Ім’я: Олексій Баталов

Дата народження: 20 листопада 1928 р. (88 років)

Знак Зодіаку: Скорпіон

Східний гороскоп: Дракон

Місце народження: р. Володимир

Діяльність: актор, сценарист, режисер і викладач

Вага: 98 кг

Зріст: 182 см

Біографія Олексія Баталова

Олексій Баталов – талановитий радянський і російський актор, сценарист, режисер і викладач. Прославився завдяки геніальним ролями у фільмах «Летять журавлі» та «Москва сльозам не вірить». Його кіногерої стали гордістю вітчизняного кінематографа.

Без перебільшення, Олексій Баталов – легенда радянського кінематографа!

Крім цього, після завершення своєї акторської кар’єри, він почав викладати у Вдіку, передаючи всі свої знання новому поколінню.

Дитинство Олексія Баталова

Олексій Баталов з’явився на світ у Володимирі, у творчій родині. Його батьки – Володимир Баталов і Ніна Ольшевська – працювали в Мхаті. Всі дитячі спогади майбутнього актора були пов’язані в першу чергу саме з театром.

Дитяче фото Олексія Баталова

У 30-ті роки батьки Олексія розлучилися. Вдруге його мама вийшла заміж за письменника Віктора Ардова. Вже будучи дорослим, Баталов завжди з теплом і повагою відгукуватися про вітчима, адже Ардов дбав про пасынке як про рідного сина, намагаючись виховати з нього високоморального людини. До речі, відома комедійна актриса Анна Ардова доводиться йому племінницею.

Олексій Баталов з молодшими братами.

Новоспеченому сімейства спочатку було нелегко, так як вони жили поруч з першою дружиною Віктора. Але через кілька років вони купили нову квартиру і поселилися в будинку літераторів. В гостях у Ардова часто бували і зірки радянського кіно, і великі творці: Анна Ахматова, Борис Пастернак, Осип Мандельштам. Безсумнівно, вони вплинули на становлення особистості майбутнього актора.

Фото з сімейного архіву Олексія Баталова

У 1941 році дитинство Олексія різко обірвалося – прийшла війна… Мати з сином евакуювалася в Бугульму (Татарія). І навіть там жінка не змінила своєї професії, самостійно організувавши невеличкий театр. 14-річний Олексій допомагав матері, і поступово взяв на себе невеликі маленькі ролі.

Освіта Олексія Баталова

Олексій Баталов виріс у настільки високому артистичному оточенні, що у нього просто не могло виникнути жодних сумнівів щодо майбутньої професії. Єдине, в чому він був не впевнений, так це здібності, адже, вважав він, без справжнього таланту на сцені театру робити нічого.

Перша роль олексія Баталова – фільм «Зоя», 1944 рік

Із закінченням війни сім’я повернулася в Москву, де Олексій закінчив школу і вступив у МХАТ. Після випуску в 1950 році він наступні три роки працював у театрі Радянської Армії.

Професійне становлення Олексія Баталова

Вперше Олексій Баталов з’явився на телеекранах ще в шкільні роки. У 1944 році він зіграв у фільмі про радянській партизанці Космодем’янської («Зоя» режисера Лео Арнштама). Наступна робота в кіно з’явилася лише через 10 років, після відходу з армійського театру. Їй виявилася роль робітника з кінострічки «Велика родина» Йосипа Хейфіца. Забігаючи вперед, відзначимо, що співпраця актора і режисера виявилося досить плідним: в 1955 році зіграв Баталов у фільмі «Справа Румянцева», в 1960 – у стрічці «Дама з собачкою», а в 1964 році на екрани вийшла картина «День щастя». Хейфіц був режисером всіх цих робіт.

Кадр з фільму «Дама з собачкою»

У 1957 році Олексій Баталов і Тетяна Самойлова з’явилися в головних ролях у військовій мелодрамі «Летять журавлі». Дивно емоційний фільм справив фурор навіть на Каннському фестивалі, здобувши головну нагороду – Золоту пальмову гілку.

«Летять журавлі»: Олексій Баталов і Тетяна Самойлова

Надалі Баталов виконував різні ролі – простих студентів, робітників, солдатів. Тим не менш, всі його герої володіли спільною рисою – інтелігентністю і силою духу. Окремо варто лише головна роль у фільмі «Дама з собачкою», знятому на основі однойменної повісті Антона Чехова. Картина заслужено завоювала безліч нагород, але акторові було нелегко впоратися з чином Гурова. Саме цю постановку знаменитої історії кохання кінокритики визнали найбільш вдалою.

Багатогранність талантів Олексія Баталова: розвиток кар’єри

Олексій Баталов не обмежував себе лише однією сферою діяльності. З початку 60-х років актор почав захоплюватися режисурою. Усього він зняв три кінострічки: «Шинель» (1959), «Три товстуни» (1966 р.) і «Гравець» (1972). Найуспішнішою багато критики визнають кінострічку «Три товстуни», де Олексій виступив також актором і постановником. Екранізація класичного твору відрізнялася трепетним ставленням до авторського тексту, а також присутністю численних трюків без страховки. Сам Баталов зіграв роль канатохідця і самостійно виконав надзвичайно небезпечний трюк.

Олексій Баталов про фільм «Три товстуни» Важливе місце в житті Баталова займали радіопостановки. Завдяки новому захопленню актора з’явилися всім відомі радіоспектаклі: «Герой нашого часу» Михайла Лермонтова, «Козаки» Льва Толстого, «Ромео і Джульєтта» Вільяма Шекспіра та багато інших.

З 1974 року актор озвученням зайнявся мультфільмів. Його голос глядачі могли чути в найвідоміших радянських мультфільмах: «Їжачок у тумані», «Жаба-мандрівниця», «Ключі від часу». З 1975 року Баталов викладав у Вдіку, а в 1980 році отримав професорську ступінь і очолив одну з кафедр.

Таким чином, можна сміливо заявити, що Олексій Баталов довгий час був однією чи не найбільш яскравою фігурою у вітчизняному кінематографі. Так що комусь може здатися дивним, що в 1979 році геніальний актор зважився зіграти в, здавалося б, зовсім пересічної мелодрамі Володимира Меньшова. Тим не менш, фільм «Москва сльозам не вірить» згодом був розібраний на цитати і став окрасою вітчизняного кінематографа.

«Москва сльозам не вірить»: Олексій Баталов у ролі Гоші Режисер ретельно підбирав актора на роль Гоші, але переконливим виявився лише Олексій. Та й хто б зміг зіграти більш природно роль простого слюсаря, невимушено знакомящегося в громадському транспорті з жінкою, суворо виховує молоде покоління, іноді випиваючого, але при цьому здатного закохувати в себе жінок всієї країни? Інший актор, інша манера або навіть погляд могли перетворити цього щирого персонажа у звичайного хама. Викликала захоплення і чарівна Віра Алентова, дружина Меньшова, яка зіграла в стрічці головну жіночу роль – «залізну леді» Катерину Тихомирову.

Олексій Баталов і Віра Алентова: 35 років

У 1981 році «Москва сльозам не вірить» була удостоєна премії американської кіноакадемії. «Оскар» в номінації «кращий іноземний фільм» став підтвердженням геніальності стрічки. На цьому фільмі Баталов практично закінчив свою акторську кар’єру, присвятивши час викладацької діяльності та озвучування мультиплікаційних фільмів. Серед його останніх акторських робіт: «Швидкість», «Парасолька для молодят», «Досьє людини в » мерседесі», «Полтергейст-90». Також Олексій Баталов з’явився з камео в рімейку фільму Ельдара Рязанова «Карнавальна ніч: 50 років потому».

«Полтергейст-90» – один з останніх фільмів з Олексієм Баталовим

Особисте життя олексія Баталова

Перший раз Олексій Баталов одружився дуже рано – йому ледве виповнилося 16 років. Напевно, саме тому шлюб виявився неміцним. Його обраницею стала дівчина Ірина Ротова, дочка художника Костянтина Ротова, знайома акторові з дитинства. Незабаром у молодій сім’ї народилася донька Надя. Її народження співпало з кар’єрним злетом Олексія: він постійно працював, а на дружину з дитиною часу не залишалося. Сімейні узи не витримали таких випробувань і, коли доньці виповнилося три роки, пара розлучилася. На жаль, відносини Баталова зі старшою дочкою не склалися і згодом вони практично не спілкувалися.

Перша дружина Олексія Баталова з донькою Надею

Другий обраницею Баталова стала артистка цирку Гітана Леонтенко. Вона працювала в цирку з 4 років і віртуозно виконувала смертельно небезпечні номери. Актор побачив її під час циркової вистави і без пам’яті закохався. Багато років вони зустрічались епізодично, без взаємних зобов’язань, поки в 1963 році не поєднувалися узами шлюбу.

Гітана Леотенко була артисткою цирку

Цей союз виявився міцним, щастя затьмарила лише хвороба доньки Маші (1968 р.), яка страждала від ДЦП. Як вважали батьки, дівчинка отримала страшну недугу з-за лікарської помилки при пологах. Гітана змушена була залишити роботу і присвятити себе дитині. І сам актор поступово відгородився від інших людей і навіть близьких родичів. Усе життя він присвятив турботі про дружину і дочку. Його зусилля принесли гідні плоди. У Марії Олексіївни багато досягнень – вона займається благодійністю, є членом Спілки письменників, пише сценарії; один з них був екранізовано («Будинок на англійській набережній»).

Олексій Баталов у передачі «Прямий ефір»

Олексій Баталов сьогодні

Олексій Володимирович сьогодні вже не знімається у фільмах. Тим не менш, навіть в похилому віці Олексій Баталов займається викладацькою діяльністю. Безумовно, йому є чому повчити майбутніх акторів. До своєї роботи він завжди ставився дуже вимогливо і був твердо переконаний, що актор повинен грати героїв, які здатні вивчати і удосконалювати суспільство. На жаль, сьогодні подібні ролі трапляються нечасто.

Олексій Баталов вже немолодий

В пресі іноді з’являються повідомлення про досить обмежених матеріальних можливостях Баталова. Актор працював все життя не стільки заради грошей, скільки з любові до мистецтва, а тому величезного капіталу не нажив. Але актор не переживає за себе і не скаржиться, адже він прожив яскраве, цікаве і гідне життя.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: