Ім’я: Ролан Биков

Дата народження: 12 жовтня 1929 р.

Знак Зодіаку: Терези

Східний гороскоп: Змія

Місце народження: Київ р., Українська РСР

Дата смерті: 6 жовтня 1998 р. (69 років)

Діяльність: актор, режисер, сценарист

Біографія Ролана Бикова

Дитинство Ролана Бикова

Ролан Антонович Биков народився 12 жовтня 1929 року в місті Києві. Батько Семен Костянтинович Гордановский був поляком за походженням, червоноармійцем, учасником Першої світової війни. Під час війни потрапив у полон в Австрії, звідки втік. Пізніше Семен Костянтинович узяв собі псевдонім – Антон Михайлович Биків. Мати Ольга Матвіївна Ситняковская була єврейкою за національністю. Своє ім’я Ролан Биков отримав на честь письменника-француза Ромена Роллана, мама помилково вирішила, що Роллан це ім’я. У Ролана був старший брат – Герман.

Після війни батько Ролана навчався у військовій академії, звідки був відрахований через конфлікт з начальством. Потім він працював директором вівчарського радгоспу в Туркменії. Пізніше переїхав з дружиною до Києва, там у них народився син – Ролан. В кінці 30-х років Быковы переїхали в Москву. Тут Ролан з 1939 року навчався в театральній студії «Джерело» у Будинку Піонерів.

«Шалений Ролан Биків» Після початку Вітчизняної війни батько Ролана записався добровольцем на фронт, а сім’я переїхала на евакуацію в Йошкар—Олу. Бабуся Ролана займалася ворожінням на картах. Надивившись, як вона це робить, хлопчик вирішив теж спробувати себе в цій справі. Сусідці він наворожив, що через три дні з війни повернеться її чоловік. Пророцтво збулося і до маленького віщуну натовпами пішли відвідувачі. Незабаром гонорару Ролана стали основним сімейним доходом.

Взимку 1943 року родина повернулася до Москви. Від численних сеансів ворожінь у Ролана почалися нервові припадки, в результаті він потрапив до психіатричної лікарні імені Кащенко.

Початок акторської кар’єри Ролана Бикова

Після закінчення школи в 1947 році Ролан прийняв рішення стати актором. Він намагався вступити в МХАТ і у ВДІК, але не здав іспити. В Гітісі його не взяли через маленького росту. Залишався останній варіант – Театральне училище імені Щукіна, куди його взяли. За час навчання в училищі Ролан зіграв близько п’ятдесяти ролей.

У 1951 році Биків закінчив Щукінське училище і став актором Московського Театру юного глядача. На сцені театру він зіграв більше сорока ролей. Ставка актора була невеликою, 33 рубля 50 копійок, і Ролан став підробляти. Він вів недільний драмгурток і за чотири місячних заняття заробляв в два рази більше ніж у театрі. Незабаром йому прийшла ідея створення свого театру. У 1957 році Биків без офіційного дозволу відкрив самодіяльний Студентський театр при МДУ. У той час за таке самоуправство можна було потрапити у в’язницю, але Ролан понадіявся на неузгодженість дій різних інстанцій: «Я вирішив, що якось проскочу: ЦК подумає, що МГК дозволив, МГК вважатиме, що це справа комсомолу, комсомол спише на профспілки… Головне, щоб Яблочкіна червону стрічку перерізала!». Так і сталося, відома актриса взяла участь у відкритті театру і за допомогою ножиць узаконила його існування.

Ролан Биків блискуче зіграв кота Базиліо

Студентський театр МГУ швидко став повноправним членом Московського театрального світу. У 1958 році Биків поставив у театрі виставу «Така любов», який мав величезний успіх. У тому ж році Ролана Антоновича запросили в ленінградський театр «Ленком», зайняти посаду головного режисера. В «Ленкомі» він зумів зібрати талановитий колектив і поставити кілька яскравих вистав, що мали успіх у публіки. Однак після першого успіху трупу театру охопила «зіркова хвороба» і всередині колективу почалися інтриги. Відносини з колективом у Бикова не склалися, і він прийняв рішення піти з театру.

Робота в кіно

У кіно Ролан Биков почав зніматися з середини 50-х років. Свою першу роль він зіграв у 1954 році, з’явившись в картині «Школа мужності» в ролі хлопця-реаліста. В наступному році Биков зіграв роль Степана по кличці Перець в картині «Педагогічна поема» і наукового співробітника Винника у фільмі «Шляхи і долі». Пізніше були ролі у фільмах «Це починалося так» (Вася Лапшин), «Наш кореспондент» (Микола Уваров). В 1959 році

Ролан Биків, останні анекдоти. Биков зіграв Акакія Акакиевича Башмачкина у фільмі «Шинель», це був його перший значна роль у кіно.

З 1960 року Ролан Биков працював актором і режисером на кіностудії «Мосфільм». Із зіграних ним згодом ролей найбільш відомі: перехожий в парку в картині «Я крокую по Москві», поліцейський Терех («Викликаємо вогонь на себе»), Чебаков («Одруження Бальзамінова»), трубач Ковпаків («Дзвонять, відкрийте двері»), блазень («Андрій Рубльов), червоноармієць Іван Карякін («Служили два товариші»), чернець Йоганнес («Остання реліквія»).

Режисерські роботи Ролана Бикова

У 1962 році Ролан Биков випустив свою дебютну режисерську роботу – комедію «Сім няньок». На наступний рік вийшла комедія «Пропало літо» у співавторстві з Н. Ст. Орловим. Ця картина удостоїлася одного з головних призів молодіжного конкурсу на Каннському фестивалі.

У 1966 році вийшов музичний художній фільм «Айболить-66», знятий за мотивами творів Корнія Чуковського. Ця ексцентрична комедія стала серйозним кроком у розвитку комедійного кіно, а ім’я режисера Бикова після виходу фільму стало символом дитячого кінематографа. Сам Ролан Антонович зіграв у фільмі роль Бармалея, яка стала однією з найяскравіших в його артистичній біографії.

Ролан Биков був переконливий у ролі Бармалеия

Таким дитячим фільмом Бикова став «Увага, черепаха!» 1970 року – про те, як школярі рятували з-під гусениць танка черепаху. У цій картині Биков зіграв ролі бабусі Діденко і бабусі Манукян. На Міжнародному кінофестивалі дитячих фільмів у Москві в 1971 році фільм удостоївся головної премії.

У 1974 році Ролан Биков зняв картину «Автомобіль, скрипка і собака Клякса», в ній він зіграв відразу кілька ролей. Після виходу цієї картини Бикова стали заслужено вважати одним з найкращих режисерів дитячих фільмів, чому він вирішив присвятити своє життя. В якості актора Биків продовжував зйомки у цілком дорослих фільмах, з яких можна виділити: «Комісар» (1967), «Мертвий сезон» (1968), «Перевірка на дорогах» (1971), «Велика перерва» (1972), «12 стільців» (1977).

Важко давалася Ролану Антоновичу робота над фільмом-драмою «Опудало», що вийшов в 1984 році. Режисерові довелося долати опір різних інстанцій. У 1986 році картина була удостоєна Державної премії СРСР. Ця робота стала вершиною творчості режисера.

Особисте життя Ролана Бикова

Перший раз Ролан Антонович одружився в 50-х роках на актрисі театру і кіно Лідії Миколаївні Князєвої. У 1958 році вони усиновили хлопчика – Олега. Цей шлюб тривав 15 років.

У 1972 році Биков познайомився з 29-річною актрисою Оленою Санаевой, дочкою відомого актора Всеволода Санаєва. Від першого шлюбу у Санаевой був син – Павло, якого Ролан Антонович усиновив.

Про Ролана Бикова

Останні роки життя Ролана Бикова

З середини 1980-х років Ролан Биков займався продюсерсько-керівною діяльністю, був керівником об’єднання «Юність» на кіностудії «Мосфільм». У роки перебудови Биків виконував різні адміністративні, громадські та творчі обов’язків. Він обіймав посаду секретаря Спілки кінематографістів, був президентом Міжнародного фонду розвитку кіно і телебачення для дітей та юнацтва, був почесним професором МГУ, членом ради Генеральної асамблеї з проблем дитячого кіно при ЮНЕСКО, народний депутат СРСР з 1989 по 1991 роки. Був президентом банку «Хелп». У 1995 році разом з Володимиром Джанибековым та Іриною Хакамадою очолював виборчий блок «Спільна справа» на виборах в Державну думу.

До середини 90-х Ролан Антонович був серйозно хворий, у нього був рак легенів. На початку 1996 року він переніс операцію на легені, після якої прожив трохи більше двох років. 6 жовтня 1998 року Ролан Биков помер у лікарні. Був похований у Москві на Новодівичому кладовищі.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: