Ім’я: Гаррі Каспаров

Дата народження: 13 квітня 1963 р. (53 роки)

Знак Зодіаку: Овен

Східний гороскоп: Кролик

Місце народження: р. Баку, Азербайджанська РСР

Діяльність: радянський і російський шахіст

Вага: 80 кг

Зріст: 174 см

Біографія Гаррі Каспарова

Великий і Жахливий, інакше його не називали в шаховому світі. Тринадцятий чемпіон світу пішов з шахового Олімпу на вершині слави, і ніхто не береться сказати чи правий він.

Дитинство Гаррі Каспарова

Народився геній в Баку, 13 квітня 1963 року, в інтелігентній сім’ї. Батько Кім Мойсейович Вайнштей, як і мати, Клара Шагенівна Каспарян, працювали на інженерних посадах. Та й дід, Мойсей Вайнштейн, був не останнім у Баку композитором.

Коли саме юний Каспаров освоїв давню гру, невідомо. Історія згадує лише те, що в п’ять років, несподівано для батьків, він підказав батькові рішення опублікованого в газеті етюду. Побачивши такі чималі у малюка здібності, Гаріка віддали в шахову секцію Бакинського палацу піонерів. У 1970 році, від лімфосаркоми у майбутнього гросмейстера помер тато. Мати повністю присвятила своє життя вихованню сина.

Гаррі Каспаров в дитинстві

У перший же рік навчання шахів хлопчик завоював 3 розряд. А вже в 1972 році брав участь у міжнародному юнацькому турнірі, що проходив у Франції. Звичайно, тут не останню роль зіграли родинні зв’язки сім’ї Каспарових, але і заслугу юного вундеркінда применшувати, теж не варто.

Перші успіхи і невдачі шахіста Гаррі Каспарова

Поворотним для генія став 1973 рік. В цьому році зовсім ще юний геній відправився у складі збірної Азербайджанаа у Вільнюс, де і познайомився зі своїм майбутнім тренером, другом і наставником Олександром Нікітіним. Саме за його рекомендацією бакинець потрапив у знамениту на весь світ заочну шахову школу Ботвинника. А там він дуже скоро став асистентом самого шахового патріарха.

Вже тоді Ботвинник зазначав унікальні аналітичні здібності молодого дарування. А шостий чемпіон світу в таких питаннях ніколи не помилявся.

До речі, Каспаровим, а не Вайнштейном, Гарік став, тільки в 1974 році. Тоді його мати, заради шахової кар’єри сина, змінила йому не тільки національність, але і прізвище. З тих пір молодий єврейський шахіст став Вірменином. У цьому ж році, Гаррі Кімович вперше брав участь у всесоюзному турнірі між палацами піонерів. А вже в 1975 році лідирував в чемпіонаті СРСР серед юнаків. Правда, невдалий фініш відкинув його далеко, на сьоме місце. Але враховуючи вік юнаки і сильний склад турніру, це була сенсація.

В 1976 році у віці 12 років Бакинець таки виграв цей турнір. Тоді про нього серйозно заговорили у вищих шахових колах Країни Рад. Країни, займала беззастережне лідерство в шаховому світі.

Восьмирічний вундеркінд проти Гаррі Каспарова У 1978 році, після довгих суперечок, молодого КМСа допустили в турнір за участю гросмейстерів. Меморіал Сокальського Гарік виграв достроково. І це при тому, що за 5 турів до фінішу, він вже набрав майстерню норму. У тому ж році майбутній чемпіон виграв відбірковий турнір у вищу лігу країни з шахів.

У 1979 йому підкорився досить-таки сильний міжнародний турнір у Баня-Лука.

Правда, на цей турнір він потрапив тільки завдяки незаперечному авторитету патріарха радянських шахів. Без рекомендацій Ботвиника, Гарік так і міг залишитися не виїзним.

На цьому ж турнірі молодий майстер перевиконав норму міжнародного гросмейстера. За такі досягнення його взяв під свою опіку сам Гейдар Алієв, перший секретар ЦК КП Азербайджану. І шаховий геній його не підвів. Він привіз на батьківщину бронзову медаль чемпіонату СРСР, найсильнішого за складом турніру в світі.

Гаррі Каспаров – гросмейстер

У 1980 році Гаріку присвоїли звання гросмейстера. Йому 17 років, він тільки що закінчив із золотою медаллю школу. У нього безліч захоплень і тисячі талантів. Але оскільки було вирішено, що життя гросмейстер пов’яже з шахами, то раціональніше всього було йому навчатися на факультеті іноземних мов, в Азербайджанському педагогічному інституті. Куди він і вчинив.

Вигравши матчі у Віктора Корчного і Василя Смислова, в 1984 році Гарі Кімович Каспаров став головним претендентом на шахову корону.

Були у молодого дарування перемоги і не тільки за шаховою дошкою. 1984 рік запам’ятався у житті 21 річного шахіста його знайомством з 37 річною Мариною Нейоловою, у якій, після трьох річний зв’язку з чемпіоном, народилася дочка Ніка. Батьківство він тоді не визнав.

Велике протистояння

У тому ж 1984 році, почалося велике протистояння двох великих шахістів, яке затягнулося більше ніж на 10 років. Розпочався Безлімітний поєдинок між Гаррі Каспаровим та Анатолієм Карповим. Перший матч на першість світу так і не був закінчений. За рішенням Флоренсіо Компоманеса після 48 партій при рахунку 5:3 на користь дванадцятого чемпіона, незважаючи на всі протести бакинца, матч був перерваний. Слід зауважити що, незважаючи на те, що Анатолій Карпов лідирував з рахунком 5:0, але він так і не зміг розвинути успіх.

Повторний матч було вирішено провести в наступному році.

Гаррі Каспаров боїться Росії? 9 листопада 1985 року за рахунку 13:11 Каспаров Гаррі Кімович був оголошений 13-тою шаховим королем. Ще три рази Анатолій Карпов намагався повернути собі шаховий престол, але безрезультатно. Великий і Жахливий міцно зміцнився на престолі шахового Олімпу.

Особисте життя Гаррі Каспарова

1986 рік. Навчання в інституті закінчилася. А наймолодший шаховий король познайомився з Марією Arapovoj, яка у той час працювала гідом-перекладачем. Через два роки вони одружилися. А ще через три у Гаріка народилася дочка. Назвали її Поліною. Але як тільки молодій дружині захотілося жити окремо від свекрухи, так як почалися конфлікти. Клара Шагенівна доклала всі зусилля, що б цей шлюб розпався. І дуже скоро домоглася свого.

Шлюборозлучний процес був нелегким, і добре вдарив «шахового короля» по кишені. Варто відзначити хоча б покупку квартири для эксжены в США. А нерухомість там коштувала дуже і дуже недешево.

Гаррі Каспаров сьогодні більше займається політикою, ніж шахами

У 1995 році серце Великого і жахливого знову поранила стріла Амура. Цього разу обраницею шахового кумира виявилася юна Юлія Вовк. Вісімнадцятирічна студентка стала законною дружиною генія в 1996 році, тоді ж вона подарувала йому сина Вадима, офіційно другого дитини шахового корифея. Шлюб між Гаріком і Юлею проіснував 9 років.

Каспаров — політик

У той же час Каспаров почав поступово переносити тяготи боротьби з шахової дошки на політичну арену.

1990 року він вийшов з КПРС і брав безпосередню участь у створенні Демократичної партії Росії, але вже в тому ж році, створив з Мурашовым внутрішньопартійну фракцію, яка власне і розколола ДПР. Частина членів якої згодом перейшла в «Ліберальний союз», організований бакинцем в 1991 році.

У 1993 році Каспаров Гаррі Кімович вийшов з ФІДЕ і організував ПША, на довгі роки зруйнувавши порядок в шаховому світі. Усунути наслідки цього розколу вийшло тільки через 20 років.

Шахіст і інформаційні технології

Той час ознаменувався бурхливим розвитком інформаційних технологій. Створенням сильних шахових програм. Здавалося б, за темпами технічного прогресу неможливо наздогнати. А ні, Каспаров регулярно грав матчі з залізним мозком і відкрив в інтернеті найпопулярніший на той час сайт, ClubKasparov.ru.

Гаррі Каспаров зараз

Чим далі, тим більше Каспарова шахіста починав відволікати Каспаров — політик. Він як і раніше залишався рейтинг фаворитом, Його сила гри, як і раніше, жахала. Але вже не озброєним оком ставало зрозуміло, що шахові досягнення пішли на спад.

Після перемоги в Лінаресі 2005, Тринадцятий чемпіон світу, переможець десятків турнірів, людина – епоха, Великий і Жахливий оголосив, що залишає професійну шахову кар’єру.

Зараз шахіст є одним з лідерів опозиції до президента Володимира Путіна. Бореться на політичній арені, як і раніше, боровся за шаховою дошкою. І все-таки історія навряд чи запам’ятає Каспарова політика. Зате тринадцятий чемпіон світу з шахів, залишиться в пам’яті людей назавжди.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: