Ім’я: Борис Гребенщиков

Дата народження: 27 листопада 1953 р. (63 роки)

Знак Зодіаку: Стрілець

Східний гороскоп: Змія

Місце народження: Ленінград, СРСР

Діяльність: музикант, поет, лідер рок-групи «Акваріум»

Вага: 80 кг

Зріст: 175 см

Біографія Бориса Гребенщикова

Сім’я та шкільні роки Бориса Гребенщикова

Один із «батьків-засновників» русского рока народився в Ленінграді 27 листопада 1953 року в інтелігентній родині. Борис Олександрович Гребенщиков, батько хлопчика, займався науковими дослідженнями, а мати, Людмила Харитонівна, працювала у відділі соціологічних досліджень Науково-дослідного інституту комплексних соціальних досліджень.

Борис Гребенщиков в молодості був блакитнооким красенем

Все дитинство Боря прожив у Ленінграді, в будинку №22 по вулиці Алтайській (район метро Московська).до восьмого класу Гребенщиков навчався в школі №421, відомої і престижною серед ленінградців, після чого завершував середню освіту у 239-ї школи з математичним ухилом. Закінчивши школу, Борис надходить в Ленінградський університет на факультет прикладної математики. Тоді ж Борис Гребенщиков, з останніх класів школи захопився музикою, організовує разом зі шкільним другом Анатолієм Гуницьким музичний колектив, репетиції якого проводяться в актовому залі університету.

Борис Гребенщиков — засновник «Акваріума»

Анатолій Гуницкий, ще в школі отримав прізвисько «Джордж» за зовнішню схожість з Дж. Харрісоном, поділяв переконання Бориса Гребенщикова про те, що музика – це головне в житті. Хлопців об’єднував не тільки музичний талант і інтерес до західної рок-культури – обидва були обдарованими і в поетичному плані. Спочатку молоді люди складали і виконували англомовні композиції, але незабаром прийшли до висновку, що тексти пісень обов’язково повинні бути російською мовою.

Хоча в ті роки в СРСР офіційно не віталася західна культура, в тому числі і музична, складно заперечувати вплив на творчість «Акваріума» таких титанів зарубіжної рок-сцени, як Марк Болан, Іггі Поп, Боб Ділан, Боб Марлі, Джим Моррисое. Борис Гребенщиков, досконало володіючи англійською мовою, завжди ставив собі вищу планку якості прослуховується музики, і тому чудово орієнтувався в останні тренди світової рок-сцени.

Останні інтерв’ю з Борисом Гребєнщиковим

«Спокуса святого Акваріума»

Дебютний альбом колективу, що отримав назву «Спокуса святого Акваріума», був випущений самиздатовским способом в 1973 році. Музичні критики називають альбом чи не першим експериментом щодо створення концептуальної музики в СРСР. «Спокуса…» вигідно відрізнялося від творчості всіх ленінградських рок-колективів, які писали схожі один на одного, як дві краплі води, пісні радянської спрямованості. З першої ж платівкою «Акваріум» заявив про себе як про органічної частини світової рок-культури, не відступаючи при цьому від російської пісенної і текстової традиції.

До 1974 році до складу «Акваріума» входять А. Романів і М. Файнштейн. Тоді ж на факультеті прикладної математики організовується студентський театральний гурток, в трупу якого входять і «акваріумісти». Гуницкий пише п’єси в жанрі абсурду, грають в цих постановках Гребенщиков і Романів. Пізніше до гуртка приєднується режисер Ерік Горошевский. Захоплення театральним гуртком призводить до того, що «Акваріум» виявляється на межі розпаду – соратники Бориса все більше і більше йдуть в драматургію. На тлі відходу учасників гурту Гребенщиков конфліктує з керівництвом університету, які забороняють репетиції «Акваріума» і грозившим Борису відрахуванням. У ті роки «Акваріум» по суті складається з однієї людини – Бориса Гребенщикова.

Борис Гребенщиков в підпіллі

Незабаром Борис знайомиться з віолончелістом Всеволодом Гаккелем і запрошує його в «Акваріум». З цього моменту починає формуватися склад «Акваріума», практично незмінний протягом наступних п’ятнадцяти років. Тоді ж Борис створює багато хіти, що виконуються групою і понині. Однак діяльність колективу, якому остаточно заборонили репетиційну та концертну діяльність на базі факультету, стає підпільної.

Борис Гребенщиков з дружиною Людмилою і сином Глібом

Для підпільних музикантів була закрита і така важлива складова музичної діяльності, як звукозапис. Доводилося писати в підпільних умовах, самвидавом. Записи цінувалися дуже дорого, дбайливо зберігалися і листувалися десятки, а то й сотні разів. «Підпільно» колектив Гребенщикова записує альбоми «З того боку дзеркального скла» (1976), «Всі брати – сестри» (1978). Тираж останнього, записаного разом з Майком Науменко на відкритому повітрі, склав всього десять примірників.

Пізніше, коли зв’язки і мережу знайомств дозволяли «Акваріуму» писатися напівлегально на студіях, дозволяли користуватися апаратурою, якість платівок істотно підвищився, однак неможливо було записати, скажімо, повноцінний електричний альбом Гребенщиков співпрацював зі знаменитою студією Андрія Тропілло, давала періодичний притулок таким колективам, як «Машина Часу», «Аліса», «Кіно». У цій студії були записані «Трикутник», «Акустика», «Табу», «День Срібла», «Діти Грудня» та «Синій Альбом».

Квартирники Бориса Гребенщикова

Концертна діяльність «Акваріума» в сімдесятих – початку вісімдесятих років обмежувалася «квартирники». Квартирник мав на увазі акустичний формат виступу на квартирі у когось із слухачів. Грали тихо, щоб сусіди не викликали міліцію. У той час виступати на «квартирнике» було не менш небезпечно, ніж приходити на нього в якості слухача – і тим не менше люди підтримували «заборонену» музику, незважаючи на всі небезпеки нажити собі проблеми.

Основою репертуару більшості квартирних концертів того часу складали пісні альбому «Акустика», який встиг розійтися в самвидаві по всьому Союзу. Група була офіційно заборонена, і єдиним способом донести до слухача свою творчість залишалися «квартирники».

Місто Золотий, Гребенщиков З кінця 1977 року Гребенщиков засновує перший радянський рок-журнал «Роксі», що проіснував до 1979 року. Відносини з владою тоді були досить рівними, конфліктів у Гребенщикова з представниками влади практично не було.

Фестивальна діяльність Бориса Гребенщикова. Телебачення

У листопаді 1980 року група вперше заявляє про себе офіційно виступом на Всесоюзному фестивалі рок-груп «Весняні ритми» в Тбілісі. Сміливий виступ колективу спричинило за собою не лише всенародне визнання, а й проблеми з владою. Тоді ж Гребенщиков звертає увагу на новий навіть в середовищі рок-андеграунду стиль панк-року. Гребенщиков знайомиться з Віктором Цоєм і групою «Кіно» і високо відгукується про їхню творчість.

На «Весняні ритми» «Акваріум» залитовал акустичну програму, яку група репетирувала в ДК імені Цюрупи в Ленінграді. Однак на самому фестивалі колектив виконав зовсім інші пісні – «Мінус 30», «Шматок життя», «Герої». Журі під час виступу «Акваріума» демонстративно покинула зал у повному складі, а по приїзду в Ленінград група позбулася місця для репетицій. Сам Гребенщиков втратив роботу і був виключений з комсомолу, незабаром від нього пішла дружина.

Борис влаштувався на роботу сторожем, а через деякий час став членом профкому драматургів, що дозволило йому працювати і займатися творчою діяльністю без остраху бути засудженим за дармоедство.

Співпраця з яскравим представником ленінградського андеграунду Сергієм Курьохіним сприяло ще більшій популярності колективу. Незабаром Гребенщиков вперше з’являється на телебаченні в ефірі програми «Веселі хлопці» група «Акваріум» виконує під фонограму пісню «Два тракториста».

Після цього «Акваріум» неодноразово з’являється в програмі «Музичний ринг» та інших телепроектах радянського телебачення.

Борис Гребенщиков зараз рідко з'являється на публіці з донькою Алісою Гребенщикової

Епоха гласності і перебудови

У середині 80-х років у Ленінграді формується рок-клуб, в діяльності якого активну участь бере і «Акваріум». Група виходить з підпілля і активно гастролює, збираючи повні зали і стадіони. Один за одним виходять у світ кращі альбоми Гребенщикова — «Діти Грудня», «Десять стріл», «Рівнодення». Кінематограф також не обходить увагою групу – пісні Гребенщикова звучать у фільмах «Асса», «Чорна троянда – емблема печалі, червона троянда – емблема кохання», «Будинок під зоряним небом», «Митьки в Європі», «Місто». Гребенщиков знімається в картині «Два капітана–2».

У 1986 році виходить перший сингл «Акваріума» в США, а через три роки випускається відразу два англомовних альбому — «Radio Silence» і «Radio London». Перебуваючи за кордоном, Гребенщиков знайомиться з багатьма відомими представниками західної рок-сцени.

БГ — Підмога (нас з тобою на*бали)

Борис Гребенщиков Двохтисячні

У 1999 році група випускає альбом «?», а в 2002 — «Сестра Хаос». Обидві платівки виходять жорсткими і різноплановими, несхожими на звичний стиль «Акваріума». Гребенщиков не соромиться називати в піснях речі своїми іменами, і це призводить до нового витку популярності групи. Трохи раніше Гребенщиков стає першим і поки єдиним рок-музикантом, що отримали державну премію в галузі літератури і мистецтва «Тріумф». У 2003 році Борис Борисович нагороджується орденом «За заслуги перед Вітчизною» IV ступеня. 18 березня 2013 року з’явилися повідомлення про припинення існування групи, однак незабаром ці заяви були спростовані.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: