Ім’я: Іен Бенкс

Дата народження: 16 лютого 1954 р.

Знак Зодіаку: Близнюки

Східний гороскоп: Кінь

Місце народження: р. Dunfermline, Шотландія

Дата смерті: 9 червня 2013 р. (59 років)

Діяльність: письменник

Біографія Яна Бенкса

Іен Бенкс – це талановитий шотландський письменник, який в даний час міцно входить в число найпопулярніших авторів планети. Його називають «Тарантіно від літератури», а також – одним з найкращих фантастів свого покоління. В його творчості наукова фантастика тонким чином переплітається з філософськими мотивами. Можливо, саме тому його твори є настільки унікальними.

У 2008-му році авторитетне видання The Times включило ім’я Іена Бенкса в список п’ятдесяти кращих письменників Британії. Даний факт став своєрідним визнанням усіх заслуг великого літератора, однак слідом за ним прийшла звістка про тяжку хворобу автора. У 2013-му році у письменника був виявлена неоперабельная ракова пухлина. І вже в середині того ж року Єна Бенкса не стало.

Іен Бенкс в молодості

Таким чином, наша біографічна стаття є даниною поваги великому автору. В рамках даного тексту ми спробуємо пригадати, якою людиною був шотландський письменник, як розвивалася його кар’єра і доля.

Ранні роки, дитинство і родина Єна Бенкса

Іен Бенкс з’явився на світ в 1954-му році в родині, яка ніяк не була пов’язана з літературою чи мистецтвом в цілому. Його мама була відомої шотландської спортсменкою і зуміла домогтися непоганих успіхів в області ковзанярського спорту. Батько нашого сьогоднішнього героя був військовим і перебував у чині офіцера британського Адміралтейства.

З самого раннього дитинства наш сьогоднішній герой цікавився літературою. Він любив читати, занурюючись з головою у вигаданий світ, створений тим чи іншим автором.

Література захоплювала і вражала його, а тому в якийсь момент Іен раптом зрозумів, що сам хотів би створювати щось подібне.

Вже в ранньому дитинстві він почав працювати над кількома великими романами, але жоден з них так і не закінчив. Єдиним винятком стала невелика новела «The Hungarian Lift-Jet», яку автор написав вже у шістнадцять років. Однак цю роботу складно назвати по-справжньому серйозною.

Осина фабрика - одна з найбільш попудярных книг Яна Бенкса

Зрозумівши, що письменництво – це тяжка праця, що вимагає великого зусилля і необхідної підготовки, Іен Бенкс відправився в шотландський міста Стерлінг і невдовзі подав документи в престижний Стерлингский інститут (University of Stirling). У цьому навчальному закладі майбутній письменник навчався кілька років, протягом яких вивчав англійську філологію, філософію, психологію і деякі інші дисципліни.

У цей період наш сьогоднішній герой почав працювати над концепцією своєї першої повномасштабної книги. Літературну працю отримав назву «Кроки по склу» і був закінчений на початку 1979 року. З цією книгою Іен Бенкс відправився в Лондон, однак у тамтешніх видавців дана робота особливого ентузіазму не викликала.

Роман забракували, проте наш сьогоднішній герой навіть не думав звертати з наміченого шляху. Вже на початку вісімдесятих років Іен взявся за написання своєї другої книги – «Осина фабрика», яка була значно більш тепло прийнята видатними корифеями видавничої справи. Названий роман був опублікований у 1984-му році і став першою виданою книгою автора.

Вельми примітно, що вже рік потому опублікований був також і роман «Кроки по склу», який, проте, перед цим був дещо доопрацьований.

Творча кар’єра Єна Бенкса

Подальша творча кар’єра письменника розвивалася стрімко. Вже до середини дев’яностих років численні науково-фантастичні романи автора принесли Вам Бенксу славу одного з найкращих фантастів Британії. Особливо успішними в цьому плані стали романи «Міст», «Пісня каменю», «Вороння дорога», «Пособник» і деякі інші. Дві книги, названі у цьому списку останніми, згодом були екранізовані.

Іен Бенкс - легендарний письменник

Центральне місце у багатьох романах Бенкса займає розумна раса гуманоїдів, які, однак, людьми не є і ніяк не пов’язані з Землею. В їх полуутопичном світі переможені всі людські хвороби, немає постійно діючого уряду (ті чи інші органи влади з’являються лише в разі необхідності), а також проблем з переміщеннями у просторі.

У будь-яку точку всесвіту можна потрапити за лічені хвилини. Ще однією важливою деталлю світів Єна Бенкса є так звані орбиталища – штучно створені комплекси, на яких проживає більша частина населення. Штучний інтелект служить своїм творцям, і будь-які бажання розумної істоти в будь-який момент можуть бути задоволені.

Світ Єна Бенкса – це полотно, на якому розгортаються всі інші події. Саме він значною мірою зумовив успіх автора серед читачів усього світу. Однак творчість автора часто виходило за межі звичного науково-фантастичного жанру, а тому в якийсь момент талановитий шотландець почав видавати романи відразу під двома іменами – Іен М. Бенкс (для наукової фантастики) і Іен Бенкс (для творів в більш реалістичних жанрах).

Інша діяльність Єна Бенкса

Крім яскравих літературних праць Іен Бенкс був також відомий своєю політичною діяльністю. Він палко підтримував ідею про незалежність Шотландії, а також виступав за виведення британських військ з Іраку. Майже все своє життя відомий письменник був прихильником Шотландської соціалістичної партії.

Крім того, в якості діяча мистецтв він нерідко співпрацював з різними театральними діячами. Достеменно відомо, що в кінці дев’яностих років він написав музику для ряду пісень, які згодом були виконані в рамках театральних постановок.

Особисте життя Єна Бенкса: світанок та захід

Ще до приходу першої популярності наш сьогоднішній герой одружився з англійкою на ім’я Анні. Шлюб був зареєстрований у 1992-му році і проіснував аж до 2006-го року (розлучення узаконений у 2007-му). Передбачуваною причиною розриву став роман відомого автора з іншою представницею світу мистецтва – письменницею Адель Хартлі.

Причиною смерті Яна Бенкса став рак

Саме вона була з ним в останні роки його життя. Довгий час закохані не вирішувалися офіційно узаконити свої стосунки. І лише тільки в 2013-му році після звістки про виявлені в жовчному міхурі Іена неоперабельний пухлини зважилися, нарешті зв’язати себе узами шлюбу. Як йдеться у багатьох джерелах, Іен попросив Адель стати його вдовою, і вона погодилася. Цей шлюб був укладений п’ятого квітня. Дев’ятого червня того ж року Бенкс помер.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: