Ім’я: Тетяна Толстая

Дата народження: 3 травня 1951 р. (65 років)

Знак Зодіаку: Телець

Східний гороскоп: Кролик

Місце народження: Ленінград, СРСР

Діяльність: письменниця, телеведуча, журналіст

Вага: 66 кг

Зріст: 157 см

Біографія Тетяни Толстой

Ранні роки

Російська письменниця Тетяна Микитівна Товста з’явилася на світ у Санкт-Петербургее. Тетяна народилася в сім’ї з багатими літературними традиціями – дідусь Товстої по лінії матері – поет Михайло Лозинський, дідусь по лінії батька – відомий радянський письменник Олексій Толстой; його дружина, бабуся Тетяни – поетеса Наталія Крандиевская. Батько майбутньої письменниці – доктор фізичних наук, професор Микита Толстой. Сім’я Толстих була багатодітною, у Тетяни було семеро братів і сестер.

Тетяна Толстая,Авдотья Смирнова та Ірина Петровська: Ми-дурепи Закінчивши школу, Тетяна Толстая поступає на філологічний факультет Ленінградського університету (нині – Спбду). Спеціалізація Толстой – стародавні мови: латинську та грецьку. У 1974 році Тетяна закінчує університет і виходить заміж за філолога А. Лебедєва, переїжджаючи незабаром разом з чоловіком в столицю. У Москві Товста влаштовується на роботу в Головну редакцію східної літератури при видавництві «Наука», де на посаді коректора вона пропрацювала майже десять років, до 1983 року.

Рік звільнення з «Науки» став для Товстої роком літературного дебюту. У тому ж році Тетяна дебютує як літературний критик, опублікувавши в «Питаннях Літератури» свою першу критичну статтю. Поштовхом до початку літературної творчості для Тетяни стала операція на очах. Після корекції зору в ті році знімали пов’язку мінімум через місяць, і в той час, поки Товста лежала без діла з пов’язкою на очах, в її голові стали народжуватися перші сюжети, що згодом перетворилися в розповіді «На золотому ганку сиділи…», «Соня», «Побачення з птахом».

Дебют Тетяни Толстой в літературі

Літературний дебют письменниці відбувся в 1983 році. У журналі «Аврора» було опубліковано оповідання «На золотому ганку сиділи…». Літературні критики та читачі сприйняли розповідь з ентузіазмом, за підсумками року твір було визнано кращим літературним дебютом 1983 року. У творі калейдоскопично були представлені враження дитини, починаючи від пересічних побутових подій і повсякденних зустрічей до таємничих і казкових персонажів, народжених дитячою фантазією.

Письменниця і телеведуча Тетяна Толстая народилася в інтелігентній сім'ї

Після успіху розповіді в так званих «товстих журналах» — «Новий світ», «Аврора», «Зірка» — публікуються її оповідання «Побачення з птахом» (1983), «Соня» (1984), «Чистий аркуш» (1984), «Любиш — не любиш» (1984) та інші. Всього в період з 1983 по 1988 рік в радянській періодиці було опубліковано більше двадцяти оповідань, які склали в 1987 році дебютна збірка письменниці «На золотому ганку сиділи…». У розповідь крім опублікованих раніше і готуються до друку увійшли ніде не публікувалися «Мила Шура», «Факір» та ін. В 1988 році Тетяна Товста стала членом Спілки письменників СРСР.

На відміну від першої публікації, інші твори Тетяни Толстой були зустрінуті критикою не настільки захоплено. Товсту звинувачували в «густоті листи», надто насиченою образності з одного боку, і «шаблонності», побудові всіх оповідань за одним сценарієм з іншого. Незважаючи на нападки критиків, Тетяна Толстая стає шанованою в письменницькому середовищі самобутнім, незалежним автором. Крім Толстой, тоді майже ніхто не наважувався писати про «міських божевільних» — старушках, геніальних поетів, недоумкуватих інвалідів, які живуть і гинуть у міщанській міському середовищі. У 1989 році Товста стає членом Російського ПЕН-центру.

Життя за кордоном

З 1990 року Тетяна Толстая переїжджає в Сполучені Штати Америки, обґрунтовуючись в Прінстоні. У Штатах письменниця викладає російську літературу і російське літературну творчість в Скидморском коледжі, читає лекції в університетах і співпрацює з такими журналами, як «New York review of books» і «The New Yorker». Крім того, Товста зацікавлюється змінами в російській мові за кордоном під дією оточуючих людей і подій, пише кілька наукових статей на тему емігрантського російської та його відмінностей з літературною російською мовою. Програмною статтею її досліджень тих років стає есе «Надія і опора», в якому письменниця наводить ряд цікавих гіпотез, висновків, дає приклади емігрантських американізмів в розмовній російській мові Сполучених Штатів.

Тетяна Толстая любить подорожувати

З 1991 року Тетяна Толстая починає працювати колумністом в «Московських новинах», де веде знамениту авторську колонку «Своя дзвіниця». Через деякий час Тетяна входить до складу редколегії журналу «Столиця», співпрацює з «Російським Телеграфом». Не залишає Тетяна Микитівна і літературну діяльність: дев’яності ознаменувалися виходом таких її книг, як «Любиш — не любиш» (1997), «Річка Оккервиль» (1999) у співавторстві з сестрою Наталією Толстой у 1998 році виходить книга «Сестри». У ті ж роки Тетяна стає популярною і за кордоном – її розповіді видаються французькою, англійською, німецькою, шведською. У 1998 році Товста стає одним із засновників і входить до редколегії американського літературного журналу «Контрапункт». У 1999 році Тетяна повертається на Батьківщину. У Росії письменниця продовжує займатися журналістикою, викладати і створювати літературні твори.

«Кись» та інші романи Тетяни Толстой

На початку двохтисячних Тетяна Толстая відходить від короткого жанру, в якому вона писала з самого початку літературної діяльності. З-під її пера починають виходити великі романи. У 2000 році у світ виходить дебютний роман Толстой «Кись», прихильно зустрінутий критиками і публікою. Книга досить швидко стає бестселером і отримує премію «Тріумф».

Тетяна Толстая з сином Артемієм Лебедєвим

У багатьох театрах Росії і зарубіжжя роман був використаний в якості основи для постановок вистав, з 2001 року в ефірі «Радіо Росії» звучить літературний радіосериал за мотивами роману (сценарист і керівник проекту – Ольга Хмелева). Комерційний успіх Товста закріпила в 2001 році, випустивши одразу три книжки — «День», «Ніч» і «Двоє» загальним накладом понад двохсот тисяч примірників. XIV Московський міжнародний книжковий ярмарок вручає Тетяні Толстой головний приз в номінації «Проза». У 2002 році письменниця стає головним редактором видання «Консерватор».

Тетяна Товста і «Школа лихослів’я»

З 2002 року Тетяна Толстая з’являється в телеефірі. Першим появою письменниці стала участь у програмі «Основний інстинкт», з жовтня того ж року спільно з Авдотьей Смирнової Товста веде телепрограму «Школа лихослів’я». З першого по третій сезон була членом журі телешоу «Хвилина слави». В програмі «Велика різниця» двічі з’являлися пародії на Товсту – один раз письменницю пародіювали як члена журі «Хвилини слави», а другий – як співведучу «Школи лихослів’я». В 2003 році програма Товстої і Смирнової отримує премію ТЕФІ в номінації «Краще ток-шоу».

«Та сама Азбука Буратіно»

З 2010 року Тетяна Толстая починає писати книги не тільки для дорослих, але і для дітей. У співавторстві з Ольгою Прохорової вона випускає книгу «Та сама Азбука Буратіно», пов’язану загальним сюжетом зі знаменитою книгою дідуся письменниця Олексія Толстого «Золотий ключик, або Пригоди Буратіно». Ідея книги, за словами Толстой, народилася ще тридцять років тому, однак, часу і натхнення на реалізацію проекту не вистачало. Одного разу в розмові зі своєю племінницею, Ольгою Прохорової, Товста згадала про це, і та, захопившись ідеєю, запропонувала написати книгу в співавторстві. В результаті твір зайняло друге місце в рейтингу дитячої літератури XXIII Московській книжкового ярмарку.

Тетяна Толстая про нерозділене кохання

Особисте життя Тетяни Толстой

Тетяна Толстая одружена філологом Андрієм Лебедєвим, у неї двоє дітей. Старший син Артемій, відомий дизайнер та керівник провідної арт-студії Росії «Студія Артемія Лебедєва». Молодший син Олексій живе в США, фотограф, програміст, архітектор комп’ютерних програм. Олексій одружений, дітей у нього немає.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: