Ім’я: Хаяо Міядзакі

Дата народження: 5 січня 1941 р. (76 років)

Знак Зодіаку: Козеріг

Східний гороскоп: Змія

Місце народження: Токіо, Японія

Діяльність: режисер-аніматор, сценарист

Зріст: 164 см

Біографія Хаяо Міядзакі

Хаяо Міядзакі – один з найвідоміших і титулованих аніме-режисерів. Домігшись світового визнання, він звів японську анімацію на п’єдестал і встановив дуже високу планку для сімейних мультфільмів. Молодше покоління називає його добрим казкарем, адже всі роботи Міядзакі наповнені радістю і чарами.

Добрий чарівник Хаяо Міядзакі

Дитинство Хаяо Міядзакі

Хаяо Міядзакі народився в містечку Акебоно-ті, розташованому в Бунке-ку – одному з 23 спеціальних районів Токіо. Батько, Кацудзи Міядзакі, був авіаційним інженером в сімейній компанії Miyazaki Airplane, яка належала його старшому братові. Під час війни завод виготовляв штурвали для винищувачів A6M Zero, можливо, тому Хаяо з дитинства трепетно ставився до всього, що літає. Зі старшим на два роки братом Арито він годинами малював різні літачки і часто уявляв себе їх пілотом. Пізніше до «авіаційним» забав приєдналися і молодші брати – Ютака і Широ.

Хаяо Міядзакі з мамою

Сім’я Міядзакі була досить багата і могла жити комфортно навіть під час війни, адже працювали у сфері військової промисловості батько і дядько Хаяо отримували величезну прибуток. Але виробництво компанії Miyazaki Airplane кілька разів переносили в умовно безпечні райони Японії, тому сім’я Міядзакі часто переїжджала.

Хаяо Міядзакі (ліворуч) в дитинстві з братами

Коли Хаяо було 3 роки, сім’ю евакуювали в місто Уцуномия в префектурі Тотігі. Тут маленькі сини Кацудзи вперше відчули, що таке війна – вони пережили нічні авіанальоти і страшну бомбардування міста. Коли їм в поспіху довелося залишати тимчасовий притулок, Хаяо на все життя запам’ятав хаос і крики людей, а також колір нічного неба, пофарбованого численними пожежами.

Тема польотів червоною ниткою проходить через всі роботи Міядзакі

Сім’я переїхала в містечко Канума в тій же префектурі Тотігі, але через деякий час повернулася в Уцуномию. Після війни родину Міядзакі чекала нова біда – серйозно захворіла мама, Есико Міядзакі. У 1947 році лікарі поставили їй діагноз – хвороба Потта, туберкульоз хребта. Кацудзи шукав найкращі лікарні Японії для прикутою до ліжка дружини, тому Міядзакі знову були змушені переїжджати з місця на місце. Але всі лікарі тільки розводили руками, і Кацудзи змушений був забрати дружину додому.

Творчий процес Хаяо Міядзакі Хлопчики по черзі доглядали за мамою, і в цей час Хаяо дуже зблизився з нею і захопився літературою. А в 1956 році сталося диво – мама встала на ноги. Вона ще чверть століття опікала своїх хлопчиків – чоловіка і старших синів.

Робоче місце Хаяо Міядзакі

Із-за частих переїздів Хаяо поміняв безліч шкіл. У початкову школу, він вступив в Уцуномії, де навчався з 1 по 3 клас, потім сім’я переїхала в Токіо в район Сугинами, і хлопчик 4 клас навчався в початковій школі району Омия. З 5 класу Міядзакі відвідував школу в Эйфуку, потім знову перевівся в середню школу Омії, а з 1958 року навчався в школі Тотоямы.

В молодості Хаяо Міядзакі малював маслом – на фото одна з його картин

Саме тоді він вперше побачив перше кольорове повнометражне аніме Hakujaden, або «Легенда про Білу Змії». До цього школяр вже прочитав ілюстровані розповіді японських мангак Фукусімі, Ямакава і Тедзука Осаму – їх друкували в журналах для хлопчиків. Але відтворення манги на екрані – це було щось зовсім інше, неймовірне і захоплююче. Хаяо «закохався» у головну героїню Пай-Нян і мріяв у майбутньому створити щось схоже.

Хаяо Міядзакі в молодості

Школяр почав здійснення мрії з створення власної манги, але коли він написав перший твір, то з жахом усвідомив, що просто копіює стиль свого кумира Тедзука. До того ж він не вмів малювати людей, адже з дитинства захоплювався тільки літачками. Хаяо спалив своє творіння і почав створювати свій власний стиль.

Авторський стиль Хаяо Міядзакі можна дізнатися з першого погляду

Після закінчення школи Тотоямы Міядзакі вступив у престижний університет Гакусюїн, де вивчав політику й економіку. У своїй дисертації він торкнувся проблеми японської промисловості. Паралельно Хаяо приєднався до університетського клубу по вивченню дитячої літератури, де познайомився з творами західних авторів.

Кар’єра Хаяо Міядзакі

Відразу ж після закінчення університету в квітні 1963 року Міядзакі отримав посаду художника-фазовщика на кіностудії Тоэй. Першим фільмом, для якого Хаяо малював проміжні кадри, став Wan Wan Chuushingura («Вірні слуги-пси»). Умови праці на кіностудії не влаштовували молодого амбітного хлопця, тому він зібрав групу однодумців і створив Профспілка молодих аніматорів. Організація боролася за права працівників студії Тоэй, домагалася підвищення зарплат і впровадження соціальних пільг. Це приносило багато проблем Хаяо, але юний художник ніколи не поступався свої принципам.

Хаяо Міядзакі був лідером протестів співробітників Toei Animation

У 1965 році, під час роботи над фільмом «Gulliver no Uchuu Ryoko» («Подорож Гуллівера по той бік Місяця»), Міядзакі заявив, що оригінальний фінал точно не доведеться до душі глядачам. Він домігся дозволу переписати кінцівку, чим звернув на себе увагу керівництва. Після інциденту молодому аніматор почали довіряти більш значиму роботу, крім того, його взяв в учні відомий художник Ясудзи Морі.

Одна з перших анімаційних робіт Міядзакі – «Подорож Гуллівера»

У 1968 році розпочалася співпраця молодого аніматора з іменитим режисером Ісао Такахата, який запросив Хаяо на посаду головного раскадровщика, концептуального художника і дизайнера нового проекту під назвою Taiyo no Ouji Horus no Daibouken («Принц півночі»). Але вже через 10 днів після виходу фільму керівництво Тоэй зняв картину з прокату, мотивувавши це тим, що проект виявився комерційно провальним.

Хаяо Міядзакі і Ісао Такахата

Незважаючи на явно упереджене ставлення керівництва студії, Міядзакі продовжував роботу. В цей період він взяв безпосередню участь у створенні таких легендарних аніме, як Nagagutsu o Haita Neko («Кіт у чоботях»), Sora Tobu Yureisen («Летючий голландець»), Doubutsu Takarajima («Острів скарбів тварин»).

Фантастичні пейзажі аніме студії Ghilbi В 1969 році побачила світ перша манга Хаяо Міядзакі – Sabaku No Tami, яку молодий автор підписав псевдонімом Сабуро Акицу.

Хаяо Міядзакі за створенням манги

У 1971 році Хаяо нарешті розпрощався зі студією Тоэй і разом з Еіті Отабэ і Ісао Такахата організував власну студію A Pro. Починати з нуля виявилося непросто, і вже через кілька місяців Міядзакі і Такахата прийшли працювати в TMS Entertaіnment (раніше Tokyo Movie Shinsha), де разом створили шість епізодів серіалу Lupin III («Люпин Третій»). У цьому ж році Хаяо супроводжував президента Tokyo Movie в Швецію, щоб отримати там права на екранізацію «Пеппі Довгапанчоха» Астрід Ліндгрен. Аніматори їхали не з порожніми руками – у них вже була готова розкадровка деяких епізодів про веселу дівчинку, однак автор книги не прийняла пропозицію японців. Але Міядзакі не залишився без роботи, він став головним аніматором серіалу Panda Petit Panda («Панда велика і маленька»), поставленого Такахатой.

Кадр з короткометражки «Панда велика і маленька»

У 1973 році трійця Міядзакі – Такахата – Отабэ перейшла працювати на анімаційну студію Zuiyo Enterprises, згодом перейменовану в Nippon Animation. Тут Хаяо проявив себе як чудовий режисер, знявши аніме Mirai Shonen Conan («Конан – хлопчик з майбутнього»).

Творчий тандем Міядзакі – Такахата

У 1979 році він повернувся на студію TMS, щоб зрежисирувати чергову частину серіалу Lupin III– Lupin III: The Castle of Cagliostro («Люпин III: Замок Каліостро). У 1982 році побачила світ ще одна манга авторства Міядзакі – «Навсікая з Долини вітрів». Її надрукували в журналі Animage, що належить видавничому дому Tokuma Shoten. Незабаром автор отримав пропозицію від керівництва видавництва на екранізацію свого твору. Хаяо погодився, і в якості продюсера залучив свого незмінного партнера Такахату.

Кадр з аніме «Навсікая з долини Вітрів»

Успіх анімаційного фільму надихнув Міядзакі, і в його планах з’явилися ще кілька екранізацій власних творів. Під час роботи над новими проектами Міядзакі і Такахата зробили ще одну спробу створити свою студію. У 1985 році разом з редактором журналу Animage Тосіо Судзукі вони організували анімаційну студію Ghibli, назва якої сьогодні знайоме кожному японцеві і любителям аніме по всьому світу.

Кабінет Хаяо Міядзакі в студії Ghibli

У стінах Studio Ghibli і побачили світ нові картини Хаяо – Tenku no Shiro Rapyuta («Небесний замок Лапута»), Tonari no Totoro («Мій сусід Тоторо»), Hepburn: Majo no Takkyubin («Відьмина служба доставки»), Kurenai no Buta («Порко Россо») і Mimi wo sumaseba («Шепіт серця»), яка стала першим аніме від Ghibli з використанням комп’ютерних технологій і озвученням в системі Dolby Digital. Кожне аніме Міядзакі відкривало глядачам двері в казковий світ, даючи можливість дорослим знову навчитися мріяти і прищеплюючи дітям важливість дружби, взаємодопомоги і гармонії з навколишнім світом.

Барвисті світи Хаяо Міядзакі

У 1995 році Міядзакі почав масштабну роботу над фільмом Mononoke — hime («Принцеса Мононоке»), який після виходу став найкасовішим фільмом за всю історію кінопрокату в Японії. У 1998 «Принцеса Мононоке» принесла Хаяо премію Японської кіноакадемії в номінації «Кращий фільм року».

Жіночі персонажі Міядзакі завжди сильні і незалежні

Після грандіозного успіху аніматор взяв тайм-аут. Під час відпустки Міядзакі спостерігав за іграми дочок своїх друзів. Вони надихнули його на написання сценарію Sen to Chihiro no Kamikakushi («Віднесені примарами»). У 2001 році світ побачив однойменний анімаційний фільм, сповнений фірмової «миядзаковской» атмосферою дружелюбності і чарівництва.

Сторінка з артбука Хаяо Міядзакі

Проект приніс студії Studio Ghibli понад $300 мільйонів прибутку. Аніме «Віднесені примарами» був удостоєний багатьох премій – від нагороди Японської кіноакадемії до призу Берлінського кінофестивалю і премії «Оскар» в категорії «Кращий анімаційний фільм».

Інтерв’ю Хаяо Міядзакі і Юрія Норштейна Хаяо Міядзакі знав, що його шедевр був одним з фаворитів Американської кіноакадемії, але на вручення «Оскара» не приїхав, пояснивши свою відсутність твердої політичною позицією: «Я не хотів відвідувати країну, яка бомбила Ірак».

Міядзакі і Такахата – дружба, яка пережила випробування часом

У 2004 році Міядзакі додав у скарбничку своїх шедеврів екранізацію фентезі Діани Вінн Джонс «Мандрівний замок». Фільм був номінований на «Золотого лева» Венеціанського кінофестивалю. У 2005 році Хаяо Міядзакі удостоївся спеціального призу Венеціанського кінофестивалю за сукупний внесок у кіномистецтво.

Хаяо Міядзакі – багаторазовий лауреат Венеціанського кінофестивалю

В 2008 в світовий прокат вийшла «Рибка Поньо на кручі», вільна екранізація «Русалоньки» Андерсена. Фільму було присуджено 5 премій: дві нагороди Венеціанського кінофестивалю, дві премії Японської академії і приз Asian Film Awards в категорії «Кращий композитор», вручений автору музичного супроводу до фільму – Дзе Хисаиси.

Хаяо Міядзакі під час роботи над «Рибкою Поньо»

У 2013 році Хаяо Міядзакі почав роботу над картиною «Вітер дужчає», що стала першим мультфільмом для дорослих у фільмографії режисера. В основу сюжету лягла однойменна манга авторства Хаяо, опублікована в 2009 році в журналі Model Graphix. Працювати над стрічкою для аудиторії, відмінну від звичної, було складно. Міядзакі розповідав, що навіть його улюблене заняття – спостерігати за грою хлопців з дитячого садка, розташованого на території студії Ghibli, – не допомагало йому зрозуміти, що від нього чекають глядачі.

Хаяо Міядзакі на презентації аніме «Вітер дужчає»

Тим не менш, зворушлива історія про молоду людину, що прагне до своєї мрії незважаючи на жорстоку дійсність, була прийнята аудиторією з розпростертими обіймами. Фільм брав участь у конкурсній програмі 70-го Венеціанського кінофестивалю, а також став одним з номінантів на премію «Золотий глобус» за кращий фільм іноземною мовою і боровся за «Оскар» як кращий анімаційний повнометражний фільм.

«Вітер дужчає»: останній повнометражний фільм Хаяо Міядзакі

Виступаючи на прес-конференції в Токіо, що відбулася після виходу «Вітер дужчає» в прокат Міядзакі заявив, що це була його «лебедина пісня», і він завершив свою кар’єру в якості режисера.

Хаяо Міядзакі і плюшевий Тоторо, персонаж однойменного аніме

Особисте життя Хаяо Міядзакі

Влаштувавшись на роботу в студії Тоэй, Хаяо познайомився з молодою художницею Акэми Ота. Вони разом боролися на права молодих аніматорів, а пізніше усвідомили, що між ними є щось більше, ніж звичайна дружба. У 1965 році закохані одружилися.

Хаяо Міядзакі з дружиною на презентації студії Ghilbi (2011 рік)

Згодом Хаяо і Акэми разом працювали над аніме «Подорож Гуллівера по той бік Місяця» і «Кіт у чоботях».

У січні 1967 року у пари народився первісток Горо, а через два роки на світ з’явився другий син, Кейсуке Міядзакі. Після народження дітей Акэми пішла з роботи, щоб присвятити себе родині.

Хаяо Міядзакі з сином Горо

Старший син пішов по стопах батька і став аніматором. У 2006 році на студії Ghibli він випустив фільм «Оповіді Земноморья» з циклу творів Урсули Ле Гуїн. Хаяо сам намагався кілька разів отримати дозвіл автора на її екранізацію романів, але щоразу отримував відмову. Під час роботи над аніме відносини батька і сина були дуже натягнуті, а після виходу картини Ле Гуїн висловила розчарування отриманим результатом. Автор пошкодувала, що не довірила роботу старшому Міядзакі.

Горо Міядзакі як і раніше вважає батька геніальним аніматором

Молодший син Хаяо став різьбярем по дереву. Один з його шедеврів був використаний в картині «Шепіт серця», сценарій якої написав батько.

Хаяо Міядзакі зараз

У листопаді 2014 року великий японський режисер-аніматор був удостоєний почесної Премії «Оскар» за видатні заслуги в кінематографі.

Хаяо Міядзакі і його «Оскар» за видатні заслуги в кінематографі

У 2015 році в ЗМІ з’явилася інформація, що Хаяо Міядзакі почав роботу над першим у своїй кар’єрі мультфільмом з використанням комп’ютерної 3D-графіки. Це буде десятихвилинна короткометражка про гусеницю Боро, а прем’єра мультфільму запланована на 2018 рік.

«Гусениця Боро» – перший мультфільм Міядзакі з 3D-графікою

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: