Ім’я: Олена Образцова

Дата народження: 7 липня 1939 р.

Знак Зодіаку: Рак

Східний гороскоп: Кролик

Місце народження: Ленінград р.

Дата смерті: 12 січня 2015 р. (75 років)

Діяльність: оперна співачка

Біографія Олени Образцової

Олена Образцова – видатна радянська та російська співачка, оперний режисер, артистка і педагог. Вокальне мистецтво і дивовижна краса звучання її голосу приводили в захват і заворожували публіку. Вона вміла по-новому інтерпретувати сторінки багатьох відомих оперних партитур, відкривати в них незвідані глибини і опромінювати незвичайним світлом.

Її виконання Кармен в однойменній опері Жоржа Бізе у всьому світі визнано неперевершеним і еталонним. Іспанська співачка Монсеррат Кабальє була настільки вражена втіленням цього образу Оленою Василівною, що опустилася одного разу перед нею на коліна.

Суперзірка і при цьому земна жінка, яка вміла незважаючи ні на що радіти кожному прожитому дню, була фаталисткой – вірила в зумовленість понад і невідворотність долі.

Дитинство і родина Зразковою

Народилася 7 липня 1939 року в Ленінграді в родині інженера. Відчула жах військової блокади міста – всепоглинаюче почуття голоду, пронизливий холод і постійні бомбардування, які дали їй на довгі роки гостре розуміння цінності людського життя. Навесні 1943 року Олена з мамою і бабусею по льоду Ладозького озера були переправлені в Вологодську область, де проживали до літа 1945 року.

Оперна співачка Олена Образцова в молодості

Співочий талант Олени Василівни проявився в ранньому дитинстві. З 9 років вона співала в хорі Палацу піонерів у рідному місті, два роки навчалася вокалу в музичній школі Таганрога, куди вони переїхали через переведення батька. Її виступ почули фахівці музичного училища Ростова-на-Дону. В результаті, 1957 року вона була прийнята на 2 курс цього навчального закладу.

Батько хотів, щоб Олена вступила в радіотехнічний інститут. Але вона, на щастя, не здала вступні іспити. Потім, за наполяганням батьків, рік відвідувала підготовчі курси цього Вузу. Але тяга до музики перемогла. У 1958 році її взяли в Ленінградську консерваторію імені М.А. Римського-Корсакова, яку вона успішно закінчила в 1964 році.

Сходження Зразковою до вершин музичного Олімпу

У 1962 році Олена блискуче виступила на Всесвітньому фестивалі молоді і студентів у Гельсінкі, стала переможцем на Всесоюзному конкурсі вокалістів ім. М. В. Глінки в Москві. Після цього її запросили у Великий театр. 17 грудня 1963 року відбувся дебютний виступ Зразкової на прославленій сцені опери Модеста Мусоргського «Борис Годунов».

У цьому ж році вона гастролювала у складі трупи Великого театру. Співала в Японії та Італії – в самому знаменитому театрі світу, міланському «Ла Скала», і стала справжнім відкриттям. Про молодий вокалістці заговорили і відзначили в пресі.

Працюючи у Великій, Олена легко справлялася з усіма вокальними партіями, була зайнята в «Аїді», «Піковій дамі», «Царській нареченій», «Війні і світі», «Хованщине», «Князя Ігоря», «Семена Котко», «Садко».

Олена Образцова померла в Німеччині від важкої хвороби

Вокальна неповторність дозволяли їй досягати вищих нагород на міжнародних майданчиках. Вона була першою на конкурсах 1970 року їм. Петра Чайковського в Москві, їм. Франсіско Віньяса в Барселоні. У 1971-му в столиці Франції відбувся її перший камерний концерт. Далі були тріумфальні виступи в Мілані, Токіо, Нью-Йорку, Марселі, Барселоні, Відні. Феномен Зразковою засяяв нової найяскравішою зіркою на вселенському оперному небозводі, в Іспанії її оголосили кращою в світі Кармен.

Викладацька і акторська діяльність Зразковою

Дарування Олени Василівни було багатогранним – вона однаково геніально володіла надзвичайним співочим мистецтвом, сценічної винахідливістю, унікальними акторськими здібностями, талантом викладача і режисера.

З 1973 року понад 25 років вона викладала в Консерваторії імені П. І. Чайковського столиці. У 1984 році за високий рівень компетентності була удостоєна професорської посади. У 1986 році працювала в якості режисера-постановника опери Жюля Массне «Вертер».

У 1996 році в С-Петербурзі заснувала культурний центр свого імені, де ділилася секретами майстерності з молодими співаками. Викладала на японській мові музичної академії «Мусашино» Токіо, давала уроки в Європі, володіючи французькою та італійською мовами.

У 1999 році пройшов дебютний виступ співачки на драматичній сцені у постановці Романа Віктюка «Антоніо фон Ельба», заради якої Образцова схудла на 28 кілограмів, а в 2012 році – в його «Реквіємі за Радамеса». У 2007-2008 роках керувала оперною трупою З-Петербурзького Михайлівського театру.

Основні досягнення Олени Образцової: кращі оперні партії та пісні

Репертуар досягла світової слави співачки включав понад 40 оперних партій, серед них «Норма» (Адальжиза), «Дон Карлос» (Еболі), «Медея» (Неріс), «Бал-маскарад» (Ульріка), «Цар Едіп» (Іокаста), «Сестра Анжеліка» (Герцогиня), а камерні концерти – близько ста вітчизняних і зарубіжних авторів.

Олену Образцову поховали на Новодівичому кладовищі в Москві

Вона виступала в кращих театрах планети з самими видатними співаками і геніальними диригентами. Зокрема, «Гранд Опера», «Опера де Парі», «Ковент-Гарден», працюючи з Пласідо Домінго, Лучано Паваротті, Монсерат Кабальє, Хосе Каррерасом, диригентами Теміркановим, Співаковим. Завдяки цьому, вважала Образцова, вона піднімалася на все більш високий рівень виконання.

Співачка записала близько 60 дисків, виступала з колективом Ігоря Бутмана і «Султани Свінгу». Знялася у ряді картин — «Моя Кармен», «Весела вдова», «Сільська честь».

У 2011 році Зразковою був заснований Благодійний фонд її імені для сприяння музичному творчості.

Ім’ям Олени названа відкрита в 1981 році планета номер 4623, випущена в 2003 році поштова марка з її портретом.

Просвітницька і творча діяльність співачки були відзначені багатьма нагородами і преміями. У їх числі – орден Святого Миколая Чудотворця України, медаль іспанського музичного діяча Енріке Гранадоса, медаль «Бела Барток» Угорщини.

Особисте життя Олени Образцової

Була двічі одружена. Перший раз у 26 років вона вийшла за В’ячеслава Макарова, фізика за фахом. У них народилася дочка, теж Олена. Після розлучення, за словами Олени Василівни, з-за її постійних гастролей дочка залишилася жити з батьком. Тому вона довго була ображена на матір, називала її виключно по імені-по батькові. Подорослішавши, дочка зрозуміла матір і пробачила. Після школи вона вчилася на факультеті журналістики, потім вирішила стати медиком, але, зрештою, пішла по стопах матері і закінчила консерваторію. Навчалася вокалу у Монсеррат Кабальє.

Другим чоловіком був Зразковою Альгіс Жюрайтис, диригент Великого театру. Його смерть стала важким ударом для Олени Василівни. Але життя не один раз посилала їй випробування, наприклад, тимчасову втрату зору через падіння з велосипеда. Але артистка ніколи не нарікала на долю, що вважала будь-яке покарання заслуженим. На її думку, горе приносить людині мудрість.

Як померла Олена Образцова

12 січня 2015 року видатної оперної діви не стало. Померла Олена Василівна від лейкемії в одній з клінік Лейпцига. Похована на Новодівичому кладовищі Москви. Її смерть вважають втратою для всієї світової культури.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: