Ім’я: Станіслав Говорухін

Дата народження: 29 березня 1936 р. (80 років)

Знак Зодіаку: Овен

Східний гороскоп: Щур

Місце народження: р. Березники, Свердловської обл., СРСР

Діяльність: актор, режисер, сценарист, громадський діяч

Вага: 80 кг

Зріст: 180 см

Біографія Станіслава Говорухіна

Станіслав Сергійович Говорухін — народний артист Росії, одна з найвизначніших фігур у вітчизняній режисурі, автор десятків геніальних сценаріїв, а також активний суспільно-політичний діяч.

Фільми Станіслава Говорухіна знайомі кожному

Дитинство Станіслава Говорухіна

Станіслав Говорухін народився в березні 1936 року в місті Березники Пермської області. Мама, кравчиня Парасковія Опанасівна Глазкова, піднімала дітей поодинці, про батька ніколи не розповідала. З-за непосильно тяжкої роботи вона пішла з життя у віці 52 років, і лише тоді Станіслав зі старшою сестрою Інесою зробив запит в КДБ і дізнався, що його батько, донський козак Сергій Георгійович Говорухін, був репресований в 1938 році розстріляний десь у Сибіру.

Станіслав Говорухін в молодості

Хоча Парасковія Опанасівна померла рано, вона встигла дати дітям вищу освіту: Станіслав закінчив геологічний факультет державного університету в Казані. У 1958 році він випустився і близько року працював за фахом, проте незабаром зрозумів, що кар’єра геолога його не приваблює.

Початок кар’єри Станіслава Говорухіна

50-ті підходили до кінця, коли в СРСР почали з’являтися перші телевізійні центри. У 1959 році Станіслав влаштувався в одну з телестудій Казані, де працював наступні два роки: був режисером, оператором, автором, провідним.

У 1961 році Говорухін поїхав до Москви (чому сприяли гранично напружені відносини з казанським партійним керівництвом), де вступив на режисерський факультет Вдіку. У 1964 році відбувся його режисерський дебют – короткометражний курсовий проект «Аптекарша» за мотивами оповідання Чехова.

Перший фільм Станіслава Говорухіна – короткометражка «Аптекарша» Під час навчання у молодого режисера з’явилася мрія; він прагнув поїхати в Одесу, якою був натхненний, хоч і виключно за творами класиків і улюблених фільмів: «Весна на зарічній вулиці», «Жага», «Приходьте завтра». У 1966 році Станіслав з відзнакою закінчив ВДІК і разом з однокурсником Борисом Дуровим вирушив до Одеси, де отримав пропозицію зняти фільм про альпинистах – сценарій вже був, а ось талановитого керівника знайти ніяк не могли.

Кадр з фільму Говорухіна «Вертикаль», 1966 рік

За словами Говорухіна, запропонований сценарій був відверто слабким, спроби її переробити не врятували ситуацію. Але молодий режисер, сам захоплювався альпінізмом, з ентузіазмом взявся за справу: запросив Володимира Висоцького і композитора Софію Губайдуллину, і через кілька місяців країна побачила «Вертикаль», фільм про групу відважних альпіністів, які підкорюють пік Ор-Тау. Стрічка принесла успіх і Говорухіну, і Висоцькому – після прем’єри творчість музиканта стало так популярно, що платівки з його записами вмить розліталися з прилавків.

Володимир Висоцький — Пісня про друга з фільму «Вертикаль» Говорухіна В 1969 році Говорухін став режисером картини «Білий вибух», сюжет якої оповідає про подвиг радянських солдатів-альпіністів у передгір’ї Кавказу в 1942 році. У зйомках брали участь Сергій Никоненко і Людмила Гурченко, в епізодичній ролі знявся Володимир Висоцький, однак картина не повторила успіх «Вертикалі», хоча Говорухін дуже пишався роботою і стверджував, що в майбутньому фільм неодмінно оцінять по достоїнству.

Станіслав Говорухін, Володимир Висоцький і Марія Шалаєва на відпочинку

Розквіт кар’єри Станіслава Говорухіна. Місце зустрічі змінити не можна

До кінця 70-х років на рахунку Говорухіна значилися шість повнометражних картин. Незважаючи на холодний глядацький прийом вийшла в 1974 році гостросюжетної драми «Контрабанда» і залишився непоміченим критиками вихід пригодницького фільму «Вітер надії», Станіслава раніше сприймали як перспективного режисера.

Станіслав Говорухін на зйомках фільму «Місце зустрічі змінити не можна»

Все змінилося в 1979 році, коли на екрани вийшов телефільм «Місце зустрічі змінити не можна», в якому взяли участь відмінно сработавшийся з Говорухіним Висоцький і молодий актор Володимир Конкін.

Говорухін (ліворуч), Висоцький і Садальський

Ідея зняти кримінальну стрічку про протистояння працівників МУРа і злочинної банди за романом братів Вайнер витала у стінах Одеської кіностудії вже давно. Проект обіцяв бути масштабним і режисера хотіли запросити відповідного, вже зробив ім’я. Сценаристи планували покликати Олексія Баталова, але той, за збігом обставин, у цей час був зайнятий в іншій кінострічці, так що Висоцький, хороший знайомий Аркадія і Георгія Вайнер, умовив їх дати Говорухіну шанс, попутно вибивши собі головну роль капітана Гліба Жеглова.

Дружба Висоцького і Говорухіна зробила цей фільм таким, яким ми його знаємо

Серіал став сенсацією: захоплюючий детективний сюжет пішов на другий план, поступившись місце конфлікту залізних характерів Жеглова і Шарапова. Після фінальних титрів глядач надовго поринав у роздуми: чи заслуговує бандит людського ставлення або неодмінно «повинен сидіти у в’язниці»? А чудовий дебют Станіслава Садальського, приголомшлива гра Армена Джиграханяна, Лариси Удовиченко та ряду інших талановитих майстрів перевтілення буквально переносили стороннього спостерігача в післявоєнну Москву, пошматовану злочинними угрупованнями.

«Місце зустрічі змінити не можна»: кращі моменти Так що до наступної роботи Говорухін приступив уже будучи визнаним майстром детективних сюжетів. У 1987 році він представив на суд глядачів двухсерийную екранізацію роману Агати Крісті «Десять негренят» з Володимиром Зельдіним і Олександром Кайдановским в головних ролях. Низка таємничих вбивств, немов повторюють слова з дитячої лічилки, тримала глядачів у напрузі до останнього моменту.

Станіслав Говорухін на зйомках фільму «Десять негренят»

З особливою теплотою Говорухін ставився до дитячих і юнацьких фільмів власного виробництва: «Життя і дивовижні пригоди Робінзона Крузо» (1972), «Пригоди Тома Сойєра і Гекльберрі Фінна» (1981), «У пошуках капітана Гранта» (1985). За словами режисера, приступити до їх створення його змусило байдуже ставлення дітей до читання. Виріс на світової класики дитячої літератури Говорухін вважав справжньою катастрофою подібні прогалини в освіті молодого покоління і з усіх сил намагався їх ліквідувати.

Станіслав Говорухін і юний Владислав Галкін (Гекльберрі Фінн)

У 1988 році Говорухін покинув встигла стати рідний Одеську кіностудію і повернувся в Москву, де став одним з провідних режисерів «Мосфільму». Незабаром жителі Радянського Союзу побачили знаменитого режисера особисто – він зіграв кримінального авторитета Кримова, коханця героїні Тетяни Друбич і антагоніста персонажа Сергія Бугайова у фільмі «Асса». Роль не була дебютною – за плечима Говорухіна вже значилося участь у фільмах «Серед сірих каменів» і «Повернення Батерфляй», однак «Асса» стала свого роду феноменом, фільмом–енциклопедією, що змінив свідомість покоління предпостсоветской молоді, а бандит Кримов став одним з «дзвіночків» прийдешньої нової реальності. Популярності фільму додали участь групи «Кіно» на чолі з Віктором Цоєм і музика авторства Бориса Гребенщикова.

Станіслав Говорухін у фільмі «Асса»

Після виходу «Аси» Говорухін почав приймати запрошення від інших режисерів. На його продуктивність в якості режисера цей факт не вплинув: успіх чекав Станіслава з обох сторін знімального майданчика. У 1990 він виконав епізодичну роль Сергія Попова в драмі Леоніда Філатова «Сучі діти», в 1992 – у картині Петра Тодоровкого «Анкор, ще анкор!» спільно з Валентином Гафтом і Євгеном Мироновим. У 1995 році він разом з Кирилом Пироговим і Поліною Кутеповой співпрацював з Григорієм Данелія на зйомках картини «Орел і решка».

Говорухін на знімальному майданчику

У цей час «Мосфільм» розрісся до значного кіноконцерну, і Говорухін став художнім керівником дочірньої кіностудії «Вертикаль», під іменем якої відтепер виходили всі роботи режисера.

У 1999 році выхшел визнаний шедевр режисера Говорухіна – драма «Ворошиловський стрілок». У центрі сюжету виявилася трагедія героя Михайла Ульянова, колишнього залізничника, поодинці растящего єдину внучку Катю. Психологічно важкий фільм, який продемонстрував глядачам, на що здатний втратив надію на правосуддя людей, увійшов в аннали російського кінематографа як спірна, провокаційна, але, безсумнівно, видатна картина.

Один з кращих фільмів Говорухіна – «Ворошиловський стрілок»

У 2003 році фільмографії Світлани Ходченкової і Олександра Балуєва поповнилися картиною «Благословіть жінку», знятої Станіславом Говорухіним. Цього разу постановник звернув увагу на проблему відносин між чоловіком і жінкою: військовим Ларичевым та неповнолітньої Вірою. Глядачів чекав приємний сюрприз – режисер з’явився в одній з сцен в образі командира дивізії.

Говорухін і Ходченкова на зйомках фільму «Благословіть жінку»

У 2005 він з’явився у камуфляжній формі у режисерському дебюті Федора Бондарчука «9 рота». У фільмі знялася вся «молода гвардія» російського кіно, включаючи Олександра Ликова і Костянтина Крюкова; Говорухін ж зіграв командира полку в навчальній частині.

Станіслав Говорухін у фільмі «9 рота»

У 2006 році Говорухіну присудили йому звання Народного артиста Росії.

«Чорна кішка» Станіслава Говорухіна

Політична діяльність Станіслава Говорухіна

В молодості Говорухін дотримувався в якійсь мірі опозиційних поглядів: не вступав в ряди КПРС, а в період перебудови приєднався до Демократичної партії Росії.

Молодий Говорухін не ладнав з партійним керівництвом

У серпні 1991 року Станіслав Сергійович провів дві доби у стін оточеного танками путчистів Білого дому. Спочатку він радів, радіючи перемозі над комуністичним режимом, але пізніше прийшов до висновку, що події 21 серпня 1991 року по суті опинилися поразкою, так як показали безсилля, недалекоглядність і некомпетентність правлячих кіл.

Своїми поглядами він поділився в документальної трилогії, над якою працював в період з 1990 по 1994 рік. У серію увійшли фільми «Так жити не можна», «Росія, яку ми втратили» і «Велика кримінальна революція».

Станіслав Говорухін, «Росія, яку ми втратили» У 2000 Борис Єльцин повідомив про свій відхід з поста глави держави. На президентських виборах ЦВК зареєструвала 12 кандидатів; у список потрапили, зокрема, Володимир Жириновський, Елла Памфілова, Григорій Явлінський і, несподівано для багатьох, Станіслав Говорухін. Передвиборна кампанія режисера збіглася з виходом нової драми режисера «Не хлібом єдиним», яку багато глядачів з обуренням інтерпретували як тривалий агітаційний ролик. Втім, фільм не допоміг – Говорухін набрав менше половини відсотка голосів.

2000 рік: Станіслав Говорухін серед кандидатів у президенти РФ

У 2011 році він став активним учасником передвиборчої кампанії Володимира Путіна, а влітку 2013 року став одним з лідерів Загальноросійського народного фронту – громадської організації, створеної Володимиром Путіним. «Я особисто не бачу ніякого іншого лідера, якому я міг би довірити країну, в якій будуть жити мої діти і онуки», – підкреслював режисер.

Станіслав Говорухін приймає вітання з ювілеєм Завдяки активній громадянській позиції та видатним творчим заслугах Говорухін отримав посаду голови Комітету з культури, а також мандат депутата в Держдумі.

У 2011 році Станіслав Говорухін став депутатом Держдуми

Особисте життя Станіслава Говорухіна

Станіслав Говорухін був одружений двічі. Його перша дружина – актриса Казанського театру Юнона Іллівна Карєва. У 1961 році з’явився на світ син Сергій, однак незабаром після його народження сім’я розпалася.

Перша дружина Говорухіна Юнона Карєва з сином Сергієм

У 1966 році Говорухін одружився вдруге; новою обраницею режисера стала Галина Борисівна Говорухіна, співробітниця Одеської кіностудії.

Станіслав Говорухін і його друга дружина Галина разом вже багато років

Режисер ніколи не приховував пристрасті до юних актрис, немов навмисне підкидаючи журналістам привід для обговорення своїх любовних пригод. Наприклад, він відкрито зізнався в симпатії до Світлани Ходченкової, а пізніше – до фигуристой красуні Анни Горшкової.

Станіслав Говорухін і Ганна Горшкова

У жовтні 2011 року в родині Станіслава сталася трагедія – у віці 50-ти років помер Сергій Говорухін. Режисер припустив, що причиною смерті сина стало згубна пристрасть до сигарет.

Сергій Говорухін Станіслав Говорухін-молодший, онук великого режисера

Станіслав Говорухін зараз

У 2015 році в світ вийшов новий фільм Говорухіна – «Кінець прекрасної епохи» з Іваном Колесніковим і Сергієм Гармашем. Екранізація сатиричних оповідань Довлатова познайомила глядачів з пригодами журналіста Андрія Лентулова в кінці періоду «хрущовської відлиги».

З ювілеєм, маестро!

29 березня 2016 року режисер відсвяткував 80-річний ювілей.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: