Ім’я: Михайло Козаков

Дата народження: 14 жовтня 1934 р.

Знак Зодіаку: Терези

Східний гороскоп: Собака

Місце народження: Ленінград р.

Дата смерті: 22 квітня 2011 р. (76 років)

Діяльність: артист театру і кіно, режисер

Біографія Михайла Козакова

Дитинство Михайла Козакова

Михайло Михайлович Козаков народився в сім’ї літературних працівників. Батько майбутнього артиста – Михайло Еммануїлович Козаків – був відомим письменником. Мати працювала редактором у видавництві. Сім’я була завантажена роботою, вільний час практично не з’являлося, але тим не менш батьки намагалися якомога більше уваги приділяти вихованню Михайла. Виховувався Михайло спілкуванням. Розмови батьків з їх друзями велися зазвичай при Михайлові, даючи йому уявлення про серйозні поняттях – порядність, обов’язок, життєвих принципах. Якщо розмова перетікав у «доросле» або політичне русло, то мати говорила по-французьки: «Не при дітях», і друг сім’ї письменник Анатолій Марієнгоф говорив Козакову-молодшому: «Мишко, висип звідси».

Михайло Козаков в молодості

Ще батьки любили розмовляти і сперечатися з сином про мистецтві, літературі, глибинних сенсах і призначення творів мистецтва. Козаков дуже любив книги, читав запоєм, часто задавав батькові питання, на що Козаків-старший міг відповісти: «Тобі рано це читати. Потерпи, потім зрозумієш більше», але книгу не забирав.

Початок кар’єри. Перший шлюб

Закінчивши середню школу в Ленінграді, Козаків поступив в Школу-студію при МХАТ. Дебют у кінематографі відбувся на останньому курсі школи-студії. Політична драма режисера Михайла Рома «Вбивство на вулиці Данте» стала дебютом не тільки для Козакова, який зіграв у картині роль Шарля Тібо, але і для таких акторів, як Інокентій Смоктуновський і Валентин Гафт. Дебют виявився успішним, Козаков почав набирати популярність. Після закінчення школи-студії при МХАТ Михайло одружився на своїй колишній однокласниці Грете Таар, эстонке за національністю.

Пізніше у них народяться двоє дітей – дочка Катерина і син Кирило. Закінчивши вуз, Козаков почав творчу кар’єру в театрі ім. Маяковського. У перший же рік роботи в театрі Маяковського, у віці 22 років, Козаків грає Гамлета. Ця роль справила на молодого актора величезне враження, надовго сформувавши його акторське амплуа. В театрі Маяковського Козаків пропрацював три роки, у 1959 році перейшовши в «Современник», де провів на сцені більш десяти років.

Михайло Козаков читає вірші Йосипа Бродського З кіноробіт Козакова того часу варто відзначити фільм Григорія Рошаля «Вісімнадцятий рік» з кінотрилогії по роману «Ходіння по муках» Олексія Толстого, мелодрама «Важке щастя» (режисер – Олександр Столпер) та ін. Проте справжня популярність до Михайла прийшла трохи пізніше.

Михайло Казаков в шістдесяті роки

1961 рік ознаменувався появою на радянських екранах фантастичного фільму «Людина-амфібія». Михайлу Козакову дісталася в картині роль головного негативного персонажа – Зуриты. Режисери Геннадій Казанський і Володимир Чеботарьов значно змінили сюжет Олександра Бєляєва, перетворивши фантастичний пригодницький роман в романтичну мелодраму. Фільм був прийнятий радянської публікою з небувалим захопленням, а актори, що знялися в картині, стали надзвичайно популярними.

Після феєричного успіху «Людини-амфібії» в наступні кілька років Козаков практично не знімався. Виняток склали яскраві ролі в драмі М. Трахтенберга «Постріл» по повісті А. С. Пушкіна і зворушливою, душевної картині Віктора Соколова «День сонця і дощу». У цьому фільмі Козаків грав самого себе, Михайла Козакова, який знімається в кинооперетте «На світанку» в комічній ролі Мишка-Япончика. Роль у ролі вдалася Козакову, ставши однією з маловідомих, але цікавих його кіноробіт.

Михайло Козаков в молодості

Особисте життя Михайла Козакова

В кінці 1960-х років Козаков розлучається з Гретою Таар і незабаром одружується вдруге – на малознайомою йому темпераментної грузинки з древнім грецьким ім’ям Медея. Шлюб виявився дуже скандальним і коротким, після року сварок, постійних скандалів і докорів Михайло викидає Медею на вулицю, після чого вони розлучаються. Не рятують шлюб ні вінчання під час весілля в грузинській церкві, ні народження дочки Манани. Єдине приємне спогад у Козакова про те періоді – грузинська кухня, до якої Медея прищепила любов Козакова на все життя.

Після розлучення з Медеєю Козаків пристрастився до спиртного. На початку сімдесятих Михайло одружується втретє – на перекладачці Регіні. Регіна дуже сильно любила Козакова, намагалася створити йому всі умови для реабілітації після другого розлучення, отучала його від спиртного. З нею Козаків прожив 18 років, дітей у них не було. Регіна прощала Михайлу все, навіть роман з Анастасією Вертинській, який ледь не зруйнував їх союз.

«Безіменна зірка»

У 1971 році Михайло Козаков йде з «Современника», близько року працює у Мхаті, а в 1972 році стає актором Театру на Малій Бронній. На сімдесяті роки припадають найбільші та найпопулярніші свої кіноролі у фільмах «Вся королівська рать», «Лев Гурич Синичкін», «Солом’яний капелюшок», «Здрастуйте, я ваша тітка!» та інших фільмах. До середини сімдесятих років Козаков вирішує спробувати себе в якості кінорежисера. Телеспектакль за твором О. Голдсміта «Ніч помилок» вийшов на екрани в 1975 році, а трагікомедія «Безіменна зірка» – 1978. Роботу над «Безіменної зіркою» Михайло почав ще в 1970 році, і саме вона повинна була стати режисерським дебютом Козакова, однак зміна керівництва телебачення перешкодила здійсненню задуманого.

Реалізацію довелося відкласти, незважаючи на те, що вже почалися репетиції. До цього телеспектаклю Михайлу вдалося повернутися лише через сім років, затвердивши зйомки телеспектаклю на Свердловській кіностудії. До того часу Олег Даль, розглядався на головну роль в картині, почав переживати важкі часи і практично пішов з кінематографа. Після відмови Даля від ролі Козаків зупинив свій вибір на Ігоря Костолевском. Творчий дует Костолевського і Анастасії Вертинській виявився неймовірно успішним. «Безіменна зірка» в скарбничці Козакова не тільки як режисерська робота – Михайло зіграв у картині невелику, але колоритну роль Грига.

Михайло Козаков був улюбленцем жінок

Михайло Козаков у фільмі «Покровські ворота»

У театрі на Малій Бронній на початку сімдесятих Козаків вирішив спробувати себе як театральний режисер. Першою постановкою Михайла стала п’єса Леоніда Зоріна «Покровські ворота». Це автобіографічний твір відомого драматурга, присвячене Москві п’ятдесятих років, молодості, в яку так хотів повернутися актор, запало в душу Козакову і вилилося в незрівнянну театральну постановку. «Покровські ворота» входили до репертуару театру на Малій Бронній більше семи років. Глядацький успіх вистави був воістину величезним, і на початку вісімдесятих Козаків приймає рішення екранізувати його.

Принісши сценарій Борису Хейсину, тодішньому керівникові «Екрану», Козаков зіткнувся з труднощами. Фільм пропускати не хотіли, Хейсин раз по раз говорив режисерові: «Давайте повременим. Там є підводні течії». Не допомогли навіть недавні заслуги Михайла Михайловича – Держпремія СРСР і дві премії КДБ за роль Дзержинського, зіграну в трьох різних фільмах початку вісімдесятих.

У підсумку «продавити» «Покровські ворота» на знімальний майданчик допомогла актриса Мхату, хороша подруга Козакова Софія Пилявська, особисто знала Лапіна. Дозвіл вдалося отримати. Кіноверсія «Покровських воріт» увійшла в число кращих фільмів радянського кіно: іскрометна, весела з легкими ностальгічними нотками картина відразу ж полюбилася радянському глядачеві.

Фільм «Покровські ворота» зробив Михайла Козакова знаменитим

Зараз картини, користуються таким успіхом, прийнято називати культовими. Акторам участь у цьому фільмі принесло всесоюзну популярність, багато з них на довгі роки були «перейменовані» глядачами за іменами персонажів – Равиковича називали не інакше як Хоботовым, а Ульянову – Маргаритою Павлівною.

Після «Покровських воріт»

Михайло Козаков поєднував режисерську діяльність з акторської: глядачам запам’яталися його ролі фармацевта Ілларія Данилевського і бандита Вахрамєєва в пригодницькій стрічці «Шостий», Бірона в історичній епопеї «Демидови», Ераста Цыкады в ліричній комедії «Герой її роману» і багато інших.

Режисерська кар’єра на «Покровських воротах» не закінчилася – наступні його роботи (дитяча комедія «Якщо вірити Лопотухіну», екранізація вистави за твором Лермонтова «Маскарад» та інші) виявилися практично такими ж популярними у глядача, як і «Покровські ворота».

Найбільш значною режисерською роботою Козакова вважається фільм-трагіфарс «Візит дами» за мотивами п’єси Дюрренматта «Візит старої дами». У головних ролях в стрічці зіграли Катерина Васильєва з Валентином Гафтом. Ця стрічка по праву входить в Золотий фонд радянського кінематографа.

Останній шлюб Михайла Козакова

Наприкінці вісімдесятих років Регіна їде в США працювати з Робертом Де Ніро і назад в Радянський Союз уже не повертається, через три місяці після від’їзду подавши на розлучення. Козаков впадає в чергову депресію, і знову нова пасія виводить його з цього стану. На цей раз роль рятівниці взяла на себе Ганна Ямпольська. З нею Козаків познайомився під час однієї з вечірок. Дівчина приїхала в столицю з Кишинева, працювати на телебаченні. У чарівного Козакова Ганна, яка була на 25 років молодше його, закохалася з першого погляду. Почуття було взаємним. Незабаром Козаків одружився в четвертий раз – в 1989 році. У тому ж році Ганна народила Михайлу сина, якого також назвали Михайлом, а в 1996 році, вже після того, як вони переїхали в Ізраїль, народилася донька Зоя

Михайло Козаков зі своєю четвертою дружиною

Еміграція Михайла Казакова в Ізраїль

В Ізраїль разом з дружиною і сином Козаків поїхав в 1992 році. Протягом декількох років він грав на сцені камерного театру в Тель-Авіві, після чого організував емігрантську трупу. З трупою Козаків поставив чотири вистави, потім, в 1996 році, повернувшись в Росію і очолив антрепризу, названу нехитро – «Російська антреприза Михайла Козакова».

Кіноролей в той час у Козакова практично не було. Мабуть, найяскравішою роботою дев’яностих можна назвати роль у фільмі Олексія Учителя В кіно в ці роки Михайло Козаков знімався рідко. Найяскравіша робота тих років – роль Якима Волинського у фільмі Олексія Учителя «Манія Жизелі». Фільм, в якому режисером був зібраний воістину зірковий склад – Галина Тюніна, Андрій Смирнов, Олексій Герман, Іван Охлобистін – розповідає про життя театральної богеми часів найбільшої російської балерини Ольги Спесивцевій.

Останні роки Михайла Козакова

У двотисячних роках Козаків продовжував зніматися в картинах, знімати власні фільми. У 2004 році на екрани вийшов ще один фільм за п’єсою Леоніда Зоріна «Мідна бабуся», залишився практично непоміченим глядачами. На наступний рік Михайлом була знята 6-серійна мелодрама «Чарівність зла», що оповідає про життя російських емігрантів у Франції 30-х років XX століття.

Пам’яті Михайла Козакова. У 2010 році після тривалої хвороби Козакову був поставлений страшний діагноз – рак легенів. Незважаючи на це, Михайло Михайлович буквально до останнього дня залишався на ногах і знімався у фільмах «Зоя» Віталія Павлова, «Борис Годунов» Володимира Мірзоєва, «Кохання-зітхання-3». Озвучити останню роль Козаків не встиг – це довелося робити його синові Кирилу.

22 квітня 2011 року недалеко від Тель-Авіва в одній з клінік Михайло Михайлович Козаков помер.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: