Ім’я: Петро Тодоровський

Дата народження: 26 серпня 1925 р.

Знак Зодіаку: Діва

Східний гороскоп: Бик

Місце народження: р. Бобринець, Українська РСР

Дата смерті: 24 травня 2013 р. (87 років)

Діяльність: режисер, сценарист

Біографія Петра Тодоровського

Петро Тодоровський – це людина, яка присвятила все своє життя служінню мистецтву. У радянському і російському кіно він був відомий в якості режисера, сценариста, актора. За подібну багатогранність його важко не поважати. А тому сьогодні ми вирішили розповісти про життя визнаного метра трохи детальніше.

І нехай з недавніх пір Петра Тодоровського вже немає з нами, але в серцях мільйонів поціновувачів кіно він назавжди залишиться живий. Адже творча спадщина – це наше безсмертя. І наш сьогоднішній герой розумів це, як ніхто інший.

Ранні роки, дитинство і родина Петра Тодоровського

Петро Тодоровський з’явився на світ 26-го серпня 1925-го року. Рідним містом відомого в майбутньому режисера став містечко Бобринець, Кіровоградської області України. Батьки нашого сьогоднішнього героя були євреями, однак крім цього про них відомо дуже і дуже небагато. Точно можна сказати лише те, що родині Петра Тодоровського доводилося часто переїжджати.

Під час Другої Світової війни батьки майбутнього режисера перебралися в Сталінград, де Петро і його батько деякий час працювали розвантажувачами вугілля на місцевій електростанції. Після зміщення лінії фронту на схід, сім’ї нашого сьогоднішнього героя знову довелося збирати нехитрі пожитки. Згодом майже два роки батьки Тодоровського і він сам жили в селі Піщаний Мар Саратовської області.

Петро Тодоровський у молодості

Саме тут молодий хлопець вперше вирішив відправитися на фронт. В 1943-му він став курсантом Саратовського військового училища, а вже без малого рік тому в якості командира мінометного взводу вирушив у Білорусь, де згодом брав участь в декількох бойових операціях. У складі Червоної Армії Петро дійшов до Ельби, однак там під час одного з боїв був серйозно поранений і відправлений через лінію фронту.

Про військове минуле відомого режисера свідчать численні нагороди та ордени. Після закінчення Другої світової наш сьогоднішній герой деякий час служив офіцером у костромському гарнізоні, проте згодом був демобілізований і поступив на роботу на завод склотари, де пропрацював близько півроку.

Що конкретно вперше змусило Петра Тодоровського задуматися про кар’єру режисера, зараз достеменно невідомо. Хтось каже, що причиною тому стали тодішні приятелі режисера; а хтось пише, що найважливішим обставиною стало чарівність кінематографу, який у ті часи здавався справжнім чаклунством.

Петро Тодоровський про Володимира Висоцького Так чи інакше, вже в 1949-му році майбутній відомий режисер вступив на операторський факультет московського Вдіку. У цьому місці він провчився п’ять років, знявши за ці роки свої перші фільми. Студентські роботи режисера до наших днів, на жаль, не дійшли. А тому повноправним дебютом Тодоровського зазвичай прийнято вважати картину «Молдавські наспіви», зняту ним у 1955-му році. Над цією стрічкою наш сьогоднішній герой працював в якості оператора. Проте в якийсь момент Петро Юхимович зрозумів, що здатен на більше.

Кар’єра Петра Тодоровського у світі кіно

В якості оператора Тодоровський працював аж до 1962-го року. За ці роки він зумів докласти руку до створення відразу декількох популярних фільмів, серед яких виділяються стрічки «Весна на Зарічній вулиці», «Два Федора», «Жага».

У 1962-му році Петро Юхимович як оператор зняв фільм «Ніколи», над створенням якої він працював також і в статусі режисера. Дана картина виявилася досить успішною, проте вже три роки потому всі попередні досягнення Тодоровського з лишком затьмарила його друга режисерська робота – фільм «Вірність». За цей фільм він отримав приз Каннського кінофестивалю, а також кілька інших престижних нагород. З цього моменту кар’єра кінорежисера почала поступово набирати обертів.

В період з 1967-го по 1989-й наш сьогоднішній герой зняв ще дев’ять фільмів, серед яких найбільш примітними роботами є картини «Військово-польовий роман», «Міський романс», «Інтердівчинка» У фільмах Тодоровського в цей час знімалися Микола Бурляєв, Інна Чурікова, Наталія Андрейченко, Олена Яковлєва, Любов Поліщук та інші.

Петро Тодоровський Пісенька про Одесі (А що такого?) В даний період Петро Тодоровський вперше почав зніматися в кіно також і в якості актора. Особливо примітною в цьому плані є картина «Був місяць травень», в якій визнаний метр виконав одну з головних ролей. За видатний внесок у розвиток кіномистецтва в 1967-му році наш сьогоднішній герой був удостоєний звання «Заслуженого діяча мистецтв Української РСР». У 1985-му році йому було присуджено звання «Народного артиста РРФСР».

Після розпаду СРСР Петро Юхимович все також часто працював у кіно. В дев’яності і двохтисячні роки він поставив такі примітні стрічки, як «В сузір’ї Бика», «Риорита», «Яка дивна гра», «Анкор, ще анкор» та багато інших. Дві стрічки, названі у цьому списку останніми, принесли своєму творцеві премію «Ніка», призи фестивалів «Кінотавр», «Кіношок», «Золотий овен». Крім того, в цей період Тодоровський став також лауреатом кількох державних премій.

За свої фільми режисер Петро Тодоровський отримував найвищі нагороди

У грудні 2005-го року наш сьогоднішній герой був удостоєний ордена за Заслуги перед Вітчизною II ступеня». Ця нагорода стала останньою в долю режисера.

В останні роки свого життя він працював у кіно тільки в якості сценариста. Фільмів він практично не знімав, лише зрідка даючи поради початківцям режисерам.

У травні 2013-го року талановитий режисер переніс серцевий напад. Оговтатися від нього видатний метр радянського кіно вже не зумів. Прощання з видатним режисером пройшло в Москві в Центральному будинку кіно. Останнім притулком Петра Тодоровського стало Новодівоче кладовище в російській столиці.

Особисте життя Петра Тодоровського

В житті відомого режисера було два шлюби. Перший – з актрисою Надією Чередниченко – привів до народження дочки, проте, врешті-решт, закінчився розлученням. У 1962-му році наш сьогоднішній герой одружився повторно. Новою дружиною Петра Юхимовича стала продюсер Світу Тодоровская. В рамках даного союзу на світ з’явився син режисера – Валерій. В даний час він також працює в якості постановника фільмів.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: