Ім’я: Георгій Тараторкін

Дата народження: 11 січня 1945 р. (72 роки)

Знак Зодіаку: Козеріг

Східний гороскоп: Півень

Місце народження: Ленінград

Діяльність: актор театру і кіно

Біографія Георгія Тараторкіна

Георгій Георгійович Тараторкін – радянський і російський актор театру і кіно. Найбільш яскравою роллю Георгія Тараторкіна багато вважають його Родіона Раскольникова у кінофільмі «Злочин і покарання» за романом Ф М Достоєвського. Якщо цей імпозантний артист з’являвся у фільмі, той був приречений на успіх. Постановки на сцені театру Моссовета з його участю незмінно мали успіх, а багато студентів Вдіку пам’ятають його як чуйного наставника.

Народний артист РРФСР Георгій Тараторкін

Дитинство

Георгій народився на початку січня переможного 1945 року в Ленінграді. Сім’я жила важко: батько, Георгій Георгійович, багато хворів, мати, Ніна Олександрівна, працювала за двох. Повоєнне дитинство радянських дітлахів було не дуже радісним, але батьки намагалися з усіх сил забезпечити все необхідне юному Георгія та його сестрі Вірочці. Ніна Олександрівна працювала бухгалтером, але, незважаючи на сильну завантаженість і раціональний склад розуму, часто водила дітей в Театр Юного Глядача ім. А. А. Брянцева. Яскраві враження від відвідування вистав закарбувалися в пам’яті хлопчика на довгі роки, визначивши його подальшу долю.

Дитяче фото Георгія Тараторкіна

У дитинстві професію актора Георгій розглядав як недосяжне щастя і тому збирався вибрати більш приземлений шлях – думав стати вчителем. Однак, як відомо, в підлітковому віці мрії змінюються чи не щодня, і незабаром хлопчик передумав, вирішивши стати художником. Але і ця мрія була відкладена до кращих матеріальних часів – родині потрібен був ще один годувальник та Георгій став освітлювачем в улюбленому Тюгу.

Прикуті до сцени і грі акторів очі Георгія зауважив Зіновій Якович Корогодський, художній керівник театру і студії. Він запропонував Георгію спробувати свої сили і подати документи для здачі іспитів. Не відразу зважившись, адже конкурс був більше сотні осіб на місце, хлопець все ж витримав іспити.

Георгій Тараторкін закінчив студію при Ленінградському Тюгу

Навчання в студії не було розвагою, багатьох недбайливих студентів відраховували без будь-яких сумнівів. Однак Георгію вдалося довести, що він гідний осягати акторське мистецтво. Його працьовитість, наполегливість і акторський талант були помічені викладачами, і незабаром він отримав свою першу роль на сцені – в постановці «Тобі присвячується» він зіграв школяра Віталія Ромадіна, показавши себе самобутнім актором. У 1966 році Георгій успішно закінчив навчання і став повноправним членом трупи Ленінградського Тюгу.

Акторська кар’єра

До 1974 року актор зіграв кілька помітних, різнобічних ролей в улюбленому з дитинства театрі. Глядачі бачили його в ролі Імператора Миколи I в постановці «Ковток свободи», революціонера-лейтенанта Петра Шмідта «Після страти прошу», письменника Олексія Пєшкова (майбутнього Максима Горького) у п’єсі «Хазяїн», царя Бориса в «Борисі Годунові» і безсмертного Гамлета в однойменній постановці, Подхалюзина з комедії А. Н. Островського «Свої люди – поквитаємось». Георгій своєю талановитою, щирою грою на сцені, глибоким зануренням в образ, характер героя раз за разом виправдовував вибір такого важкого шляху.

Перша роль Георгія Тараторкіна в кіно («Софія Перовська», 1968)

Тараторкін-Розкольників

У 1968 році актор тяжко захворів, лікарі підозрювали у нього гангрену. Лежачи в лікарні, Тараторкін чекав вироку лікаря, але тут сталося несподіване – в лікарню прийшли асистенти режисера Льва Кулиджанова. Той шукав актора на головну роль у фільмі «Злочин і покарання». Виснажений, втомлений вигляд Георгія виявився саме тим, що шукав режисер.

Роль Раскольникова Тараторкін отримав вельми незвичайним чином

Так незвично актор отримав значиму у своїй кар’єрі роль. Георгію вдалося напрочуд точно передати муки совісті Раскольникова, нестерпний біль від спостережуваних страждань, гордість і честолюбство головного героя, і тому не дивно, що ця роль зробила Тараторкіна відомим на всю країну. Оцінила його талант і уряд – він став лауреатом Державної премії РРФСР.

Георгій Тараторкін в «Злочині і покаранні» (1969) Участь актора в екранізації роману привернуло увагу художнього керівника Московського академічного театру ім. Моссовєта Ю. А. Завадського, який запросив Тараторкіна в свій театр. У 1974 році актор залишив ТЮГ і почав роботу в Москві.

Георгій Тараторкін пов'язав своє життя з Театром Мосради («Не будіть мадам»)

Театр Моссовета і інші значущі етапи

Першою роллю на московській театральній сцені став той же Родіон Розкольників у постановці самого художнього керівника театру. Робота Георгія Георгійовича в «Петербурзьких сновидіннях» була визнана критиками приголомшливої по своїй щирості і глибині, а сам актор був названий артистом, найбільш тонко розуміє твори Достоєвського. Більше десяти років Тараторкін грав у постановці «Петербурзькі сновидіння», незмінно викликаючи захоплення театральної публіки своєю грою.

Молодий Георгій Тараторкін

Роль Родіона стала не останньою з творів російського класика, Георгій Георгійович також зіграв Івана в «Братах Карамазових, Ставрогіна в «Бісах». Сам актор неодноразово говорив, що вдячний долі за можливість втілити на сцені такі неоднозначні, складні характери «синів нашої Вітчизни». Помітним також стало участь актора в спектаклях «Вони билися за Батьківщину» і «Живий труп».

Робіт у кіно у Георгія Георгійовича небагато, проте вони, як завжди, яскраві та запам’ятовуються з першої хвилини. Багато глядачі пам’ятають його роль білогвардійця Макашева у стрічці «Переможець», Віталія Дудіна, в «Перекладі з англійської», Роберта Уорбека в детективному «Чисто англійське вбивство», Євгена Павловича в «Справи сердечні». Ці ролі об’єднує схожість характеру героїв, яку чудово висловив Тараторкін – совісність, переживання тонкої, інтелігентної душі з-за чужих і власних гріхів і помилок.

Пам’ятні шанувальників акторського таланту Георгія Георгійовича та його роботи в стрічках Олександра Хвана «Вмирати легко» і «Дюба-дюба», бойовику «24 години» і картині «Відхилення – нуль», роль Дмитра Львова у «книзі», головна роль в телевізійному виставі «Сірано де Бержерак».

Кадр з телеспектаклю «Сірано де Бержерак»

Цікавим є ще такий «історично-акторський» виток у кар’єрі Георгія Георгійовича – його дебютом в кіно стала роль революціонера Ігнатія Гриневицкого в «Софії Перовської» (1967), який вчинив замах на життя Імператора Олександра II, а в 2003 році у фільмі «Любов імператора» Тараторкіна довелося грати самодержця, для якого і була заготовлена бомба.

В 1970-1980 роки Георгій Георгійович часто виступав на радіо і сцені з читанням віршів «Срібного століття» і особливо улюбленого Олександра Блока. Його декламаційний талант, вміння донести до слухача красу мови часто використовували при озвучуванні мультфільмів («Лускунчик і мишачий король» і «Чуридило»).

Георгій Тараторкін читає вірші Федора Тютчева В 1992 році Георгій Георгійович, вже Народний артист РРФСР (з 1984) спробував свої сили як режисер-постановник стрічки «Та, якої не стало». Через 4 роки, у 1996 рік талановитий актор набрав курс майбутніх акторів, а в 2002 році створив для них театральну майстерню. У цьому ж році він отримав посаду першого секретаря Спілки театральних діячів Росії.

Був задіяний актор і у популярному нині жанрі – серіальних мелодрамах. Тараторкін взяв участь у зйомках телесеріалів «Хроніка любові і смерті», «Спас під березами», «Шахіст», «Ніжне чудовисько» і «Не родись красивою».

Документальний фільм про Георгія Тараторкине В 2010 акторові довелося знову повернутися до образу радянського класика Максима Горького у фільмі «Полон пристрасті», в наступному році Георгій Георгійович знявся в детективному серіалі «З чого починається Батьківщина». У 2015 він з’явився на сцені театру Моссовета в новому спектаклі «Римська комедія», а також взяв участь у зйомках стрічки «Заборона» і «Таємнича пристрасть». У цей період актор разом з Євгенією Симонової і Чулпан Хаматової був зайнятий у постановці «Сільвія» Пітера Штейна.

Народний артист і педагог

Талант і майстерність Георгія Георгійовича Тараторкіна були неодноразово відзначені нагородами і званнями. Він є народним артистом РРФСР, лауреатом Державної премії ім. братів Васильєвих за роль Родіона Раскольникова, членом Союзу кінематографістів РФ. Серед його нагород – ордена «За заслуги перед Вітчизною» і «Знак Пошани», а також орден Петербурзького фонду «Класик-Центр» Созидатель Петербурга». На посту президента Асоціації «Золота маска» Георгій Георгійович сприяє збереженню єдиного простору театрального мистецтва Росії.

Особисте життя Георгія Тараторкіна

Робота у фільмі «Злочин і покарання» принесла Георгія Тараторкіна не тільки народну любов, але й найголовнішу нагороду його життя – кохану дружину Катерину Маркову, актрису і письменницю.

Георгій Тараторкін з дружиною і дітьми

Всі ці роки подружжя живуть у злагоді, виховуючи спочатку дітей, а потім і онуків. Старший син Філіп отримав духовну освіту і став православним священиком. Дочка Ганна, як і батьки, стала актрисою, одружена з колегою Олександром Ратниковым. Онуки Федір, Михайло і Микита з задоволенням приходять в гості до улюбленого діда.

Дочка Тараторкіна стала актрисою, син – священиком

Георгій Тараторкін зараз

У 2015 році разом з Костянтином Райкіним та Ігорем Костолевський Георгій Георгійович відстоював честь премії «Золота маска» після заяв першого заступника міністра культури РФ Ст. Аристархова про русофобських і провокаційних постановках фестивалю.

«Театральна вітальня» з Георгієм Тараторкиным Восени 2016 року увійшов у новий склад секретаріату Спілки театральних діячів Росії, а також до складу журі ІХ міжнародного фестивалю аматорських театрів «Театр починається…».

У жовтні 2016 року на екрани вийшов серіал «Таємнича пристрасть» (за романом Василя Аксьонова), в якому Георгій Тараторкін зіграв Георгія Рєпіна. За кожним вигаданим ім’ям переховувався реальний персонаж.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: