Ім’я: Олександр Сокуров

Дата народження: 14 червня 1951 р. (65 років)

Знак Зодіаку: Близнюки

Східний гороскоп: Кролик

Місце народження: село Подорвиха Іркутської області

Діяльність: кінорежисер, сценарист

Вага: 73 кг

Зріст: 175 см

Біографія Олександра Сокурова

Рідного села Олександра Сокурова зараз немає на карті Росії. У 1956 році населений пункт був затоплений при пуску Іркутської гідроелектростанції.

Кінорежисер ріс у родині військовослужбовця, учасника Великої Вітчизняної війни. Папа був змушений постійно їздити у відрядження до різних місцях служби. Тому сім’я їздила по містах разом з главою сімейства. Олександр пішов у школу в Польській Народній республіці, а отримав атестат зрілості в Туркменії.

У 1968 році Сокуров вступив в Горьковський державний університет на історичний факультет. А під час навчання молодий чоловік працював у редакції художнього мовлення місцевого телебачення. Свої перші телепрограми студент випустив вже у 19 років. Тоді в ефір вийшло кілька телефільмів під його керівництвом, телепрограми прямого ефіру, зокрема спортивні. У 1974 році Сокуров випустився з Внз і отримав диплом історика.

Через рік, Сокуров вступив у Всеросійський державний інститут кінематографії на режисерський факультет. Він навчався в майстерні режисури науково-популярних фільмів під керівництвом А. Згуриди. Олександр так добре вчився, що йому дали іменну стипендію С. Ейзенштейна. До речі, під час навчання він познайомився з Юрієм Арабовым, це сценарист, а так же головний соратник і союзник у творчості Сокурова.

Конфлікт в інституті

У 1979 році Олександр Сокуров здав іспити екстерном. Початківець режисер був змушений заздалегідь закінчити ВУЗ із-за наростаючого конфлікту з керівниками Держкіно та адміністрацією інституту.

Визнаний режисер

Хлопця звинуватили у формалізмі, а так само в антирадянських настроях. З-за цього всі студентські роботи студента відкидалися.

Тому перший художні фільм режисера під назвою «Самотній голос людини», який був знятий за творами Андрія Платонова (трохи пізніше картина отримала ряд престижних нагород на фестивалях) не була зарахована керівництвом інституту як дипломна робота. Стрічку повинні були знищити, але врятувало кадри банальне злодійство: Арабів і Сокуров зламали архів, вкрали бобіну, а на її місце поклали іншу, не таку значущу.

До речі, саме в цей час Олександра Сокурова морально і професійно підтримував режисер Андрій Тарковський. Він досить високо оцінив першу роботу режисера-початківця.

«Подивися фільм під назвою «Самотній голос людини». У режисера грають у картині не актори і не любителя, а прості люди з вулиці. Притому в цьому є якийсь дивний стиль, зріз, тобто якісь дивні аспекти, присутні шматки, який я, не приховую, заздрю. Мені так не зняти. Можу сказати, що інших сценах я зміг би піднятися вище, але я такого не робив ніколи. У фільмі є чорно-білий шматок, який був знятий рапідом та німий. І це не один кадр.

Із заслуженою нагородою

У стрічці геніальних чотири кадри. І це тільки за одну картину. Варто згадати Віго. У нього всього два фільми, але він вже став генієм, залишився у віках. У Сокурова є кілька дивних речей, незрозумілих, іноді безглуздих, безладних, але він геній. І це рука генія!», — говорив колега Олександра Сокурова.

Олександр хотів працювати на «Мосфільмі», але його категорично не влаштовували там умови роботи. А за рекомендацією Тарковського в 1980 році режисера зарахували на кіностудію «Ленфільм». Там то Сокуров і зняв свої перші ігрові фільми. Одночасно режисер співпрацював зі студією документальних картин в Ленінграді. І в різний час там випустив всі свої документальні стрічки.

Перші картини, які зняв Олександр Сокуров в Ленінграді, до речі, викликали негативну реакцію в Держкіно та від партійних органів. Чоловік багато разів заявляв, що йому призначили місце в сыктывкарском таборі. І протягом досить довгого часу, до кінця 1980 року, жодного фільму Сокурова не допустили до прокату.

Навіть у найважчі часи, коли режисер був на межі фізичної загибелі, Тарковський два рази організовував Олександру виїзд за кордон. Але Сокуров, за власними словами, не зміг покинути країну з-за російської мови і духовних скарбів Ермітажу. З усім цим йому не хотілося розлучатися.

Олександр Сокуров на відео В кінці 80-х років минулого століття фільми, які були раніше зняті Сокуровим, вийшли в прокат. Більш того, стрічки з великим успіхом представляли Росію на міжнародних кінофестивалях. Такі перемоги надихнули режисера і почав активно працювати. У 80-х і 90-х роках Сокуров знімав одразу по кілька картин у рік. І у нього залишається час на благодійні програми на радіо для молоді. Одночасно з цим займався з групою молодих режисерів при «Ленфільмі». Напередодні настання нового століття він вів на пітерському телебаченні передачі «Острів Сокурова». У телепередачах обговорювали питання місця кінематографа в культурі.

До речі, з середини 90-х Олександр Сокуров разом зі своїми колегами освоював технології відео. Цим він продовжує займатися досі.

Група Сокурова зняла кілька документальних фільмів, деякі були зроблені на замовлення японських телеканалів, за підтримки японських друзів.

Режисер зняв близько 20 художніх картин, серед яких «Дні затемнення», «Мати і син», «Молох», «Телець». А так само документальні фільми, яких значно більше, наприклад, «Московська елегія», «Петербурзька елегія», «Радянська елегія».

Визнання

Режисер Сокуров був учасником та лауреатом численних міжнародних фестивалів. У ряді країн світу майже кожних рік організовуються ретроспективи фільмів Олександра.

У скарбничці майстра нагороди міжнародних кінофестивалів, премії імені Тарковського, ФІПРЕССІ. Олександр Сокуров став лауреатом Держпремії Росії в 1997 році, а так само Премії Ватикану в 1998 році «Премія Третє тисячоліття». 43 рази режисера номінували на призи різних кіноконкурсів, 26 разів перемагав.

У Мурманську В 1995 році Олександра Сокурова, за рішенням Європейської Кіноакадемії, вписали в сотню кращих режисерів світового кіно.

У 2010 році в Кабардино-Балкарській держуніверситеті імені Бербекова відкрили майстерню Сокурова. Тут же набрали 15 студентів.

Особисте життя

Олександр Сокуров живе в Санкт-Петербурзі і не тільки реалізує свої творчі починання. Режисер стоїть біля керма громадської групи активістів-містозахисників, це «Група Сокурова», яка розмовляє з владою і захищає від руйнування старий Петербург.

У 2011 році Сокуров, на Венеціанському фестивалі, отримав премію «Золотий лев» і премію Екуменічного журі. Такої честі він удостоївся за картину «Фауст», це підсумковий фільм тетралогії про владу. Під час вручення призу голова журі премії Даррен Аронофскі сказав, що «цей фільм змінює життя кожного, хто подивиться картину».

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: