Ім’я: Роджер Желязни

Дата народження: 13 травня 1937 р.

Знак Зодіаку: Телець

Східний гороскоп: Бик

Місце народження: р. Юклід, Огайо, США

Дата смерті: 14 червня 1995 р. (58 років)

Діяльність: письменник-фантаст

Біографія Роджера Желязни

Роджер Желязни – це великий письменник, ім’я якого, напевно, добре знайоме всім шанувальникам фантастики. Ставши справжнім класиком ще за життя, цей видатний автор видав безліч книг, кожна з яких була по-своєму яскравою і примітною. Але що ж робило творчість цього талановитого американсько-польського письменника настільки цікавим? Як зародився унікальний стиль його робіт? І звідки Роджер черпав свої сюжети? Розповісти про це нашим читачам ми постараємося далі.

Ранні роки, сім’я Роджера Желязни

Роджер Желязни народився навесні 1937-го року в невеликому містечку Юклід, розташованому в штаті Огайо. Його батько – Юзеф Желязни – був емігрантом з Польщі, а мама Жозефіна Суіт – етнічної ірландкою. Можливо, саме цей симбіоз кровей і визначили унікальний і ні на що не схожий письменницький стиль нашого сьогоднішнього героя. Варто відзначити, що свої перші роботи (переважно невеликі казки) Роджер почав писати ще в дитинстві. У десять років він вже писав пригодницькі історії, а разом з ними починав плести мережива свого власного вигаданого світу.

Майбутній літератор Роджер Желязни в дитинстві писав казки

У 1955-му році Роджер закінчив середню школу й, одержавши диплом, подав документи в клівлендський університету Вестерн-Резерв, де почав вивчати психологію. Подібний досвід згодом допоміг письменникові при створенні образів своїх героїв, однак, справедливості заради, варто сказати, що провчився на даному факультеті Роджер зовсім недовго. Вже два роки опісля наш сьогоднішній герой зрозумів, що спочатку зробив неправильний вибір, і, не роздумуючи, перевівся на інший факультет – факультет англійської словесності. У цьому місці він провчився ще пару років, а потім, отримавши ступінь бакалавра, перебрався в Колумбійський університет штату Нью-Йорк. У 1962-му році він з успіхом закінчив цей ВУЗ і отримав ступінь магістра в галузі «Єлизаветинської Драми і Якобианской епох».

За ці роки майбутній великий письменник став справжнім знавцем в області англійської та американської літератури. Проте це захоплення було не єдиним в його житті. Ще у студентські часи він активно захоплювався філологією і спортом. Так, він напружено вивчав японську мову і хінді, а також займався шахами і дзюдо. В цей період він також досить сильно захопився містикою і практиками медитації. Відображення подібних східних течій можна розгледіти в деяких оповіданнях автора, написаних у той період.

Торкаючись теми літературної творчості, зазначимо, що саме в цей період майбутній великий письменник видав свої перші збірки віршів. Фантастичні романи, написані в той період, були видані декілька пізніше.

Літературна кар’єра Роджера Желязни

В кінці 1960-го року наш сьогоднішній герой поступив на службу в Національну гвардію США, в якій служив протягом шести місяців. У період з 1963-го по 1966-й він був резервістом американської армії, а також служив у підрозділі психологічної війни.

Саме в період служби Роджер Желязни вперше почав писати і публікувати свої оповідання. Так, у 1962-му році в журналі «Amazing Stories» була опублікована повість «Гра пристрастей», а вже роком пізніше – новела «Троянда для Еклезіаста». Варто зазначити, що друга з названих робіт стала особливо успішна. За дане літературний твір наш сьогоднішній герой отримав престижну премію «Хьюго» і одразу дві статуетки «Ньюбла».

Роджер Желязни залишив помітний слід у світовій фантастиці

Паралельно з цим Роджер Желязни працював агентом з соціального страхування, а потім – секретарем і скарбником в Асоціації письменників-фантастів. З даної організації письменник звільнився в 1968-му році. До цього моменту письменником вже було написано кілька нових книг та безліч коротких оповідань, багато з яких видавалися під псевдонімом Харрісон Денмарк.

У 1968-му році, за порадою свого друга письменника Роберта Силверберга, Роджер Желязни завів собі літературного агента і, звільнившись з державної служби, почав працювати в якості професійного письменника. Через деякий час наш сьогоднішній герой переїхав разом з дружиною і дітьми в місто Санта-Фе (Нью-Мексико), де продовжив займатися літературною творчістю. Достеменно відомо, що саме тут письменником була написана більша частина його праць.

Паралельно з роботою в якості письменника-фантаста Роджера Желязни також працював в якості «читця» на радіо, що було досить престижно в сімдесяті-вісімдесяті роки. Крім того, він також активно займався східними єдиноборствами і навіть зумів отримати чорний пояс з айкідо.

Роджер Желязни читав свої твори на радіо

У загальній складності за своє недовге життя американо-польський письменник зумів докласти руку до створення більш ніж двадцяти романів, а також чотирьох офіційних збірок оповідань. Велика частина його праць була написана їм сольно, однак деякі з книг Роджера Желязни створювалися також у співавторстві з іншими відомими письменниками. Так, стали відомі його праці, написані спільно з Робертом Шеклі, Філіпом Дикому, Томасом Т. Томасом і деякими іншими видатними авторами.

За свої літературні роботи наш сьогоднішній герой шість разів отримував престижну премію «Хьюго», а також три рази ставав лауреатом премії «Ньюбла». Крім того, в особистій колекції нагород видатного американсько-польського автора є також французька нагорода «Аполло», премія літературного журналу «Локус» і деякі інші призи.

Як помер Роджер Желязни, причина смерті

Крапку в довгій історії життя письменника поставила його смерть. У червні 1995-го року на п’ятдесят восьмому році життя Роджер Желязни помер в одній з лікарень сонячного міста Санта-Фе, який був його домом в останні роки життя. Причиною смерті письменника стала ниркова недостатність, викликана діагностований раніше колоректальний рак. У відповідності з волею письменника його тіло було піддано кремації, а прах розвіяний над горами в передмісті Санта-Фе.

Письменник Роджер Желязни помер від раку

Особисте життя Роджера Желязни

Закінчити розповідь найкраще на приємній ноті, а тому у висновку давайте за традицією звернемося до особистого життя письменника. Відомо, що в своєму житті Роджер Желязни був щасливий з трьома різними жінками. В 1964-му році він одружився на дівчині на ім’я Шерон Стиберл, проте вже через два роки пара подала на розлучення. У серпні того ж року письменник одружився вдруге. Новою дружиною автора стала жінка по імені Джуді Келлахан, яка згодом народила Роджера Желязни трьох дітей — Девіна (1971 р.) та Джонатана (1976 р.) і дочка Шеннон (1979 р.н.).

Незадовго до своєї кончини американський літератор розлучився з дружиною і провів свої останні роки разом з письменницею Джейн Линдскольд, у співавторстві з якою написав кілька праць.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: