Ім’я: Елла Фіцджеральд

Дата народження: 25 квітня 1917 р.

Знак Зодіаку: Телець

Східний гороскоп: Змія

Місце народження: р. Ньюпорт-Ньюс, штат Вірджинія, США

Дата смерті: 15 червня 1996 р. (79 років)

Діяльність: джазова співачка, актриса

Біографія Елли Фіцджеральд

Велика американська джазова співачка, яку називали «Першою леді джазу», і «Леді Елла», відома у всьому світі. Мова про Елі Джейн Фіцджеральд. Вона є найбільшою в історії джазу вокалісткою, діапазон її унікального голосу – у три октави. «Леді Елла» майстерно володіла технікою голосової імпровізації і залишилася в цьому неперевершеною.

Дитинство і родина Елли Фіцджеральд

Рідне місто Фіцджеральд – Ньюпорт-Ньюс. Її батьки — прості люди: мама працювала прачкою, а батько робочим. Елла була зовсім маленькою, коли батько пішов з сім’ї. Мати, взявши з собою доньку, переїхала в Нью-Йорк. Незабаром мама вийшла заміж. Вітчим був іммігрантом з Португалії. Сім’я була набожною, тому нерідко відвідувала церкву. Саме там ще дівчинкою Фіцджеральд вперше почула церковні співи, які справили на неї неабияке враження.

Сценічна біографія Елли Фіцджеральд починалася з танців

Мати Елли померла в 1932-му році. Аж до цього часу дівчинка справно відвідувала школу, була зразковою ученицею. Нерідко, будучи життєрадісною дитиною, вона танцювала і співала у дворі, даючи імпровізовані концерти для дітвори. Елі вдавалося імітувати голоси найпопулярніших співаків. З приятелем Чарльза Гуллівером вона захоплено танцювала самі модні танці.

Після того, як мати Елли померла, вона переїхала до своєї тітки в Гарлем. Дівчинка кинула школу і майже постійно пропадала на вулиці. Вечорами Фіцджеральд підробляла, танцюючи в клубах. Так тривало два роки, а в 1934-му дівчина пішла з дому.

Елла Фіцджеральд: початок кар’єри

Восени 1934-го року в кінотеатрі «Аполло» проходив аматорський конкурс, що проводиться диск-жокеєм і коментатором Ральфом Купером. Елла вирішила взяти в ньому участь у якості танцівниці, проте під час попереднього прослуховування з’ясувалося, що її суперницями в тому ж амплуа стануть сестри Едвардс, що виступають дуетом і вже відомі до того часу. Це стало причиною того, що дівчина вирішила змінити амплуа, Елла заспівала.

Ella Fitzgerald — Summertime (1968 Успіх був приголомшливим. Дві композиції були виконані нею таким сильним голосом, що вражена публіка буквально вибухнула оплесками. Під час виступу їй акомпанував оркестр Бенні Картер. Незабаром Елла знову брала участь у конкурсі і знову здобула перемогу. В якості нагороди вона протягом тижня виступала спільно з оркестром Тіні Бред-шоу.

Перші пісні Елли Фіцджеральд

Можна сказати, що професійна кар’єра співачки почалася з січня 1935-го року, коли Фіцджеральд співала на сцені Гарлемського театру. Бенні Картер представив її Чіку Уеббу, з яким вони підписали контракт і почали спільні виступи. Оркестр Чіка Уебба до того часу вважався одним з кращих. Для співачки він став першою сходинкою у кар’єрі. Разом з біг-бендом Елла виступала протягом семи років. У 1935-му вони разом записали першу платівки, вихід якої відразу привернув увагу до скромної співачці.

У 1939-му році Чіка Уебба не стало. Головне місце в оркестрі зайняла Елла. До 1942-го року було записано поле півтори сотні треків. У 1942-му році співачка вирішила піти з біг-бенду і почати сольну кар’єру.

Сольна кар’єра співачки Елли Фіцджеральд

Намагаючись знайти свій шлях у джазі, Елла пішла з головою в творчий пошук. В той час вона вважалася зовсім не джазовою співачкою, а розкрученої і знаменитої поп-зіркою. Її шлях до джазу був непростим і довгим. Вміючи з юних років імітувати спів Луї Армстронга, вона ще не відчувала джазового присмаку. Бажання співати джаз прийшов до неї набагато пізніше. Вирішальне вплив на неї зробило часте спілкування з Армстронгом, Бейсі, Еллінгтоном і джазової молоддю, яка, як і Елла, шукала нові творчі шляхи.

Ella Fitzgerald : One note Samba (scat singing) 1969 До середини сорокових років Фіцджеральд стала іншою співачкою, вона вже не бажала виконувати чиїсь пісні, не бажала наслідувати чужих імпровізацій. Елла відчула, що готова імпровізувати сама і в неї є, що сказати публіці. В кінці війни почалася ера бі-бопу, ера іншого джазу. Незабаром світ відкрив для себе нову джазову зірку. Елла своїм співом прала кордону між інструментом і голосом, вміла створювати вокальні імпровізації на склад (скет). Цю віртуозну техніку вона довела до досконалості.

На шістдесяті роки припав пік її творчої кар’єри. Менеджером Фіцджеральд та її твердою направляючої рукою став Норманн Гранц, завдяки якому був створений особистий лейбл співачки – Verve Records, став для неї ключовим у життя. У 1956-му вийшов сольний альбом Елли, приніс небувалу славу. Далі пішов випуск ще декількох альбомів. Фіцджеральд почала виступати не тільки у США, вона їздила на гастролі в різні країни.

Останні роки життя Елли Фіцджеральд, причина смерті

Голос співачки погіршився в середині сімдесятих років. Вона практично зовсім перестала виступати і записуватися з 1991-го року. У 1993-му році нею був дан заключний концерт в Сан-Франциско.

Елла Фіцджеральд і Луї Армстронг

Останні роки життя Фіцджеральд сильно боліла. З-за діабету їй ампутували обидві ноги. Останні роки життя вона провела в Беверлі-Хіллс у своєму маєтку. В середині червня 1996-го року співачки не стало.

Особисте життя Елли Фіцджеральд

Вперше Елла вийшла заміж в 1941-му році. Їй обранцем був Бенні Корнегей. Через два роки шлюб розпався. Вдруге вона вийшла заміж в 1947-му році. На цей раз чоловіком співачки став музикант-контрабасист Рей Браун. Разом вони прожили до 1953-го року. Сімейне життя заважало кар’єрі, що і стало причиною розлучення.

Незважаючи на розрив сімейних уз між Еллою та Реєм, їх музичний співпраця не припинилося. Крім того, колишніх подружжя пов’язував усиновлений ними в шлюбі племінник Елли, якому дали ім’я Рей-молодший. Коли хлопчик виріс, він вирішив, як і його прийомні батьки, пов’язати життя з музикою. У 1957-му році в пресі багато писали про нібито відбулося одруження співачки з Тором Ларсеном. Ця інформація так і залишилася на рівні чуток.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: