Ім’я: Федір Конюхов

Дата народження: 12 грудня 1951 р. (65 років)

Знак Зодіаку: Стрілець

Східний гороскоп: Кролик

Місце народження: с. Чкалове, Україна

Діяльність: мандрівник

Вага: 71 кг

Зріст: 180 см

Біографія Федора Конюхова

Дитинство Федора Конюхова

Федір Пилипович Конюхов народився на березі Азовського моря в українському селі Чкалове Запорізької області у звичайній селянській родині. Батько майбутнього мандрівника, Пилип Михайлович, походив з роду архангельських рибалок-поморів, а мати, Марія Єфремівна – уродженка Бессарабії.

Сім’я була багатодітною – троє синів і дві дочки. З раннього дитинства Федір звик до нелегкої сільської праці в полі, на городі. Батько рибалив в Азовському морі і часто брав сина з собою. Федір з задоволенням ніс вахту рульового, допомагав витягати мережі. Батько Конюхова воював у Великій Вітчизняній війні, дійшов з радянськими військами до Будапешта і часто ділився з дітьми історіями, пов’язаними з військовою частиною своєї біографії.

Федір Конюхов народився у великій сім'ї

Багато цікавого розповідав Конюхову і його дід Михайло, підполковник царської армії. Михайло Конюхов служив в одному гарнізоні зі старшим лейтенантом Георгієм Сєдовим, знаменитим російським полярним дослідником. Незадовго до своєї останньої експедиції на Північний полюс, що закінчилася трагедією, Георгій Сєдов залишив Михайлу Конюхову натільний хрест з проханням подарувати його самому міцному і сміливої з дітей, який зможе дістатися до полюса. Заповіт Сєдова довелося виконати Федору Конюхову – він побував на Північному полюсі тричі, один раз з яких досяг крайньої точки планети в поодинці, з хрестиком Сєдова на шиї.

Тяга до подорожей, особливо морським, жила в Федорі з раннього дитинства. Стоячи біля керма рибальського суденця, Федір вдивлявся в азовську даль і мріяв побувати на протилежному березі Азова. У п’ятнадцять років він здійснив свою першу експедицію – перетнув Азовське море на весловому човні поодинці. Готувався до цього кілька років – практично весь вільний час присвячував веслування, ходіння під вітрилом і плавання. Активно займався також футболом і легкою атлетикою, а спав практично всесезонно на сіннику. А ще Федір любив читати і запоєм «ковтав» книжки Жуля Верна, Станюковича, Гончарова та інших письменників-мариністів і мандрівників.

Федір Конюхов встановив новий рекорд

Освіта і служба Федора Конюхова

Вже у випускних класах Конюхов зрозумів, що море – його покликання. По закінченні школи питань, куди вступати, не виникало – Конюхів пішов в Одеське морехідне училище (спеціальність судновий механік). Зупинятися на цьому Федір не став і вступив в Ленінградське полярне училище, отримавши по закінченні другу спеціальність – штурман-навігатор. Строкову військову службу Федір проходив на Балтійському флоті в Калінінградській області. Під час служби в результаті одного з конфліктних інцидентів з старослужащими Федір потрапляє на гауптвахту, звідки капітан третього рангу, який відбирав найбільш відважних моряків у спецзагони, забирає його до В’єтнаму. Два з половиною роки Федір служить матросом на катері в спецзагоні, завданням якого була поставка боєприпасів вьетконговцам.

Після служби Федір закінчує ПТУ №15 міста Бобруйська в Білорусі за спеціальністю різьбяр-инкрустатор.

Арктичні експедиції Федора Конюхова

Початок експедиційно-дослідницької діяльності припадає на 1977 рік. В цьому році Федір організовує перехід на парусній яхті по маршруту Вітуса Берінга в північній частині Тихого океану. Будучи патріотом, слідопит прагнув відтворити всі умови, в яких наші співвітчизники більше трьохсот років тому плавали на вутлих суденишках, відкривали острова і затоки, досліджували Америку і засновували там поселення.

Сміливість Федора Конюхова дивує

Далі були експедиції, що переслідували такі цілі – Камчатка, острів Сахалін, Командори. Довгий час Федір провів на Чукотці, опановуючи науку їзди на собачих упряжках, будівництва хатин з льоду і виживання в екстремальних полярних умовах. До цього часу була поставлена мета – досягти поодинці Північного полюса. Підготовка до експедиції зайняла кілька років. Передували безпрецедентного подорожі лижний похід до Полюса відносної недоступності під час полярної ночі, участь у канадської експедиції по Баффиновой землі, трансантарктическая радянсько-канадська лижна експедиція СРСР – полюс – Канада, перша автономна експедиція до Північного полюса «Арктика» у складі групи В. Чукова. Таким чином, до моменту початку власного одиночного марш-кидка Конюхов вже двічі побував на Північному полюсі.

В 1990 році, отримавши достатній досвід полярних досліджень, Федір вирушив до заповітної мети на лижах. Крім важкого рюкзака, мандрівник тягнув на буксирі нарти з провіантом і спорядженням. Федір спав прямо на льоду в наметі і спальнику. Шлях був складним – постійно доводилося долати тороси і ополонки, але Конюхов неухильно наближався до полюса. За 200 км до заповітної мети Федір ледь не повторив долю Георгія Сєдова – під час торошения льоду мандрівник ледь не загинув. Однак на 72 день подорожі Федір все-таки досяг Північного полюса, ставши першим в світі людиною, яка вчинила таке подорож поодинці. Саме тоді Конюхов виконав заповіт Сєдова.

Конюхова подорожує по суші, морю і повітрю

Антарктична експедиція

Наступною метою Конюхова став Південний полюс. У 1995 році відважний дослідник відправився в одиночну експедицію в Антарктиду, досягнувши в результаті крайньої південної точки планети на 59-й день походу і поставивши там прапор Росії. Під час просування до полюса Конюхов вів цілий ряд досліджень: вимірювання природного радіаційного поля Антарктиди, фізичний стан організму в екстремальних умовах великої висоти (вище 5 тис. м), нестачі кисню, сильних вітрів і низьких температур.

За підсумками експедиції Конюховим було написано декілька наукових праць, які зробили неоціненний внесок у розвиток полярної науки. За науково-дослідницьку діяльність та наукові праці після цієї експедиції Конюхов був прийнятий почесним членом Російського географічного товариства.

Сходження

Не тільки приполярні райони привертають увагу відважного дослідника. Відвідавши Південний полюс, Федір завершив виконання програми «Великий шолом» — відвідування Північного, Південного полюса і гори Еверест. Конюхов став першим росіянином, виконав «Великий шолом».

Мандрівник Федір Конюхов підкорив багато вершин

Історія сходжень Конюхова за програмою «Сім вершин світу» починається в 1992 році, коли мандрівник самотужки підкорив найвищу точку Європи – гору Ельбрус. У тому ж році спільно з Євгеном Виноградським Федір здійснює сходження на Еверест, найвищу точку Азії і планети. У рамках своєї антарктичної експедиції дослідник 19 січня 1996 року підкорює найвищу точку південного континенту – масив Вільсон. У березні того ж року альпініст сходить поодинці на Аконкагуа в Південній Америці, а в 1997 році завершує програму поодиноким сходженням на вулкан Кіліманджаро в Африці, австралійський пік Косцюшко і спільно з Володимиром Яночкиным підкорює складну вершину – північноамериканську гору Мак-Кінлі.

У 2012 році Конюхов ще раз піднімається на Еверест у складі російської команди, восходившей на Джомолунгму в ознаменування тридцятирічного ювілею першого підкорення Евересту радянської альпіністської командою.

Сухопутні експедиції

У 1981 році Федір Конюхов перетнув Чукотку на собачій упряжці в рамках підготовки до підкорення Північного полюса. Готуючись до полярного марш-кидку, Федір вибирав між двома варіантами пересування – лижами і собачою упряжкою. У підсумку більш перспективним він визнав лижне пересування. У 1985 році Федір організував пішохідну експедицію за маршрутом знаменитих дослідників тайги Ст. Арсеньєва і Дерсу Узала.

Влітку-восени 1989 року Конюхов курирував спільний радянсько-американський велопробіг по СРСР Знахідка – Москва – Ленінград. Другий пробіг з Знахідки в столицю Росії, на цей раз на позашляховиках, російсько-австралійський, пройшов влітку 1991 року. У 2002 році Федір Конюхов організував першу в історії Росії караванну експедицію на верблюдах слідами Великого Шовкового шляху на території Калмикії, Дагестану, Астраханської, Волгоградської областей і Ставропольського краю. У 2009 році експедиція отримала продовження – другий етап дослідження пройшов за маршрутом Калмикія – Монголія.

Федір Конюхов не лише мандрівник, але і священик

Морські експедиції і кругосвітні подорожі

Морські подорожі займають найбільшу частину дослідницької діяльності Конюхова. Федір зробив більше сорока унікальних морських експедицій, 17 разів перетнув Атлантичний океан поодинці, причому один раз – на весловому човні в автономному режимі за 46 діб, поставивши абсолютний світовий рекорд. Шість разів Федір здійснював кругосвітні подорожі. Одне з цих подорожей на яхті пройшло без зупинок, в режимі «нон-стоп». Були й «серйозні», за словами мандрівника, пригоди, під час однієї з кругосветок Федір серйозно захворів і потрапив до лікарні на Філіппінах, В цей час пірати викрали його яхту на сусідній острів. Щоб повернути судно, Конюхову довелося самому на час стати морським розбійником – він викрав катер у п’яних піратів, щоб повернути свою яхту. Федір – постійний учасник і призер морських екстремальних гонок на вітрильних і гребних судах.

Творчість

У своїх подорожах Федір займається не тільки дослідницькою діяльністю. Він малює і пише книги. Всього з-під його пензля вийшло більше 3 тисяч картин. З 1983 року Конюхов – член Спілки художників СРСР. На момент прийняття в Союз художників був наймолодшим членом СХ СРСР. Також Федір полягає в Московському союзі художників і скульпторів, є почесним академіком Російської Академії мистецтв. За підсумками своїх експедицій Федором написано дев’ять книг. Конюхов – член Спілки письменників і Спілки журналістів Російської Федерації.

Федір Конюхов. Арктика 2013. Прелюдія

Релігійний сан

22 травня 2010 року Федір Конюхов прийняв сан іподиякона Російської Православної Церкви Московського патріархату. Висвятився в іподиякони Конюхова митрополит Київський і всієї України Володимир. Після прийняття сану Федір став менше часу присвячувати подорожей та експедицій, однак не припинив цю діяльність остаточно. У грудні 2010 року в Запоріжжі Конюхов, який закінчив до того часу Санкт-Петербурзьку духовну семінарію, був рукоположений в священики і відправлений на служіння в Запорізьку єпархію.

Родина Федора Конюхова

Федір Конюхов одружений на Ірині Анатоліївні Конюховою, професора, доктора юридичних наук. Федір і Ірина виховують трьох дітей – спільного сина Миколи і старшого сина Федора Оскара і його дочку Тетяну – діти від першого шлюбу. Оскар Конюхов також подорожує, займається вітрильним спортом, є виконавчим директором федерації вітрильного спорту Російської Федерації.

У Федора п’ять онуків – Поліна, Філіп, Аркадій, Ітен, Блейк.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: