Ім’я: Дмитро Шостакович

Дата народження: 25 вересня 1906 р.

Знак Зодіаку: Терези

Східний гороскоп: Кінь

Місце народження: Санкт-Петербург

Дата смерті: 9 серпня 1975 р. (68 років)

Діяльність: композитор

Біографія Дмитро Шостаковича

Дитинство та родина Дмитра Шостаковича

Народився Дмитро Шостакович у Санкт-Петербурзі в 1906 році. Батьки його були родом із Сибіру, куди заслали діда (по батьківській лінії) майбутнього композитора за участь у народовольческом русі.

Батько хлопчика — Дмитро Болеславович був інженером-хіміком і пристрасним любителем музики. Мати – Софія Василівна, вчилася в свій час в консерваторії, була доброю піаністкою і педагогом фортепіанної гри для початківців.

У родині, крім Дмитра росли ще дві дівчинки. Старша сестра Міті — Марія згодом стала піаністкою, а молодша Зоя – ветеринаром. Коли Дмитру виповнилося 8 років почалася Перша світова війна. Слухаючи постійні розмови дорослих про війну, хлопчина написав свій перший музичний твір «Солдат».

Дмитро Шостакович на обкладинці журналу Time

У 1915 році Мітю віддають на навчання в гімназію. У цей же період хлопчик серйозно захопився музикою. Мати стала його першою вчителькою, а через кілька місяців маленький Шостакович почав навчання в музичній школі відомого педагога І. А. Гляссера.

У 1919 Шостакович надходить в Петроградську консерваторію. Його педагогами по класу фортепіано були А. Розанова і Л. Миколаїв. Дмитро закінчив консерваторію відразу за двома класами: в 1923 році за фортепіано, а через два роки і по композиції.

Творча діяльність композитора Дмитра Шостаковича

Першим значним твором Шостаковича стала симфонія №1 — дипломна робота випускника консерваторії. У 1926 році відбулася прем’єра симфонії в Ленінграді. Музичні критики заговорили про Шостаковича як про композитора, здатного заповнити втрату Радянським Союзом емігрували з країни Сергія Рахманінова, Ігоря Стравінського та Сергія Прокоф’єва.

Знаменитий диригент Бруно Вальтер, прийшов у захват від симфонії і попросив Шостаковича надіслати йому партитуру твору в Берлін.

22 листопада 1927 року відбулася прем’єра симфонії в Берліні, а через рік і в Філадельфії. Зарубіжні прем’єри симфонії №1 зробили російського композитора всесвітньо знаменитим.

Натхнений успіхом, Шостакович пише Другу і Третю симфонії, опери «Ніс» і «Леді Макбет Мценського повіту» (за творами М.В.Гоголя і М.Лєскова).

Шостакович. Вальс Критики сприйняли оперу Шостаковича «Леді Макбет Мценського повіту» мало не з захопленням, але «вождю народів» вона не сподобалася. Природно, тут же виходить різко негативна стаття «Сумбур замість музики». Через кілька днів з’являється ще одна публікація — «Балетна фальш», в якій нищівній критиці піддається балет Шостаковича «Світлий струмок».

Від подальших неприємностей Шостаковича врятувало появу П’ятої симфонії, яку прокоментував сам Сталін: «Діловий творчий відповідь радянського художника на справедливу критику».

Ленінградська симфонія Дмитра Шостаковича

Війна 1941 року застала Шостаковича в Ленінграді. Композитор почав роботу над Сьомою симфонією. Твір, що отримало назву «Ленінградська симфонія», вперше було виконано 5 березня 1942 року в Куйбишеві, куди евакуювали композитора. Через чотири дні симфонія пролунала в Колонній залі московського Будинку Спілок.

Ленінградська симфонія Дмитра Шостаковича 9 серпня симфонію виконали в блокадному Ленінграді. Це твір композитора стало символом боротьби з фашизмом і стійкості ленінградців.

Хмари згущуються знову

До 1948 року у композитора не було ніяких неприємностей з владою. Більше того, він отримав кілька Сталінських премій і почесних звань.

Але в 1948 році в Постанові ЦК ВКП(б), в якому говорилося про опері композитора Вано Мураделі «Велика дружба», музика Прокоф’єва, Шостаковича, Хачатуряна визнавалася «чужої радянського народу».

Підкоряючись партійному диктату Шостакович «усвідомлює свої помилки». У його творчості з’являються твори військово-патріотичного характеру і «тертя» з владою припиняються.

Особисте життя Дмитра Шостаковича

За спогадами близьких до композитора людей, Шостакович був боязкий і невпевнений з спілкуванні з жінками. Першою його любов’ю була 10-річна дівчинка Наташа Кубі, якій тринадцятирічний Мітя присвятив невелику музичну прелюдію. В

1923 році композитор-початківець познайомився зі своєю ровесницею Танею Гливенко. Сімнадцятирічний юнак без пам’яті закохався в красиву, добре освічену дівчину. У молодих людей зав’язалися романтичні стосунки. Незважаючи на палке кохання, Дмитро не думав робити Тетяні пропозиції. Зрештою Гливенко вийшла заміж за іншого свого шанувальника. Тільки через три роки після цього Шостакович запропонував Тані кинути чоловіка і вийти за нього заміж. Тетяна відмовилася – вона чекала дитину і попросила Дмитра назавжди забути про неї.

Зрозумівши, що улюблену йому не повернути, Шостакович жениться на Ніні Варзар — молодий студентці. Ніна подарувала чоловікові дочку і сина. У шлюбі вони прожили понад 20 років, до смерті Ніни.

Після смерті дружини Шостакович одружився ще два рази. Шлюб із Маргаритою Кайоновой був нетривалим, а третя дружина — Ірина Супинская дбала про великого композитора до кінця його життєвого шляху.

Музою композитора все-таки стала Тетяна Гливенко, якій він присвятив свою Першу симфонію і Тріо для фортепіано, скрипки і віолончелі.

Останні роки життя Шостаковича

У 70-ті роки XX століття композитор написав вокальні цикли на вірші Марини Цвєтаєвої і Мікеланджело, 13, 14 і 15 струнні квартети і Симфонію № 15.

Останнім твором композитора стала Соната для альта і фортепіано.

В кінці життя Шостакович хворів на рак легенів. У 1975 році хвороба звела композитора в могилу.

Похований Шостакович на Новодівичому кладовищі в Москві.

Нагороди Дмитра Шостаковича

Шостаковича не тільки лаяли. Час від часу він отримував урядові нагороди. До кінця життя у композитора накопичилася значна кількість орденів, медалей і почесних звань. Він був героєм Соцпраці, мав три Ордени Леніна, ордена Дружби народів, Жовтневої революції та Трудового Червоного Прапора, срібний Хрест Австрійської Республіки і французький Орден Мистецтв і літератури.

Композитору було присвоєно звання Заслуженого діяча мистецтв РРФСР і СРСР, Народного артиста СРСР. Шостакович отримав Ленінську і п’ять Сталінських премій, Державні премії УРСР, РРФСР і СРСР. Був лауреатом Міжнародної премії Миру та премії ім. Я. Сібеліуса.

Шостакович був почесним доктором музики Оксфордського і Эвертонского Північно-Західного університетів. Був членом Французької та Баварської академій витончених наук, Англійської та Шведської Королівських музичних академій, академії мистецтв «Санта-Чечілія» в Італії і т. д. Всі ці міжнародні нагороди і звання говорять про одне – всесвітньої слави великого композитора XX століття.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: