Ім’я: Тімоті Лірі

Дата народження: 22 жовтня 1920 р.

Знак Зодіаку: Терези

Східний гороскоп: Мавпа

Місце народження: р. Спрингфілд, штат Массачусетс, США

Дата смерті: 31 травня 1996 р. (75 років)

Діяльність: дослідник психоделіків, розробник ПЗ

Біографія Тіма Лірі

Дитинство Тіма Лірі

Тім з’явився на світ в Спрінгфілді. Його батьки були нащадками колись іммігрували ірландців. Мати була ревною католичкою. Вона наполягла, щоб син навчався в Єзуїтському коледжі. Тімоті в її мріях повинен був стати пастирем. Однак син не виправдав сподівань матері. Молодий чоловік неприязно ставився до ортодоксальної релігії.

Під впливом батька Тім виявився у військовій академії. Офіцер з нього не вийшов. Частенько він сидів на гауптвахті, де з задоволенням читав літературу на тему східної філософії. Надалі, він порівнював себе, що знаходиться в академії, з послушником буддистського храму. Молодий чоловік розумів, що двічі помилився, обираючи життєвий шлях за порадою батьків, тому він вирішив, що сам вибере собі шлях. Лірі вибрав психологію.

Початок кар’єри Тіма Лірі

У двадцять років Лірі став студентом університету Алабами, а по закінченню отримав ступінь бакалавра психології. Він впевнено просувався кар’єрними сходами. Так, в 1950-му Тім став доктором психології. Видавалися його роботи про міжособистісному поведінці. Невдовзі в лікарні міста Окленда він очолив лабораторію, яка проводила психологічні дослідження.

Лірі в ті роки був типовим американським ученим. Його монографії видавалися одна за одною, і всі вони стосувалися міжособистісних відносин і міжособистісного поведінки.

Тім Лірі все життя вивчав LSD

Його заслуги в психології великі, однак їх воліли замовчувати, через скандальної слави, яку придбав Лірі згодом. Серед піонерів групової терапії ім’я Тіма Лірі повинно було стояти поруч з Перлзом, Роджерсом, Берном та ін. Теорія комунікативних ігор спочатку опрацьовувалася саме Лірі, а популярність вона отримала після модифікації Еріка Берна.

Тім не раз визначив перспективні тенденції, а потім з легкістю віддавав їх на розробку іншим вченим. Він був талановитий у багатьох областях. Відомо, що «Come together» — пісня, яка була написана Тімом Лірі, а потім переспівана на інший манер популярною групою Бітлз. Пісня придбала світову популярність.

Створення тесту Лірі

Психодіагностична методика була опублікована вченим в 1957-му році, тому промовчати про це було неможливо, а тим більше, змінити ім’я автора цієї методики. Цей опитувальник стали використовувати спецслужби (ФБР, ЦРУ), називаючи його «Интерперсональным опитувальника Лірі». Завдяки опитувальником виявляються властивості особистості, які важливі для взаємодії з оточуючими.

Провокаційне інтерв’ю з Тімоті Лірі Його використання показало високу надійність. Опитувальник переклали на кілька мов, і сьогодні він використовується в багатьох країнах світу. Російськомовна версія була модифікована і переведена Л. Собчик ще в сімдесятих роках. Продовж Лірі свої дослідження і розробки далі, він напевно став би одним з найбільш серйозних психологів-дослідників.

Скандальна популярність Лірі

Як-то за порадою одного зі своїх колег, вчений випробував на собі дію отруйних грибів, які спричиняли галюцинації. Вони використовувалися індіанцями, щоб під час ритуалів змінювати стан свідомості. Вони пояснювали галюцинації в містичному дусі. Сеанси індіанці проводили вкрай рідко, з-за цього звикання не утворювалося. Саме з-за цього вчений вважав, що ця процедура нешкідлива. Він вирішив, що залежність від галюциногену не виникає, отже, цим способом «розширення свідомості» можна користуватися без обмежень і обережності. Особливе враження справив на вченої власний досвід.

У той час він працював у Гарварді. Там Лірі почав проводити експерименти, щоб з’ясувати вплив мескаліну на людську свідомість. Ці досліди привели його до ЛСД. У ті роки вплив даного препарату на психіку тільки вивчався, і в його застосуванні ніхто не бачив нічого поганого.

Тімоті Лірі про LSD В результаті розгорнутої Лірі пропагандистської компанії, ЛСД придбав небувалу популярність, і невдовзі було заборонено. Вчений вважав психоделічні препарати засобом для просвітлення, однак не враховував негативний вплив на психіку.

Лірі – психоделічний гуру

Хіпі вважали вченого своїм гуру, йому поклонялися, його звеличували. З Гарварду Лірі був звільнений за нібито порушену навчальний розклад. Наприкінці шістдесятих Лірі балотувався на губернаторських виборах у штаті Каліфорнія.

У 1970-му вченого посадили у в’язницю за зберігання ЛСД, яке до того часу вже більше 3-х років було під забороною. Через три місяці він втік і опинився в Алжирі.

Спецслужби Америки заарештували побіжного Лірі в Афганістані. За втечу йому додали кілька років. Після того, як Лірі здав кількох своїх «рятівників», що влаштували його втечу, термін значно скоротився. Він вийшов достроково. До того часу він був вже полузабыт і не настільки знаменитий.

Хіпі вважали Тіма Лірі своїм кумиром

Захоплення вченого комп’ютерами

У 1984-му році Лірі приєднався до руху кіберпанків, яке в ті роки захопило Америку. Він і в тому середовищі примудрився стати лідером, зібравши навколо себе незадоволених реальністю людей. З Вільямом Гібсоном вчений пропагував возз’єднання людини і комп’ютера, створив кілька програмних продуктів, написав ряд книг.

Смерть Тіма Лірі

Вчений помер у 1996-му році. Причиною став рак простати. Момент своєї смерті він записав на відео, яке було підключено до інтернету. Так, за його смертю могли спостерігати усі бажаючі. Останнє, що він сказав, було: «Чому б і ні?» Голову Тіма Лірі після його смерті заморозили, а кілька грамів пороху відправили на земну орбіту.

Особисте життя Тіма Лірі

Лірі був одружений. Після того, коли він втік з в’язниці і подався у Алжир, вчений був зі своєю дружиною, аж до наступного арешту. Вийшовши з в’язниці достроково, майже шість років він прожив, займаючись вихованням трьох онуків.

Заради дострокового виходу з в’язниці Лірі видав тільки тих своїх «рятівників», які були в підпіллі, а так само тих, чию провину довести було неможливо. Крім того, він постарався влаштували його втеча друзів попередити заздалегідь про те, що піде на співпрацю зі спецслужбами.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: