Ім’я: Михайло Ходорковський

Дата народження: 26 червня 1963 р. (53 роки)

Знак Зодіаку: Рак

Східний гороскоп: Кролик

Місце народження: Москва

Діяльність: підприємець, публіцист, громадський діяч

Вага: 75 кг

Зріст: 177 см

Біографія Михайла Ходорковського

Тато і мама Михайла були інженерами-хіміками, все своє життя вона працювали на московському заводі «Калібр», який випускає точну вимірювальну апаратуру. Ходорковские жили досить скромно, батько постійно працював за сумісництвом.

Тесля

Михайло закінчив московську школу №277. Там він захоплювався математикою і хімією. У 1981 році майбутній підприємець вступив до столичного хіміко-технологічний інститут ім. Менделєєва. Студентом він працював теслею в ЖБК «Еталон». Це зовсім не заважало навчанню, він був кращим студентом курсу. У Вузі Ходорковський одружився з однокурсницею по імені Олена. Ну а в 1985 році в родині з’явився син Паша. Пізніше Михайло з відзнакою інститут за спеціальністю «інженер-технолог». Після він почав працювати звільненим заступник секретаря ВЛКСМ МХТИ і закінчив Інститут народного господарства імені Плеханова.

Центр HTTM

З початком перебудови в СРСР було дозволено приватне підприємництво. Михайло Ходорковський став на чолі Міжгалузевого центру науково-технологічного молоді «НТТМ». Організація займалася імпортом і продажем комп’ютерів, а так само варінням джинсів, збутом алкоголю. Такий бізнес приносив величезну прибуток. Так само центр заробляв і переведенням у готівку коштів. Вже до 1998 році сумарний оборот операція склав 80 мільйонів рублів. Тоді багато хто ці операції називали сумнівними.

Комерційний банк

НТТМ отримав можливість створити кооперативний банк. Це сталося у 1989 році, банк став називатися «Комерційний інноваційний банк науково-технічного прогресу». Пізніше він перейменувався в «Менатеп». Ходорковський став головою правління.

Рішуча людина

Ну а після отримання ліцензії Держбанку, «Менатеп» отримав можливість обслуговувати кошти міністерства фінансів, податкової, «Росвооружения». Після розпаду СРСР «Менатеп» взяв участь в приватизації. Для нової промислової імперії була створена окрема організація «Роспром». До кінця 90-х років у власності Ходорковського від величезного кількість об’єктів залишилися лише видобувні підприємства, наприклад, мурманський «Апатит». Через 10 років за порушення, які були виявлені в ході приватизації «Апатиту» Ходорковського та його партнера Лебедєва засудили.

А до цього, в 1995 році, після завершення «ваучерної» приватизації, через заставні аукціони у власність до Ходорковському перейшла компанія «ЮКОС». Після покупки, до банківської справи Ходорковський втратив інтерес і захопився розвитком промислового бізнесу. Банком «Менатеп» зайнялися наймані менеджери, зробили з нього філія в Пітері «Менатеп СПб», пізніше «Траст». Банківський бізнес у Ходорковського пізніше повністю викупили. А під час дефолту 1998 року «Менатеп» впав, він не міг виплатити кредити у валюті і втратив ліцензію. Кілька іноземних банків кредитували «Менатеп» під заставу акцій «ЮКОСА». Щоб не втратити контроль над компанією, Ходорковський заявив про намір взяти додаткову емісію акцій, банки поступилися. Це надовго підірвав репутацію підприємця і його компаній у фінансових колах. З проханням про нові позики в західні банки Михайло звернувся тільки в 2003 році.

До арешту

У 1992 році Ходорковський став керівником Фонду сприяння інвестиціям у ПЕК з правами заступник міністра палива і енергетики країни. Тоді ж він був головою ради директорів «Менатеп».

З першою дружиною Оленою та сином Павлом

А з 1997 року і аж до 2004 року Михайло Ходорковський обіймав посаду співвласника і керівника нафтової компанії «ЮКОС». Вона перейшла до підприємця після заставних аукціонів.

Арешт

25 жовтня 2003 року Ходорковського заарештували в новосибірському аеропорту. Його звинуватили в несплаті податків і розкрадання. Через кілька днів генеральна прокуратура Росії заарештувала акції «ЮКОСа».

У момент арешту акція Михайло вважався найбагатшим росіянином, а в списку Форбс він займав 16-те місце. Одночасно, Ходорковського разом з Володимиром Гусинським і Борисом Нємцовим розглядали як кандидата в президенти.

Перша справа

Привід для початку розслідування щодо власників «ЮКОСа» — запит депутата Держдуми Юдіна про законність приватизації комбінату «Апатит» в 1994 році. Він контролювався Ходорковським і його колегами. Через кілька днів з’явилося ще одну кримінальну справу про ухилення від податків структурами, які знаходяться під нафтовою компанією «ЮКОС» і розкраданні. Пізніше справа розпалося на кілька, щодо окремих співробітників. Втім, за деякими версіями, у справі є і політична складова.

Михайло Ходорковський на відео Спочатку слідство вели в умовах суворої секретності, але 2 липня 2003 року про справу стало відомо, після того, як заарештували голови ради директорів «Менатеп» Платона Лебедєва.

Ходорковського Генпрокуратура спочатку не дуже турбувала. Його тільки допитували як свідка. Але восени до підприємця з’явилися серйозні претензії. А 25 жовтня 2003 літак Михайла в новосибірському аеропорту блокували співробітники ФСБ, Ходорковського відправили в Москву до слідчого комітету Генпрокуратури, потім помістили в СІЗО. Претензії до нього ті ж самі, що і до Лебедєву, розкрадання чужого майна, невиконання рішення суду, заподіяння шкоди майну, ухилення від сплати податків, підробка документів, привласнення, розтрата чужого майна.

В цей час рахунки і активи «ЮКОСа» заморозили. Частина грошей пішла на податки і зарплату співробітникам, інша відраховувалася на користь держави в рахунок боргів. Компанія почала розвалюватися.

Підсумки справи

У травні 2005 року Ходорковського визнали винним. Його засудили на 9 років позбавлення волі з відбування покарання в колонії загального режиму, згодом його знизили до 8 років. Покарання підприємець відбував у виправній колонії номер 10 загального режиму Краснокаменська Читинській області.

Друга справа

В кінці 2006 року Ходорковського і Лебедєва перевели в слідчий ізолятор Читинській області. Їм пред’явили нові звинувачення – розкрадання нафти, а саме 350 мільйонів тонн палива. За новими епізодами опальному олігархові загрожувало до 22 років позбавлення волі. Взимку 2009 року Ходорковського і Лебедєва етапували до Москви, де почалися слухання по кримінальній справі. В кінці 2010 року суд визнав підприємця і його колегу винними і засудили до 14 років ув’язнення з урахуванням раніше відбутого терміну. Пізніше термін знижений на рік. Етапували засуджених у виправній колонії номер 7 карельського міста Сегежа.

Про клан силовиків Навесні 2011 року суд з прав людини в Європі визнав, що в першому справі Михайла були порушені окремі права, але справа не визнали політично мотивованим.

Голодування

Чотири рази під час свого ув’язнення Михайло Ходорковський оголошував голодування. Перша суха голодовка була в серпні 2005 року разом з Лебедєвим, який перебував у карцері. Тривала вона чотири дні. Друга відбулася на початку травня 2006 року, Михайло протестував проти одиночної камери. Через півтора року в СІЗО в Читі підприємець голодував заради того, щоб звільнили хворого Василя Алексаняна. Протест тривав два тижні – Алексаняна перевели в клініку. А в травні 2010 року опальний олігарх почав протестувати проти того, що суд розглядав друга справа стосовно нього і продовжив термін перебування під вартою.

Особисте життя

Перебуває у другому шлюбі. У 1991 році одружився на Ірині, яка працювала в банку «Менатеп». Підсумком союзу стала дочка Настя і близнюки, Гліб і Ілля. Від першого шлюбу з Оленою Добровольської в Михайла син Павло. У грудні 2009 року у Павла з’явилася донька Діана, таким чином, Ходорковський став дідом.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: