Ім’я: Олег Басілашвілі

Дата народження: 26 вересня 1934 р. (82 роки)

Знак Зодіаку: Терези

Східний гороскоп: Собака

Місце народження: Москва

Діяльність: актор театру і кіно

Вага: 80 кг

Зріст: 181 см

Біографія Олега Басілашвілі

Батьки

Олег Басилашвілі народився в Москві 26 вересня 1934 року. Батько – Басилашвілі Валеріан Ношреванович – був директором Московського політехнікуму зв’язку ім. Подбєльського.

Мама Олега Басилашвілі – Ільїнська Ірина Сергіївна – доктор філологічних наук, автор книги «Лексика віршів Пушкіна», підручника з російської мови для вчителів та інших робіт. Дід знаменитого актора – Іллінський Сергій Михайлович – був архітектором. За його проектом споруджено храм святих мучеників Адріана і Наталії, який знаходиться біля станції московська пізня.

Олег Басилашвілі в дитинстві

Дитинство Олега Басілашвілі

Своє дитинство Олег провів в Москві.

Будучи дитиною, він мріяв про театр: «Я погано вчився в школі і ні на що інше не претендував. Математика – труну повний. І ось виник на моєму шляху Художній театр, який мене обворожив тим, що ти потрапляв не в театр, не в приміщення, де прекрасні актори говорили чужими голосами чужі слова. А я побачив світи. Ось цим театр відрізнявся. Світ «Синього птаха» Метерлінка: От ми не знайшли синього птаха, діти, може, ви виростете і знайдете її і допоможете вашій сусідці?». Досі я це відчуваю. «Три сестри» Немировича – теж до цих пір. І мені захотілося туди, в той світ. Не в той, в якому я жив, – світ контор, військкоматів, жировок. І я готовий був бути актором, а там мити підлогу. Я навіть думав – ось який я був дивний чоловік! – думав: фашисти знову нападуть на Москву, от вони будуть наближатися до Художнього театру, а я ляжу ось там, на даху з кулеметом і буду його захищати. Причому ні до одного з інших театрів у мене не було такого ставлення. У них не було морального клею, а у Мхаті це було головне».

Навчання і перша любов Олега Басілашвілі

Мрія юного Басилашвілі збулася, він поступив в школу-студію МХАТ, яку закінчив у 1956 році. Курс, на якому навчався Олег Басилашвілі, був одним з найсильніших. Разом з Олегом навчалися майбутні прекрасні актори: Євген Євстигнєєв, Михайло Козаков, Тетяна Дороніна.

Тетяна Дороніна вражала чоловічі серця своєю красою, розумом, чарівністю. Дівчина була надто горда, щоб когось пускати в своє серце, але Олег Басилашвілі зміг його розтопити. У студентів спалахнув бурхливий роман, який закінчився весіллям. Педагог Іван Тарханов згадував: «Скромне весілля Таня і Олег святкували в його квартирі. Сукні та обміну обручками не було. Йшов 55-й рік, а вони були комсомольцями!».

Олег Басилашвілі і перша дружина Тетяна Дороніна

Після закінчення школи-студії Дороніну запросили в кілька театрів. Басилашвілі, який тоді не встиг себе зарекомендувати, покликав Сталінградський драматичний театр. Заради чоловіка Тетяна Дороніна відмовилася від усіх пропозицій і поїхала разом з ним. Прожили вони в Сталінграді зовсім мало. Ролі не пропонували, перспектив зростання у молодих акторів не було. У 1959 році сімейна пара переїхала жити та працювати в Ленінград.

У північній столиці Дороніна і Басилашвілі влаштувалися в Театр імені Ленінського комсомолу. Через три роки подружжя разом почали працювати у Великому Драматичному Театрі. Однак спільна робота не врятувала їх шлюб.

Олег Басилашвілі і Тетяна Дороніна на сцені

У 1963 році, після восьми років спільного життя подружжя розлучилося. Олег Басилашвілі розповідав: «Таня була простою дівчинкою з робочої сім’ї, мало знає, але шалено любить театр, у неї був м’який характер і дуже великий талант. На жаль, Танін характер поступово став змінюватися; під впливом театру в тому числі. Наш шлюб тривав вісім років».

Робота в театрі

Олег Басилашвілі майстерно перевтілювався з одного героя до іншого. Але частіше всього він грав комедійні ролі.

Олег Басилашвілі на сцені театру

Серед кращих театральних робіт актора глядач виділив: порхающего Хлестакова у виставі «Ревізор», блискучого і порожнього Серпуховського в «Історії коня», благодушествующего обивателя Басова в «Дачниках», шаржированного Мамаєва у п’єсі «На всякого мудреця досить простоти».

Олег Басилашвілі і Аліса Фрейндліх на сцені

Критики вважають, що найкращою роботою Басилашвілі стала роль Войницького у виставі «Дядя Ваня». У цьому образі артист передав істинно чеховський сплав трагічного світовідчуття і м’якого гумору. На думку самого Олега Валеріановича, найкраща його робота була у виставі «Енергійні люди».

Олег Басилашвілі. Невже це я?

Робота в кіно

У 1956 році Олег Басилашвілі вперше знявся в кіно. Це була картина Григорія Нікуліна і Володимира Шредера «Наречена». На сьогоднішній день у списку актора величезна кількість різнохарактерних ролей, у тому числі в таких фільмах, як: «Піднята цілина», «Змова послів», «Живий труп», «Мертві душі», «Підзорна труба», «Вічний поклик». «Вибір цілі», «Не думай про білих мавп», «Великий вальс», «Марево», «нічого не візьмеш», «Ідіот», «Майстер і Маргарита» та інші.

Олег Басилашвілі в ролі Воланда

Актор працював з багатьма відомими режисерами: Михайлом Швайцером, Семеном Арановичем, Кареном Шахназаровим, Анатолієм Боровським, Валерієм Усковим. Басилашвілі також ділив акторський хліб з такими зірками нашого кіно, як Євген Леонов, Аліса Фрейндліх, Лія Ахеджакова, Андрій Мягков, Людмила Гурченко, Микита Міхалков, Валерій Золотухін та інші.

Великий успіх супроводжував Басилашвілі картинах, поставлених Георгієм Данелія і Ельдаром Рязановим, а ролі, зіграні у фільмах цих режисерів, стали, мабуть, найяскравішими: граф Мерзляев у роботі «Про бідного гусара замовте слово», Самохвалов в комедії «Службовий роман», Рябінін з «Вокзалу для двох», Горюнов у «Прогнозі».

Олег Басилашвілі і Людмила Гурченко у фільмі «Вокзал на двох»

Мало хто знає, що Іполита в комедії «Іронія долі або з легким паром!» повинен був грати не Юрій Яковлєв, а Басилашвілі. На нього вже пошили костюм і зняли пару епізодів. Але у актора помер батько, а трупа улюбленого театру втратила одного з провідних акторів – Юхима Копеляна. Олегу Валериановичу довелося відмовитися від зйомок.

Зігравши в кіно безліч схожих ролей, Олег Басилашвілі жодного разу не повторився, показуючи неймовірну здатність бути різним. «Я ніколи не йшов на те, що мені не подобається. Є фільми, де я погано граю. Ось там соромно. Ну, не вийшло. Але таких мало. Я завжди знімався у фільмах, які були мені цікаві», – якось зізнався актор.

Мій родовід. Олег Басілашвілі

Нагороди Олега Басілашвілі

Олег Валеріанович має чимало нагород, премій і зізнань. У скарбничці актора – орден «За заслуги перед Вітчизною» 3,4 ступеня, орден «Дружби», орден «Трудового Червоного Прапора», орден «Світу».

На фото: Олег Басілашвілі

Олег Басилашвілі був удостоєний звання Заслуженого артиста РРФСР, Народного артиста РРФСР і СРСР. Йому була вручена Державна премія РРФСР імені братів Васильєвих. Актор має безліч театральних премій. Олег Валеріанович є почесним членів Російської академії мистецтв, почесним громадянином Тбілісі і Санкт-Петербурга.

Особисте життя Олега Басілашвілі

Олег Басилашвілі був одружений два рази. Першою дружиною була актриса Тетяна Дороніна. Шлюб тривав 8 років, в 1963 році пара розлучилася.

Олег Басілашвілі з дружиною Галиною Мшанской і дітьми

Друга дружина Олега Валеріановича – журналістка Галина Мшанская, з якою Басилашвілі прожив вже більше 50 років. Вона працює шеф-редактором Санкт-Петербурзького відділення ВГТРК.

У подружжя є дві дочки, які пішли по стопах матері і стали журналістками. Старша Ольга працює на петербурзькому телебаченні, молодша Ксенія працює кореспондентом радіостанції «Ехо Москви».

Велика родина Олега Басілашвілі

Олег Басилашвілі зараз

Зараз Олег Валеріанович Басилашвілі вже двічі дід. Знаменитого актора радують онука Мариника (народилася 4 лютого 2009 року) і онук Тимофій народився 22 вересня 2013 року.

На фото: Олег Басилашвілі, 2016 рік

По мірі сил і можливостей Олег Басилашвілі продовжує зніматися в кіно. 22 жовтня 2015 року на екрани вийшла картина «Без кордонів» з Олегом Валеріанович і Інною Чуріковою в головних ролях.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: