Ім’я: Олег Стриженов

Дата народження: 10 серпня 1929 р. (87 років)

Знак Зодіаку: Лев

Східний гороскоп: Змія

Місце народження: Благовєщенськ

Діяльність: актор театру і кіно

Вага: 75 кг

Зріст: 180 см

Біографія Олега Стриженова

Біографія актора, який кометою увірвався на кінематографічний небосхил в середині 50-х, якого обожнювали в 60-е і 70-е, не забували в 80-е і лихі 90-е. І зараз його пам’ятають справжні поціновувачі кіномистецтва, чиї ролі назавжди увійшли до скарбниці вітчизняного кіно.

Дитячі роки, що співпали з військовим лихоліттям.

Олег Стриженов народився в сім’ї офіцера Червоної Армії, який пройшов горнило громадянської війни, маючи в своєму послужному списку бойові нагороди. Там він на початку 20-х познайомився зі своєю майбутньою дружиною і мамою Олега – Ксенією. Цікавий факт – вона в той час була дружиною його безпосереднього начальника. Але весь цей «трикутник» вирішився на подив цивілізовано – розлучення був дан, оскільки «червоний командир» виявився порядною і чуйною людиною. Так поєднали свої долі в єдиний клубок його батьки. У них народилися два сини: Гліб, а трохи пізніше Олег. Таким чином, в родині було три сина (Ксенія після розлучення забрала з собою маленького Бориса).

У середині 30-х років їхня родина перебирається до столиці, де їх і застала війна. Олег разом з матір’ю і Глібом залишилися в Москві, старший брат Борис з батьком пішли на фронт. Борис геройськи загинув під Сталінградом. Пішов добровольцем на передову і Гліб, «додавши» у свою метрику відсутні роки для відправки на фронт. Але перший бій виявився і останнім – важка контузія, і після тривалого лікування його комісували.

Олег Стриженов у молодості

Олег в ті роки навчався в середній освітній школі. Був він дуже старанним і обдарованим учнем. Педагоги вже тоді помітили його творчу різноплановість. Він чудово читав прозу, вірші, чудово малював. Вже тоді живопису Олег приділяв більше часу, з захватом осягаючи тонкощі ремесла. У той час він був упевнений, що в майбутньому стане професійним художником.

Акторська становлення

У 1949 році брат Гліб, який в свою чергу мріяв про акторську кар’єру, умовив та Олега піти тим же шляхом. Після деяких роздумів і вагань він подав документи в знамениту «Щуку» при Театрі імені Вахтангова. Абітурієнт вступні випробування пройшов успішно і став студентом. Студентська сцена дала можливість Стриженову випробувати себе в різноманітних ролях. Це і Ромео в шекспірівської трагедії, Самозванець в «Борисі Годунові», Жадов в «Прибутковому місці» і маса інших ролей, великих і не дуже.

Після закінчення училища, а це був 1953 рік, Стриженов отримав розподіл у Театр російської драми в естонській столиці Таллінні. Перша роль – і відразу головна, Незнамов в драмі А. Островського «Без вини винуваті». Вистава мала шалений успіх у публіки. І головною причиною цього став виконавець головної ролі – Олег Стриженов. Талліннські театрали, мріяли постійно бачити на своїй сцені самобутніх творчих особистостей, відразу ж визнали в ньому зірку. Може бути, їх очікування виправдалися, і Олега Стриженова чекала блискуча театральна кар’єра, але в один момент все змінилося, і тому причиною стало – його величність Кіно.

Олег Стриженов закінчив театральне училище і за розподілом поїхав в Таллін

Роль випадку в кінематографі

У 1952 році був запущений проект по екранізації роману Е. Войніч «Овод». Для головної ролі безстрашного Артура був потрібний гарний молодий чоловік з числа дебютантів, раніше не помічених в кіно. Режисер А. Файнціммер дав настанову своїм помічникам, щоб знайти такого кандидата. Один з помічників побував в Москві в Училище імені Щукіна на виставі по трагедії Шекспіра, де роль Ромео виконував Олег Стриженов. І виконав його так, що той, взявши його фотографію, тут же відвіз її Файнциммеру. Той у свою чергу залишився байдужим, дивлячись на красивого молодого чоловіка. Належного враження на режисера він не надав. Але зйомки «Овода» в тому році так і не змогли розпочатися з-за деяких організаційних питань. Вони були відсунуті на наступний рік, до того Стриженов вже був далеко від столиці, він блищав у Таллінні. Але і тут втрутився випадок. Вже інший помічник А. Файнциммера, перебуваючи в естонській столиці, відвідав постановку «Без вини винуваті». Виконана роль Стриженовым настільки справила на нього враження, що він поїхав в Ленінград з повною упевненістю, що знайшов виконавця ролі Артура. Почувши знайоме прізвище, Файнціммер зважився викликати молодого актора на проби.

Олег Стриженов потрапив у кіно випадково

Перша кінороль і перший успіх

Стриженов приїхав у Ленінград на початку 1954 року. Він скептично був налаштований з приводу майбутніх кінопроб, оскільки його опонентами на цю роль було багато відомих акторів, такі як Ю. Панич, С. Бондарчук. Багато хто, познайомившись з ним, не могли уявити його в якості непохитного і безстрашного Артура, і порахували, що його кандидатура відсіється однією з перших. Але всупереч цьому, сталося неймовірне. Стриженов на пробах був виключно зібраний, зміг показати багато чого зі свого накопиченого акторського арсеналу. Файнціммер був повністю задоволений. Проби були зупинені відразу і Олега Стриженова затвердили на головну роль. Відразу ж почалися зйомки кінокартини, яку чекав приголомшливий успіх, а наш герой вмить став знаменитим. Цей кінодебют збігся ще з однією важливою подією в його житті. Тут же на зйомках він закохався в виконавицю ролі Джемми. Її звали Маріанна, яка незабаром стала його дружиною. Цей шлюб ознаменувався народженням доньки Наталії.

Радянський Фанфан-Тюльпан

Після ролі Овода посипалися пропозиції від інших радянських кінорежисерів. Він відмінно справляється з головною роллю в екранізації Джека Лондона «Мексиканець». Фільм отримав добрий прийом у глядачів. Одночасно з цим фільмом він у 1955 році знімався ще в одному знаковому вітчизняному фільмі – «Сорок першому» у Григорія Чухрая. Ця роль приносить заслужену славу. Фільм, що вийшов в прокат восени 1956 року, мав величезний успіх у глядачів, а також був відзначений призом на Каннському кінофестивалі. Популярність Олега Стриженова різко пішла в гору, і в кінці 50-х він стає одним із найбільш затребуваних акторів радянського кіно. Багато критики того часу називали його не інакше як «радянським Жераром Філіпом». Француз, виконавець ролі Фанфана-Тюльпана, тоді був ідолом світового екрану. І хоча в цьому порівнянні і можна відшукати зовнішню та внутрішню схожість зі знаменитим французом, але Стриженов залишався російським актором з нескінченно російським характером і менталітетом.

Олег Стриженов став популярним після фільму «Овід»

Ролі від класичних до ролі сучасників

Влітку 1958 року Стриженову в картині «В твоїх руках життя» була довірена роль капітана саперів Дудіна, в мирний час ліквідовують наслідки страшної війни. Після «книжкових» героїв вона стала його першою роллю нашого сучасника. Він зіграв так здорово, що навіть діючі військові відзначили у фільмі правдивість близької їм образу офіцера. У 60-ті роки він активно знімається в кіно. Це і класика: «Дуель», «Три сестри», і роль сучасника – космонавта у фільмі «Перекличка», і ролі реальних особистостей – роль П. І. Чайковського в картині «Третя молодість».

Повернення на театральну сцену

У 1967 році він після тривалої перерви повертається до театральними підмостками, його запрошують в трупу МХАТ, де в 1964 році була їм зіграна роль Тятина в постановці «Єгор Буличов та інші». Його чекали нові сценічні ролі: Треплєва в трагедії «Чайці», Мортімера в шиллеровской «Марії Стюарт» та інші. Це повернення і особисте життя змінила докорінно. Тут він зустрів свою другу дружину Любов, яка подарувала йому сина Олександра. 1969 рік ознаменувався присвоєнням О. Стриженову звання народного артиста РРФСР.

Олег Стриженов успішно працював у театрі

І знову нова любов

Початок 70-х років було багатообіцяючим для Стриженова як актора, але все ж назвати їх вдалими з точки зору творчості – навряд чи можна. Його не завжди радували пропозиції на роль, звідси і не розкритий до кінця акторський потенціал. Найбільш помітні ролі цього періоду: князь Волконський – в картині Ст. Мотиля «Зірка привабливого щастя», радянський розвідник – в «Земля, до запитання» Ст. Дормана, Дульчин – в кінофільмі П. Тодоровського «Остання жертва». На зйомках останнього фільму Стриженов зустрів нову любов, актрису Лионеллу Пир’єву – до 1968 року колишню дружину В. Пир’єва.

Калейдоскоп різнопланових ролей

Не можна не відзначити окремо деякі фільми, а їх, безумовно, набереться досить багато, у яких в різні роки розкрився різноплановий талант актора. Це такі фільми, як:

– «Його звали Роберт», режисерська робота Іллі Ольшвангера, що отримав в 1969 році премію «золота куля» і диплом на міланському кінофестивалі фантастичних фільмів. Стриженов тут зіграв дві ролі: молодого вченого, творця біохімічної моделі людини і самого Робота, точної копії свого «батька». Ця комедія прекрасно була прийнята глядачами, і в нинішній час вона виглядає з великим інтересом;

– мелодрама «Непідсудний» режисерів Краснопільського і Ускова постала у вигляді класичного любовного трикутника, де партнерами Олега Стриженова (роль Єгорова) стали Людмила Максакова і Леонід Куравльов. У ранній молодості Єгоров був відданий і осуджений своїм колишнім товаришем Сорокіним, після чого його залишає кохана жінка Надя. Минає 18 років. Вона вийшла заміж за Сорокіна, в неї є син. І волею випадку одного разу вони стають пасажирами літака, капітаном якого є Єгоров. Цей фільм збирав повні зали, про нього до хрипоти сперечалися, переживали, він став одним з лідерів прокату 1970 року, адже його подивилося близько 44 млн. глядачів. У тому ж році Олег Стриженов був визнаний кращим актором року за версією популярного журналу «Радянський екран»;

– пригодницький фільм «Приступити до ліквідації» за романом майстра детективного жанру Е. Хруцького, де Стриженов зіграв керівника опергрупи МУРа, що проводила операцію навесні 1945 року на території Західної Білорусії по ліквідації банди Болеслава Крука, колишнього пособника нацистів. Фільм отримав хорошу оцінку і у кінокритиків, і у глядачів (прокат – 24 млн. глядачів).

А що ж зараз?

Акторська активність Стриженова продовжилася до середини 80-х років. Можна згадати декілька найбільш вдалих фільмів: згадана вище картина «Приступити до ліквідації», «Юність Петра», її продовження «На початку славних справ». Потім в період кінця 80-х і початку 90-х, коли актор був зайнятий в декількох роботах, які йому ні популярності, ні задоволення не додали. Незадовго до розпаду Союзу, в 1988 році йому було присвоєно звання народного артиста СРСР. На сьогодні актор фактично перестав зніматися. Весь вільний час він віддає себе живопису. І, незважаючи на досить похилий вік, Стриженов залишається до кінця творчою особистістю, навіть коли пише картини олією – поблажок собі не дозволяє, таким він був завжди.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: