Ім’я: Олександр Вертинський

Дата народження: 9 березня 1889 р.

Знак Зодіаку: Риби

Місце народження: Київ р.

Дата смерті: 21 травня 1957 р. (68 років)

Діяльність: композитор

Біографія Олександра Вертинського

Дитинство і отроцтво Олександра Вертинського

Дитинство Олександра Вертинського пройшло без батьківської любові. Клеймо незаконнонародженого залишило відбиток на подальшому житті та кар’єрі.

У той час подібне явище вважалося неприпустимим. Тим більше, що хлопчик народився від позашлюбного зв’язку його батька з юною Женечкою Скалацкой. Євгенія була дочкою управителя міського дворянського зібрання. А Вертинський вже був одружений.

Вертинський в образі П'єро

І сам мезальянс, і народження Наді, старшої сестри Саші, обурили весь благочестивий Київ. Микола Петрович Вертинський був готовий одружитися на Євгена, однак дружина не погоджувалася на розлучення. Для Євгена та маленької Наді був знятий будиночок в центрі Києва на вулиці Володимирській, де невдовзі голосно заявив про появу на світ Саша Вертинський.

Олександр ледве пам’ятав своїх батьків. Мати померла, коли дитині було всього 3 роки. Виховувала його старша сестра матері, ненавиділа батька і называвшая його не інакше, як «негідник», вважаючи, що він був винен в розбещенні її сестри.

Отця Олександра, Миколу Петровича Вертинського, знав увесь Київ. Відомий адвокат відрізнявся поступливим і добрим характером. Сестра Саші Надя залишилася жити з батьком. Смерть Євгенії підкосила здоров’я Миколи Петровича. Він закинув справи і годинами просиджував біля її могили. У 1894 р. хвороба забрала життя Вертинського-старшого.

Олександр Вертинський в молодості

Сироти волею долі опинилися в різних містах. Саші повідомили, що сестра померла (це була неправда) і тепер він самотній, як перст, на всьому білому світі.

Марія Степанівна відрізнялася поганим характером, била племінника за найменший непослух. Олександр в той час навчався в аристократичній гімназії №1 разом з Костянтином Паустовським і Михайлом Булгаковим.

Постійні претензії тітки призвели до того, що хлопець закинув навчання і почав красти гроші, які клали паломники на святі мощі Києво-Печерської лаври. Одного разу Сашу спіймали на гарячому. Скандал вибухнув на весь Київ. Його вигнали з гімназії, а тітка жорстоко побив нагайкою.

Покарання не остепенило хлопця, він продовжував красти. Однак, незгасаючої іскрою в юнакові горів інтерес до музики і мистецтва театру. Він любив слухати спів хору в гімназійної церкви, а потім і сам став підспівувати.

Юність і початок артистичного шляху Олександра Вертинського

Погана слава хулігана і злодюжки завадила йому стати учасником хору. Він вирішив спробувати себе в аматорському спектаклі в театрі на Подолі. Однак, міні-дебют завершився повним провалом.

За пристрасть до театру і крадіжка грошей вигнала тітка Олександра з дому. Ночуючи по під’їздах і скверах, хлопець заробляв, де доведеться. Був вантажником, продавцем, помічником бухгалтера, коректором у друкарні.

Так тривало, поки його величність випадок не подарував Вертинському зустріч Софією Миколаївною Зелінської. У дівоцтві подругою матері, а нині викладачем жіночої гімназії. В її домі Олександр дізнався Марка Шагала, Миколи Бердяєва, Натана Альтмана.

Журналістське перо і критичні рецензії принесли гонорари. 18-річний юнак купив фрак, в петлиці якого кожен день красувався новий жива квітка, і відправився підкорювати Москву. Саме звідти прийшла звістка, що сестра Надя жива. Дівчина стала актрисою, служила в театрі мініатюр Марії Олександрівни Арцыбушевой.

Олександр Вертинський. Пісня про Сталіна Першим театральним «жалуванням» Вертинського були котлети і борщ. Незабаром в газеті «Русское слово» відомий критик буквально в декількох словах схвально відгукнувся про молодого артиста. І успіх почав буквально переслідувати Олександра.

Визнання таланту Олександра Вертинського, фільмографія

У 1912 р. відбувся дебют в кіно. Роль ангела у фільмі Іллі Толстого, який знімав картину за оповіданням батька, стала перепусткою в московську богему.

Тоді багато актори балувалися кокаїном. Не обійшла ця доля Олександра і його сестру. У 1914 році Надія отруїлася наркотиком і померла. Вертинський, щоб врятуватися від наркотичного полону, пішов добровольцем на фронт.

Олександра прийняли санітаром на 68-й поїзд, що курсував з 1914 по 1916 року між Москвою і передової. Він спостерігав за операціями відомого московського хірурга Холіну і блискуче освоїв перев’язочну техніку. Про його перев’язках славилися легенди. В кінці служби в 1916 році в послужному списку санітара було 35 000 перев’язок.

Олександр Вертинський. Матроси Вертинський повернувся в театр мініатюр Арцибашевой, де був поставлений його оригінальний номер «Пісеньки П’єро». Військові роки наклали відбиток на творчість, його пісні розповідали людям правду, примушували вірити і мріяти.

Співак давав концерти перед солдатами Добровольчої армії, а потім з новим паспортом і під новим ім’ям відправився в Європу. Австрія, Німеччина, Франція і Бельгія, Польща та Румунія захоплювалися Вертинським і в шикарних ресторанах, і в скромних шантанах і кабаре.

Довго Вертинський прожив в Америці, де його концерти мали великий успіх. Щоб вийти на більш широкі горизонти, потрібно було вивчати англійську мову. Але співак вважав, що тільки російською він може висловити все те, що несуть його пісні.

Довгий час Олександр Миколайович жив у Китаї. У Шанхаї багато виступав і був улюбленцем публіки. У 1936-му радянський уряд почав переговори про повернення Вертинського на батьківщину. Позитивного вердикту йому довелося чекати довгих сім років, тоді як письменник Купрін повернувся вже через 2 роки.

Особисте життя Олександра Вертинського

Олександр Вертинський, володіючи особливим шармом і чарівністю, користувався успіхом у жінок. Проте, єдиною музою стала Лідія Циргвава. Сімнадцятирічна красуня з дивовижними зеленими очима була прихильницею творчості Олександра.

Олександр Вертинський з дружиною Лідією і дочкою Мар'яною

Зустріч на великодньому вечорі в шанхайському кабаре стала доленосною. Закоханість була взаємною. Навесні 1942 року в японському місті Токіо в радянському посольстві був зареєстрований шлюб Олександра Вертинського та Лідії Циргвава, дочки радянського підданого Володимира Костянтиновича Циргвава, який служив в управлінні Китайсько-Східної залізниці.

Вертинський дуже любив своїх дочок-двійнят

На весіллі гуляв весь російський Шанхай. Лідія подарувала Олександру двох чудових дочок — старшу Маріанну і молодшу Анастасію, яка народилася вже в Радянському Союзі. Маріанна і Анастасія Вертинський успадкували талант батька і стали відомими киноактрисами.

Сестри Маріанна і Анастасія Вертинський

Повернення Вертинського в Росію

На батьківщині Олександр Миколайович заспівав понад 2000 концертів. Народ любив його, брав тепло і сердечно. Однак, офіційного, державного визнання його мистецтва не було. Сталіну подобалися його пісні, подобалися вірші, за які він особисто дякував Вертинського. Але преса замовчувала про артиста, як ніби в країні його не було.

Олександр Миколайович не потребував слави, вона в нього була. Але він хотів бути визнаним на своїй улюбленій Батьківщині.

Олександр Вертинський похований на Новодівичому кладовищі в Москві

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: