Ім’я: Джон Леннон

Дата народження: 9 жовтня 1940 р.

Знак Зодіаку: Терези

Східний гороскоп: Дракон

Місце народження: р. Ліверпуль, Великобританія

Дата смерті: 8 грудня 1980 р. (40 років)

Діяльність: рок-музикант, поет, композитор

Біографія Джона Леннона

Дитинство Джона Леннона

Джон Леннон з’явився на світ у той самий час, коли гітлерівська авіація здійснила наліт на Ліверпуль – в 6:30 ранку. Батьки Джона – Джулія і Альфред Леннона – розійшлися незабаром після народження сина. Джон залишився на вихованні у матері. Через деякий час Джулія Леннон познайомилася з іншим чоловіком і завела нову сім’ю, а чотирирічного Джона віддала на виховання тіткою Мімі Сміт, у якої з чоловіком Джорджем не було власної дитини. Мімі вела дуже суворе виховання, що позначилося на характері Джона – він був підлим і колючим, постійно протестував проти тетушкиных методів виховання. Мімі засуджувала захоплення хлопчика гітарою, кажучи, що гітара не допоможе заробити грошей на життя. Згодом, розбагатівши, єхидний Леннон купив тітоньці прекрасну віллу і в холі повісив мармурову дошку з викарбуваними на ній словами тітки.

Джон Леннон в дитинстві

Не знайшовши спільної мови з тіткою, Джон зате сильно здружився з Джорджем, своїм дядьком. Джордж ставився до Леннону набагато м’якше, однак не потурав йому, проявляючи істинно батьківський підхід до виховання хлопчика. Однак у 1953 році дядько Джордж помирає, після чого Леннон помітно зближується з Джулією, своєю матір’ю, яка до того часу народила від другого чоловіка вже двох дітей.

Незважаючи на свою кмітливість, Джон не міг переносити шкільні заняття, тому з року в рік навчався все гірше. Єдиний предмет, за яким у Леннона були найкращі оцінки – музика. Крім цього, Джон займався виданням рукописного журналу з власними ілюстраціями і співав у хорі, домігшись на цьому терені достатніх успіхів. У 1952 році Джона перевели в іншу школу, однак і там він не показав успіхів у навчанні, відрізнявся поганим поведінкою і малював карикатури на вчителів.

Джон Леннон «The Quarrymen»

У новій школі Джон вперше почув рок-н-рол. Першою піснею стала композиція Білла Хейлі «Rock around the Clock». Далі улюбленою стала пісня Лонні Донегана «Rock Island Line», яка поклала початок швидко став популярним в Ліверпулі і Англії в цілому скиффлу – типом виконання, не вимагав особливих музичних знань і навичок гри. Звичайний набір музичних інструментів скіффл-груп того часу включав в себе гітару, гармоніку і ритм-секцію, в якості якої зазвичай використовувалася пральна дошка.

Джон Леннон — уявіть собі… Скіффл-групи в середині п’ятдесятих складали переважну більшість молодіжних музичних колективів в Англії. У 1956 році свою групу заснував і Леннон. Колектив отримав назву «The Quarrymen» в честь школи, в якій вчилися всі учасники групи. Леннон у складі «Quarrymen» був гітаристом. Крім Джона, в групі було ще п’ятеро музикантів – ще один гітарист, два ударника, один музикант з банджо і кращий друг Леннона, виконував найважливішу і найпочеснішу місію – гру на пральній дошці. У 1957 році Леннон знайомиться з Полом Маккартні і незабаром запрошує його в «Quarrymen».

Потім Маккартні приводить в бенд Джорджа Харрісона.

Тим часом школа закінчується і настає час випускних іспитів, які Леннон повністю провалив. У результаті директор школи допоміг Джону вступити в Ліверпульський коледж мистецтв, де Леннон знайомиться з ще одним майбутнім учасником «Quarrymen» Стюартом Саткліффом і своєю майбутньою дружиною Синтією Пауелл.

Влітку 1958 року, переходячи дорогу, мати Джона була збита автомобілем офіцера поліції, від отриманих травм померши на місці. Це стало величезним горем для Леннона, який пізніше присвятив цьому гіркому події кілька пісень. Після цього нещасного випадку Леннон, сильно прив’язаний до Джулії, у всіх своїх жінок намагався знайти матір. У 1959 році «Quarrymen» була перейменована в «Silver Beetles». Пізніше назву було скорочено до «The Beatles». Групі, що виросла з шкільного скіффл-бенду, судилося назавжди змінити світ музики, ставши найбільш значущою музичною групою ХХ століття.

Початок «Beatles»

Через рік після того, як «Quarrymen» перетворилися у «Beatles», група вирушила у свою першу закордонну поїздку. Колектив вирушив на виступи в нічні клуби Гамбурга. Там Леннон в перший раз спробував наркотики. У період 1960-1963 рр. Бітли приїжджали в Гамбург неодноразово, ставши досить популярною в місті групою. Локальна популярність мала місце також в рідному Ліверпулі.

Стюарт Саткліфф під час одного з цих приїздів познайомився з фотографом Астрід Кірхер. Астрід і Стюарт провстречались зовсім недовго, вирішивши якомога швидше оформити стосунки офіційно. Як виявилося, не даремно поспішали – щастя період був надзвичайно короткий. У 1962 році Саткліфф помер від інсульту. З початку 1962 року в гурту з’являється менеджер – Брайан Епстайн, повністю змінив імідж Бітлів. Шкіряні куртки відійшли в минуле, на зміну їм прийшли піджаки без лацканів. На сцені музиканти більше не курили і не лаялися. Цей кардинальний поворот у зовнішності «бітлів» сприяв стрімкому зростанню популярності колективу.

У серпні 1962 року Леннон одружується на Синтії Пауелл, а в квітні 1963 року у сім’ї Ленноном народжується син Джуліан, названий на честь матері Джона, загинула в дорожньо-транспортній пригоді. У 1963 році, виступаючи перед сім’єю правлячих монархів, Леннон вперше дозволив собі випад у бік королівського сімейства. Це закінчилося скандалом, що зробило «бітлів» ще більш популярними. До 1964 році колектив вже мав світову популярність.

Популярнішими Христа

З 1964 по 1966 рік «The Beatles» купалися в променях слави. В одному зі скандальних інтерв’ю Джон Леннон, який взяв на себе роль неофіційного лідера колективу, сказав: «Зараз ми більш популярні, ніж Ісус; я не знаю, що зникне раніше — рок-н-рол чи християнство». У Британії цій фразі ніхто не надав значення, а в США після публікації цього інтерв’ю в журналі «Datebook» з заголовком «The Beatles популярніші Христа» вибухнула буря. Південці, здавна відрізнялися релігійністю, публічно спалювали платівки гурту, їхні пісні зникли з ротацій радіостанцій, учасникам групи погрожували розправою. Леннон змушений був вибачитися за свої слова, так як група готувалася до турне по Штатах і не могла ризикувати. Незважаючи на вибачення, турне вийшло провальним – концертні зали були практично порожні, а в Мемфісі невідомий зателефонував на номер «The Beatles» в готелі і пообіцяв, що Джон буде убитий під час виступу. Цей концерт став останнім в історії групи, більше «бітли» ніколи не виступали на сцені.

Джон Леннон став відомим не тільки завдяки «Beatles»

Наркотики

З 1967 року Джон Леннон серйозно захопився наркотиками, надихнувшись книгою Тімоті Лірі «Психоделічний досвід». Це сприяло віддалення Джона від інших учасників групи. Леннон вже не брав на себе роль неофіційного лідера колективу, знаходячи себе в інших захоплення. У тому ж році помирає менеджер «бітлів» Брайан Епстайн, після чого лідерство у групі захоплює Пол Маккартні. Він же стає новим менеджером колективу. Кращий рок-альбом всіх часів і народів «Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band» практично повністю був написаний саме Підлогою, хоча пісні і підписані «Леннон – Маккартні». Леннон в ті роки також написав свої найкращі пісні, які пішли в «Білий альбом» 1968 року. Тоді ж почав змінюватися імідж «Бітлз». Музиканти відростили волосся, вуса, бакенбарди, Леннон став з’являтися потім стали легендарними круглих окулярах. У тому ж 1968 році Синтія Леннон йде від чоловіка, заставши його в ліжку з коханкою, художницею-авангардисткою Йоко Оно.

Друга весілля Джона Леннона

Незабаром після розлучення з першою дружиною Леннон поєднується шлюбом з Йоко Оно, яка і послужила причиною розлучення з Синтією. Їх шлюб був зареєстрований в березні 1969 року в Гібралтарі. В рамках медового місяця молодята відвідали Париж, Амстердам, Відень, Монреаль. Восени того ж року Леннон написав пісню, присвячену Йоко — The Ballad of John and Yoko».

Джон Леннон в молодості почав вживати наркотики

Розпад «Beatles»

Після розлучення Джона з Синтією ситуація всередині «Бітлз» загострилася до межі. Леннон і Маккартні по черзі звинувачували один одного у всіх смертних гріхах, обмінюючись претензіями. Творча співпраця дуету практично зійшло нанівець. Джон захопився авангардом, психоделічним і кислотним роком, що не влаштовувало Підлоги. Під час запису «Білого альбому» група була на грані розпаду. Рінго Старр заявив про свій відхід з колективу, хоча в підсумку догляд не відбувся. Частина пісень «Білого альбому» записана неповним складом, а деякі композиції Леннон писав взагалі поодинці. Тенденція «обміну альбомами» між Ленноном і Маккартні досягла свого апогею в 1969 році, коли Пол записав альбом «Abbey Road», що став по суті останнім альбомом групи. «Let It Be», випущений на рік пізніше, ґрунтувався на матеріалі, записаному ще в січні 1969 року. До моменту виходу «Let It Be» і Леннон і Маккартні покинули «Бітлз».

Сольна кар’єра Джона Леннона

Ще в 1968 році Леннон почав сольну кар’єру. Перший спільний альбом Джона і Йоко Воно з’явився в тому ж році. Платівка являла собою хаотичний набір шуму і стогонів, що супроводжують заняття пари любов’ю, і була записана за одну ніч. На обкладинці альбому красувалися повністю оголені Леннон і Оно. Такі спільні альбоми подружжя також містили в собі все, що завгодно, крім музики. Згодом Леннон і Оно зібрали групу «Plastic Ono Band».

Джон Леннон уривок з інтерв’ю

Політична діяльність Джона Леннона

Крім діяльності у галузі музичного мистецтва, Леннон за короткий час став досить значущим політичним активістом. Він пропагував свої погляди на суспільство і політику не тільки в піснях, а й у громадських виступах, інтерв’ю і т. д. Леннону були близькі ідеї, засновані на братерство, свободу і мир у світі, що зробила Джона кумиром серед хіпі і поставило музиканта в один ряд з найбільш видатними громадськими діячами 1960-1970 рр.

У 1969 році Леннон і Йоко Оно під час медового місяця в Амстердамі заявили, що дадуть для журналістів «постільна інтерв’ю». В рамках цього «інтерв’ю» все виявилося набагато пристойніше, ніж вважали журналісти – Леннон і Оно розмовляли про ідеї миру в усьому світі, сидячи в ліжку в білих піжамах. Такі ж акції дружини провели у Торонто і Монреалі. У посленднем місті Леннон експромтом склав пісню «Give Peace a Chance», яка стала гімном руху пацифістів. У грудні 1969 року Леннонами був організований антивоєнний концерт «Війна закінчиться, якщо ти захочеш цього». На початку сімдесятих у Джона почався психологічний криза, з якого його вивів доктор А. Янів. Методи лікування Янова надихнули Джона на альбом «John Lennon/Plastic Ono Band», що став однією з кращих сольних платівок музиканта. Останній політичний альбом Леннона «Imagine» вийшов у 1971 році і містив пісні, в текстах яких основним лейтмотивом звучали утопічні мрії Джона.

Еміграція

З осені 1971 року пара живе в Нью-Йорку. Довго боровшись за право жити в Штатах, Леннона нарешті отримали право на в’їзд в країну, після чого Джон жодного разу не з’являвся у Британії. Переїхавши на американський континент, Леннон відразу ж проявив себе як політичний активіст, швидко включившись в суспільно-політичну проблематику Сполучених Штатів.

Джон Леннон і Йоко Воно

У 1973 році Йоко Оно отримала дозвіл на проживання в Штатах, а Леннону наказувалось залишити країну протягом двох місяців. Більш ніж на рік подружжя розлучилося. Після отримання офіційного дозволу на проживання в Штатах і народження сина Леннон на п’ять років пішов з поля зору публіки і журналістів, заявивши, що наступні роки хоче присвятити вихованню сина. У 1980 році вийшов у світ «Double Fantasy», останній прижиттєвий альбом музиканта. Через кілька тижнів після виходу альбому життя Джона обірвалася.

Смерть Джона Леннона. Пам’ять

Восьмого грудня 1980 року музикант був застрелений Марком Чепменом, громадянином Сполучених Штатів. За кілька годин до смерті Джон провів свою останню прес-конференцію, потім побував на студії звукозапису «Hit Factory» та в 22 години 50 хвилин за місцевим часом повертався разом з Йоко додому. В той момент, коли подружжя входили під арку біля свого будинку, Марк Чепмен зробив п’ять пострілів з пістолета в спину Леннона. З п’яти пострілів вбивця, раніше в той же день взяв у Леннона автограф, попросивши його підписати обкладинку нового альбому, промахнувся лише раз. Придверний була викликана поліцейська машина, оперативно доставив Леннона в лікарню імені Рузвельта. Однак крововтрата виявилася несумісна з життям – у 23 години 15 хвилин Леннон помер.

John Lennon stand by me Музикант був кремований, прах Леннона передано його дружині. Вбивця Джона відбуває довічний термін у в’язниці Нью-Йорка. Сім разів Чепмен подавав прохання про дострокове звільнення, проте всі ці прохання були відхилені. Ім’я Джона Леннона увічнене в багатьох містах і країнах світу, в тому числі і в Росії, на Україні, в Казахстані. У Санкт-Петербурзі є арт-проект, присвячений Джону Леннону, на Пушкінській, 10. у Львові ім’ям музиканта названа одна з міських вулиць, а в Могилів-Подільському встановлено пам’ятник Леннону в міському парку. Подібний пам’ятник з 2009 року встановлено і в Єкатеринбурзі.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: