Ім’я: Булат Окуджава

Дата народження: 9 травня 1924 р.

Знак Зодіаку: Телець

Східний гороскоп: Щур

Місце народження: р. Москва

Дата смерті: 12 червня 1997 р. (73 роки)

Діяльність: співак, поет

Біографія Булата Окуджави

Булат Окуджава – це знаменитий радянський співак, який прославився завдяки безлічі яскравих пісень. В його репертуарі значиться близько двохсот авторських композицій, кожна з яких має свою історію і долю. Булат Окуджава – це виконавець, який став справжнім символом свого часу, одним з найбільш яскравих співаків свого покоління. Саме з цієї причини ця біографічна стаття, присвячена його життя і долю, представляється настільки цікавою.

Ранні роки, дитинство і родина Булата Окуджави

Булат Окуджава з’явився на світ в столиці СРСР в сім’ї переконаних комуністів, вихідців з Грузії та Вірменії. Батько майбутнього поета – грузин Шалва Степанович Окуджава – був відомим партійним діячем. Мама – вірменка Ашхен Степанівна Налбандян була домогосподаркою.

Пісні Булата Окуджави популярні досі

Через пору пару років після народження сина батьки майбутнього співака знову повернулися в Тбілісі. Тут батько Булата Окуджави почав стрімко дертися вгору по партійній драбині. Він був секретарем Тбіліського міськкому, 1-м секретарем Нижньотагільського міськкому партії, а також займав деякі інші важливі посади. Слідуючи за ним, сім’я Булата Окуджави часто переїжджала, однак дуже скоро кар’єра Шалви Степановича трагічно урвалося. За помилковим доносом, який посилила також була в минулому сварка з Лаврентієм Берією, батько майбутнього співака був засланий у табори, а потім розстріляний. Рятуючись від гонінь, мама Булата Окуджави перевезла сина назад у Москву, однак згодом також потрапила в Карагандинський табір дружин зрадників батьківщини. Повернутися звідти мужній жінці довелося лише дванадцять років потому. Однак це вже зовсім інша історія…

Що ж стосується самого Булата Окуджави, то він після арешту матері знову вирушив до родичів у Тбілісі. Тут він навчався, а потім працював токарем на заводі. У 1942-му році Окуджава відправився добровольцем на фронт. В радянській армії він служив мінометником і встиг взяти участь у багатьох кровопролитних битвах. У 1943-му році він був серйозно поранений під Моздоком, а потім відправлений через лінію фронту.

Вельми примітно, що вже в цей період Окуджава написав одну зі своїх перших пісень — «Нам в холодних теплушках не спалося». Після її написання Булат досить довго не брав в руки гітару.

Після війни майбутній співак вступив до державного університету Тбілісі. Після закінчення навчання в 1950-му році він почав працювати вчителем у сільській школі. У цей період Булат Окуджава часто писав вірші, багато з яких згодом були покладені на музику.

Зоряний шлях Булата Окуджави: від літератури до пісень

У 1954-му році Булат Окуджава був присутній на зустрічі з читачами двох відомих радянських літераторів Володимира Коблікова і Миколи Панченко. Після закінчення творчого вечора він підійшов до них і запропонував послухати його вірші. Вірші молодого автора дуже сподобалися визнаним літераторам, і вже дуже скоро його творчість почали друкувати в газеті «Молодий ленінець». Заради нової роботи в газеті він переїхав у Калугу, де згодом видав свій перший збірник віршів «Лірика» (1956 р. в.).

Булат Окуджава Пісня про дурнів Після реабілітації своїх батьків у 1955-му році він вступив в КПРС, а вже через три роки переїхав до Москви, де став працювати як автор пісень. Незважаючи на той факт, що афіш з оголошеннями про його виступах ніде не було, концерти Булата Окуджави завжди проходили при аншлагах. Глядачі ділилися враженнями зі своїми друзями, а ті приводили на виступи своїх друзів. Таким чином, вже на початку шістдесятих років Булат Окуджава став дуже популярний.

Він виконував свої пісні під гітару, і такий майже інтимний формат виконання пісень дуже подобався слухачам. Дуже скоро композиції «На Тверському бульварі», «Московський мураха», «Сентиментальний марш» і багато-багато інших стали справжніми хітами свого часу.

У 1961-му році в Харкові відбувся перший офіційний концерт Булата Окуджави, який пройшов з великим успіхом. Незабаром творчі вечори виконавця пройшли і в деяких інших містах СРСР.

Булат Окуджава — Пісня про московському мурашці В 1962-му році композиція Булата Окуджави вперше прозвучала в кіно. Фільм «Ланцюгова реакція» не отримав народну популярність, однак його назва і донині нерозривно пов’язане з творчістю легендарного автора-виконавця.

По-справжньому популярною стала інша композиція поета, написана для фільму «Білоруський вокзал». Після прем’єри пісня Булата Окуджави «Нам потрібна одна перемога» звучала з усіх магнітофонів країни. Варто відзначити, що і донині ця легендарна композиція є однією з найвідоміших пісень автора.

Згодом Булат Окуджава часто співпрацював з видатними радянськими режисерами, склавши в цілому більше вісімдесяти пісень для різних кінофільмів.

У вісімдесяті роки з масовою появою магнітофонів та інших пристроїв для відтворення музики, він міцно утвердився в якості одного з найбільш відомих музикантів свого часу. Але в першу чергу Окуджаву знали як поета і прозаїка. Його повісті й оповідання виходили у багатьох радянських журналах і незмінно користувалися великим успіхом.

Останні роки Булата Окуджави

З розвалом СРСР Булат Окуджава почав часто гастролювати по європейським країнам і іншим державам Заходу. На початку дев’яностих його концерти відбулися у Польщі, Франції, Ізраїлі, США, Канаді, Німеччині та інших країнах.

В останні роки свого життя Булат Окуджава жив у Парижі. Там же в 1997-му році він помер від нетривалої хвороби. Тіло поета було повернуто в Росію і похована на Ваганьковському кладовищі в Москві.

Особисте життя Булата Окуджави

Булат Шалвович був одружений двічі. Перший шлюб з Галиною Смольяниновой склалася трагічно. Їх дочка померла ще в дитинстві, а син Ігор став наркоманом, сидів у в’язниці.

Збереглося мало фотографій Булата Окуджави з другою дружиною Ольгою

Другий шлюб з фізиком Ольгою Арцимович склався більш вдало. У цьому шлюбі на світ з’явився син Антон, який згодом став відомим композитором.

За деякими даними в житті Булата Окуджави був також і ще один яскравий роман. Довгий час його цивільною дружиною була співачка Наталія Горленко. З нею відомий автор прожив кілька років.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: