Ім’я: Федір Шаляпін

Дата народження: 13 лютого 1873 р.

Знак Зодіаку: Водолій

Місце народження: Казань р.

Дата смерті: 12 квітня 1938 р. (65 років)

Діяльність: оперний співак

Біографія Федора Шаляпіна

Великий російський співак Федір Іванович Шаляпін поєднав у своїй творчості дві якості: акторська майстерність і унікальні вокальні дані. Був солістом Большого та Маріїнського театрів, а також Метрополітен Опера. Один з найвидатніших оперних співаків.

Дитинство Федора Шаляпіна

Майбутній співак народився в Казані 13 лютого 1873 року. Батьки Федора Шаляпіна повінчалися в січні 1863 року, а через 10 років у них народився син Федір.

Батько працював архіваріусом у земській управі. Мати Федора – Євдокія Михайлівна була звичайною селянкою з села Дудинцы.

Вже в дитинстві стало ясно, що у маленького Федора музичний талант. Володіючи гарним дискантом, він співав у слобідському церковному хорі і на сільських святах. Пізніше хлопчика стали запрошувати співати і в сусідні церкви. Коли Федір з похвальною грамотою закінчив 4 клас, його віддали у навчання до шевця, потім до токарю.

Співак Федір Шаляпін з одним письменником Максимом Горьким

У 14 років хлопчик почав працювати в земській управі Казанського повіту писарем. Заробляв 10 рублів в місяць. Однак про музику Шаляпін ніколи не забував. Навчившись нотній грамоті, Федір намагався весь свій вільний час присвячувати музиці.

Початок творчої кар’єри співака Федора Шаляпіна

У 1883 році Федір вперше потрапив у театр на постановку п’єси П. П. Сухонина «Російське весілля». Шаляпін «захворів» театром і намагався не пропускати жодної вистави. Найбільше подобалася хлопцеві опера. А найбільше враження на майбутнього співака справила опера М. І. Глінки «Життя за царя». Батько відправляє сина в училищі вчитися на столяра, однак коли захворіла мати, Федір був змушений повернутися в Казань, щоб доглядати за нею. Саме в Казані Шаляпін починає намагатися влаштуватися на роботу в театр.

Нарешті в 1889 році його приймають статистом у престижний хор Серебряковов. До цього Шаляпіна в хор не прийняли, а взяли якогось довготелесого, страшно окающего юнака. Через кілька років, познайомившись з Максимом Горьким, Федір розповів йому про свою першій невдачі. Гіркий усміхнувся і сказав, що цим окающим юнаків був він, правда і його швидко вигнали з хору зважаючи на повну відсутність голосу.

А перший виступ статиста-Шаляпіна закінчилося провалом. Йому була доручена роль без слів. Кардинал, якого грав Шаляпін, разом зі свитою повинен був просто пройти по сцені. Федір дуже хвилювався і постійно повторював свиті: «Робіть все як я!».

Ледве вступивши на сцену, Шаляпін заплутався в червоній кардинальської мантії і впав на підлогу. Свита, пам’ятаючи про те, що послідувала за ним. Кардинал так і не зміг піднятися і поповз через всю сцену. Ледве повзе свита на чолі з Шаляпіним опинилася за лаштунками, режисер від усієї душі дав стусана «кардиналу» і спустив його з драбини!

Першу сольну роль — роль Зарецького в опері «Євгеній Онєгін» -Шаляпін виконав у березні 1890 року.

У вересні того ж року Шаляпін переїжджає до Уфи і починає співати в місцевій опереткової трупи Семенова-Самарського. Поступово Шаляпіну стали доручати невеликі ролі у багатьох виставах. Після закінчення сезону Шаляпін приєднався до мандрівної трупи Деркача, з якою він гастролював по містах Росії, Середньої Азії і Кавказу.

Життя Федора Шаляпіна в Тифлісі

Як і для багатьох інших великих представників російської літератури і мистецтва Тифліс зіграв дуже важливу роль і в житті Шаляпіна. Тут він познайомився з колишнім артистом Імператорських театрів, професором Усатовым. Прослухавши співака, Усатов сказав: «Залишайтеся вчитися біля мене. Грошей за навчання я не візьму». Усатов не тільки «поставив» голос Шаляпіну, але допомагав йому матеріально. У 1893 році відбувся дебют Шаляпіна на сцені Тіфліського оперного театру.

ГЕЙ, УХНЕМ! Російська народна пісня. Виконує: ФЕДІР ШАЛЯПІН. Через рік всі партії для баса в тифліській опери виконувалися Шаляпіним. Саме в Тифлісі Шаляпін придбав славу і визнання, і з співака-самоучки перетворився в професійного артиста.

Розквіт творчості Федора Шаляпіна

У 1895 році Федір Шаляпін приїжджає в Москву, де укладає контракт з дирекцією Маріїнського театру. Спочатку на сцені Імператорського театру Федір Іванович виконував лише другорядні ролі.

Зустріч з відомим меценатом Савою Мамонтовим поклала початок розквіту творчості Шаляпіна. Мамонтів запросив співака на роботу в Московську приватну оперу з окладом в три рази вищими за зарплату в Маріїнському театрі.

У приватній опері по-справжньому розкрився багатогранний талант Шаляпіна, а репертуар поповнився багатьма незабутніми образами з опер російських композиторів.

У 1899 році Шаляпіна запросили у Великий театр, де він мав приголомшливий успіх. Сценічне життя співака перетворилась на грандіозний тріумф. Він став загальним улюбленцем. Сучасники співака так оцінювали його унікальний голос: у Москві є три дива – Цар-дзвін і Цар-гармата і Цар-бас Федір Шаляпін.

Федір Шаляпін. Елегія. Романс. Old Ukrainian Romance. Музичні критики писали, що, мабуть, російські композитори хіх ст. «передбачали» поява великого співака, тому написали стільки чудових партій баса: Іван Грозний, Варязький гість, Сальєрі, Мельник, Борис Годунов, Досифей та Іван Сусанін. Багато в чому завдяки таланту Шаляпіна, включав в свій репертуар арії з російських опер, композитори М.А.Римський-Корсаков, А. С. Даргомижський, М. Мусоргський, М. Глінка отримали світове визнання.

У ці ж роки співак отримує європейську популярність. В 1900 році його запрошують у знаменитий міланський La Scala. Сума, яка виплачувалася Шаляпіну за контрактом, на той період була нечувано високою. Після перебування в Італії співака стали щороку запрошувати на гастролі за кордон. Світова війна, революції та громадянська війна в Росії на довгих 6 років «поставили хрест» на закордонні гастролі співака. У період з 1914 по 1920 роки Шаляпін не виїжджав з Росії. Період еміграції

У 1922 році Шаляпін вирушає на гастролі в США. У Радянський Союз співак більше не повернувся. На Батьківщині, в свою чергу, прийняли рішення про позбавлення Шаляпіна звання Народного артиста. Шлях в Росію був остаточно відрізаний.

За кордоном Шаляпін пробує сили в новому мистецтві – кіно. У 1933 році він знімається у фільмі «Дон Кіхот» режисера Р. Пабста.

Особисте життя Федора Шаляпіна

Федір Шаляпін був одружений двічі. З першою дружиною, італійської балериною, Іоною Торнагі співак познайомився в 1898 році в Нижньому Новгороді. У цьому шлюбі народилося відразу шестеро дітей.

Співак Федір Шаляпін з дружиною Іоною Торнагі

Пізніше, не розірвавши першого шлюбу, Шаляпін зближується з Марією Петцольд. У жінки на той момент вже було двоє дітей від першого шлюбу. Вони довго таємно зустрічалися. Офіційно шлюб був зареєстрований лише у 1927 році в Парижі.

Пам’ять

Помер Шаляпін навесні 1938 року в Парижі. Великий співак був похований на цвинтарі Батіньоль в Парижі. Тільки майже через півстоліття в 1984 році його син Федір домігся дозволу на перепоховання праху батька в Москві, на Новодівичому кладовищі.

Повторні похорони пройшли з усіма почестями.

А через 57 років після смерті артиста йому посмертно повернули звання Народного артиста СРСР.

Так, нарешті, відбулося повернення співака на Батьківщину.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: