трьох фільмів, граючи там епізодичні ролі. Один з них – це «Нові пригоди невловимих», де Френкель з’явився в епізоді, граючи на скрипці.

Особисте життя Яна Френкеля

Ян Абрамович з Наталією Михайлівною (дружиною) і донькою Ніною жив в крихітній кімнаті комунальної квартири. Він Часто наспівував свої нові, щойно написані пісні, що дуже дратувало його сусідів. Вони явно не розуміли, з яким генієм їм пощастило жити поруч. До його творчості сусіди були байдужі і часто робили його сім’ї різні капості.

Ганна Герман, Ян Френкель і Ганна Качаліна.

Коли Френкель йшов по вулиці, майже кожен другий з ним вітався, побачивши знайоме обличчя, на що той завжди привітно відповідав. У магазині його часто пропускали без черги, а на ринку іноді навіть не хотіли брати з Френкеля гроші.

Дочка Френкеля Ніна живе в Італії, а онук, якого назвали Яном, став музикантом.

Смерть Яна Френкеля

Життя композитора обірвалося в Ризі в 1989-му році 25 серпня, а похований був у Москві. Під час похорону звучала музика та пісні у виконанні Френкеля, у тому числі і «Журавлі».

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: