Ім’я: Володимир Немирович-Данченко

Дата народження: 23 грудня 1858 р.

Знак Зодіаку: Козеріг

Місце народження: р. Озургеті, Грузія

Дата смерті: 25 квітня 1943 р. (84 роки)

Діяльність: режисер, драматург

Біографія Володимира Немировича-Данченка

Дитинство і родина Немировича-Данченка

Які іноді цікаві хитросплетіння трапляються в долях людей! Володимир Немирович-Данченко народився в Грузії, батько його був українцем, мати – вірменкою, а став він великим російським і радянським режисером! Батько Володимира — власник маєтку в Чернігівській губернії — був офіцером, і в чині підполковника служив на Кавказі. У містечку Озургеті поблизу порту Поті в 1858 році в родині з’явився другий хлопчик — Володимир. Старшому Василю в той час йшов вже дев’ятий рік. З

самого раннього дитинства хлопчик мріяв про театральній сцені. Мабуть, це було своєрідною сімейною традицією: в родині всі захоплювалися театром.

Коли Володимир підріс, батьки переїхали в Тифліс, щоб дати можливість синові отримати гідну освіту. В гімназії Володя вчився дуже добре. Крім цього допомагав батькам, займаючись репетиторством. У Тифлісі, недалеко від будинку, в якому жила сім’я Немировича-Данченка, знаходився літній театр. Ще будучи учнем четвертого класу, Володя почав писати п’єси, а потім приймати участь у заняттях аматорських театральних гуртків.

Ім'я Немировича-Данченка стало прозивним. У його честь випускають поштові марки

У 1876 році Володимир зі срібною медаллю закінчив тифлиську гімназію і виїхав до Москви поступати в університет. Володя став студентом фізико-математичного факультету, потім перейшов на юридичний, але через три роки залишив університет, так і не закінчивши його.

Перші ролі Немировича-Данченка

Любов до театру пересилила інтерес до науки. З 1877 року майбутній режисер почав виходити на сцену аматорського театру в Москві. Перші ролі принесли успіх починаючому акторові, але Володимир відмовився від кар’єри артиста. Цілком справедливо Володимир вирішив, що своєму успіху він зобов’язаний молодості, щирості і темпераментом. Однак він був невисокої думки про свою зовнішність, не відповідає образу ідеального актора. Немирович-Данченко добре розумів, що рано чи пізно молодість, що компенсує недоліки зовнішності, піде, і не став більше виступати на сцені.

Робота Немировича-Данченка літературним критиком

Повністю поривати з театром Володимир не хотів. Він починає працювати літературним критиком у виданнях «Будильник», «Російський кур’єр», «Російська газета». Одночасно з роботою в друкованих виданнях Немирович-Данченко пише п’єси, пробує сили в белетристиці. Його п’єсу «Шипшина» в 1882 році поставили в Малому театрі, а за п’єси «Нова справа» і «Ціна життя» драматург отримав Грибоедовские премії.

Особисте життя Немировича-Данченка

У 28 років Володимир одружився. Його обраницею стала красуня Катерина Бантиш. Катерина була дочкою відомого російського педагога і громадського діяча Миколи Корфа.

Перше заміжжя Катерини було невдалим, але, мабуть, негативний досвід, набутий у спілкуванні з першим чоловіком, зробив жінку мудрішими. Вона оточила Володимира турботою, була завжди весела й цікавилася творчістю супутника життя.

В театрі, де працював її другий чоловік, ніколи не відчувалося нестачі в гарненьких актрис, які бажають завоювати прихильність режисера, але дружина не влаштовувала сцен ревнощів. Багато в чому завдяки Катерині Миколаївні шлюб тривав більше п’ятдесяти років!

Станіславський і Немирович-Данченко стали легендами

Зустріч Станіславського і Немировича-Данченка

У 1891 році Володимир Іванович стає викладачем Московського філармонічного училища. Дізнавшись більш докладно, зсередини, театральний світ, він розуміє в якому кризовому стані знаходиться театральне мистецтво. У той же період починає розквітати талант Костянтина Станіславського.

Доля як би подготавливала зустріч двох реформаторів театру. Зустріч майбутніх театральних метрів відбулася влітку 1897 року. Протягом вісімнадцяти годин у ресторані «Слов’янський базар» йшлося про майбутнє російського театру взагалі і про створення нового театру зокрема. У книзі «Народження нового театру» Немирович-Данченко пише: «Ми жодного разу не засперечалися. Наші програми або зливалися, або доповнювали одна одну.

Революція в театрі

З кінця XIX століття два прізвища Немирович-Данченко і Станіславський стали вимовлятися як одне ціле. Почавши спільну роботу в Художньому театрі (пізніше МХАТ), обидва режисера стали ініціаторами корінних змін в театральному мистецтві.

До знаменитих спільних постановок відносяться чеховські «Чайка» (1898), «Дядя Ваня» (1899), «Три сестри» (1901), «Вишневий сад» (1904) та горьковская п’єса «На дні» (1902). Самостійно Володимир Іванович поставив п’єсу «Іванов».

Вистава «Юлій Цезар» вважається однією з кращих робіт Немировича-Данченко. Режисер разом з художником Симоновим спеціально їздив в Італію, щоб перейнятися духом епохи. У масовці було задіяно близько 200 чоловік і кожен з них отримав конкретну установку від режисера.

Москва прощається з Немирович-Данченко, 1943 рік… Кінохроніка Як все нове, шукання Немировича-Данченка і Станіславського не у всіх знаходили розуміння. Причому серед скептиків були не лише прості любителі театру, але і люди, мають значну вагу в літературних та театральних колах. Так у своїй книзі «Театральний роман» Михайло Булгаков з неабиякою часткою іронії описує великих режисерів, правда під іншими прізвищами.

Діяльність Немировича-Данченка після революції

І після 1917 року Немирович-Данченко і Станіславський продовжували боротися за правду життя на театральних підмостках.

У 1919 році при Художньому театрі Володимир Іванович організовує музичну студію. У 1925 році студія виїжджає на гастролі в Європу і США. Частина артистів студії залишилася в Америці. Сам Немирович-Данченко підписав півторарічний контракт з Голлівудом. Однак ні репетиції, ні бесіди з заокеанськими акторами не принесли задоволення режисерові. У США не було здійснено ні один його проект.

Повернувшись на батьківщину, Немирович-Данченко сказав: «Творити можна тільки в Росії, продавати в Америці, а відпочивати в Європі».

У 1926 році музична студія була перетворена в театр. Через два роки подібне перетворення сталося і з оперною студією Станіславського. Обидва театру знаходились під одним дахом, мали свої дирекції і трупи, але загальний оркестр.

Немирович-Данченко (праворуч) і Станіславський

З кінця 1928 року Станіславський практично відійшов від організаційних справ (почалися проблеми зі здоров’ям), і збереження Художнього театру стало головною турботою Немировича-Данченко.

Останні роки життя

Крім роботи в театрі, Немирович-Данченко керував роботою комітету з присудження премій в галузі літератури і мистецтва, писав мемуари.

Після початку війни 1941 року Володимир Іванович переїхав спочатку у Нальчик, а потім в місто свого дитинства — Тбілісі. Вже в жовтні він повернувся в Москва.

Помер Володимир Іванович на 84 році життя у квітні 1943 року. Поховали режисера на Новодівичому кладовищі.

Нагороди та звання

Видатний режисер мав звання Народного артиста Республіки і народного артиста СРСР, двічі отримував Сталінські премії, був нагороджений орденами Леніна і Трудового Червоного Прапора.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: