Ім’я: Аркадій Стругацький

Дата народження: 28 серпня 1925 р.

Знак Зодіаку: Діва

Східний гороскоп: Бик

Місце народження: р. Батумі, ГССР

Дата смерті: 12 жовтня 1991 р. (66 років)

Діяльність: письменник

Біографія Аркадія Стругацького

Аркадій Стругацький – легенда радянської фантастики, найвідоміший за кордоном російськомовний письменник фантастичного спрямування. Повісті і романи, написані ним у співавторстві з братом Борисом, до цих пір не втратили актуальності і з захопленням перечитуються представниками різних поколінь.

Дитинство Аркадія Стругацького

Аркадій народився в 1925 році в Батумі. Батько його, Натан Залманович, займався мистецтвознавством, згодом працював головним редактором впливової місцевої газети «Трудовий Аджаристан». Мати майбутнього письменника викладала російську мову і літературу в загальноосвітній школі. У ранньому віці, коли Аркадію ще не було і десяти років, сім’я переїхала в Ленінград. Молодший брат, Борис, народився вже в Північній столиці в 1933 році.

Аркадій Стругацький - легендарний письменник-фантаст

У Ленінграді Аркадія віддали в ту ж школу, в яку влаштувалася на роботу його мати. Щасливе життя радянської сім’ї тривала недовго – почалася Велика Вітчизняна війна, і незабаром Стругацькі опинилися в блокадному Ленінграді.

Аркадій пішов працювати на будівництво оборонних споруд міста, потім – на завод по виробництву гранат. Борис тоді захворів, та під час евакуації був не в змозі витримати таку «подорож». Натана і Аркадія в результаті вивезли по «дорозі життя», а мати залишилася з хворим Борисом в обложеному місті. Це було в січні 1942 року…

Аркадій Стругацький у Велику Вітчизняну Війну

По дорозі на Урал, куди вивозили евакуйованих, батько Аркадія захворів і помер у Вологді. Пізніше ешелон з біженцями бомбили, і з усього вагона дивом врятуватися вдалося тільки Аркадію.

До літа 1942 року Стругацький опинився в селище Ташла Оренбурзької області. Там він влаштувався на роботу в пункт закупівлі продуктів у селян. Пропрацював недовго, але встиг дослужитися до завідувача. Після цього Аркадій повернувся в околиці Ленінграда і до літа 1943 року зумів вивезти матір і брата з Ленінграда. Після цього він вступає в ряди Червоної Армії у віці 18 років. Його направляють на навчання в Бердичівське артучилище. В ті роки воно розташовувалося в тилу, в Актюбінську.

Аркадій Стругацький у фільмі «Таємниця таємниць» По закінченні училища Аркадій отримав направлення у Військовий інститут іноземних мов, який він закінчив у 1949 році. Спеціальність Аркадія – перекладач з японської та англійської.

В лавах Червоної Армії Аркадій прослужив перекладачем до 1955 року, в основному на Камчатці, Далекому Сході і в Сибіру. Паралельно протягом трьох років викладав японську в училищі для офіцерів в Канську. У 1955 році Стругацький звільнився в запас і переїхав у Москву. Першою його роботою «на громадянці» став «Реферативний журнал».

Початок письменницької кар’єри Аркадія Стругацького

Письменницька кар’єра Аркадія почалася в 1955 році, коли він влаштувався редактором у Гослитиздата. Після цього деякий час він працював у Детгизе. 1964 року Стругацький був прийнятий до спілки письменників СРСР.

Почав писати Аркадій Стругацький ще в блокадному Ленінграді. Перша його повість – «Знахідка майора Королева» — була втрачена під час блокади, як і інші ранні твори автора. У 1946 році був написаний перший розповідь, що зберігся до наших днів – «Як загинув Канг». Опублікований він тільки в 2001 році

. Перша ж публікація в радянський період датується 1956 роком. Це повість «Попіл Бікіні». Аркадій Стругацький написав її ще під час служби в армії. Співавтором твору виступив Лев Петров. Сюжет повісті не представляє особливого інтересу, і літературної цінності, за заявами самого Стругацького, твір не несе.

Брати Стругацькі – класики світової фантастики

Основні повісті і романи були написані в співавторстві з братом Борисом Стругацьким. Твори писалися наступним чином: раз на рік або раз у півроку Аркадій, який живе в Москві, зустрічався з Борисом, що живуть в Ленінграді. Зустрічі проходили в основному в будинку творчості «Комарово», куди приїжджали письменники у творчі відрядження. Там братами обговорювалися сюжети і прописувалася основна фабула твору. Потім брати роз’їжджалися і писали незалежно один від одного, формуючи закінчений твір при наступній зустрічі.

Марія Стругацкая, дочка письменника Аркадія Стругацького. Дружина. Історія кохання Всі ці повісті та романи, які ввійшли в золотий фонд світової фантастичної літератури і стали класикою утопічною і антиутопічній фантастики. Перший твір братів Стругацьких було опубліковано в 1958 році («Ззовні»). У 1959 році побачила світ знаменита «Країна багряних хмар». Найбільш відомими і користуються всенародним визнанням стали «Важко бути богом», «Жук у мурашнику», «Понеділок починається в суботу», «Стажери».

У сімдесятих роках Аркадій Стругацький обіймав високі посади в серйозних літературних виданнях, був членом редколегій журналу «Світ пригод», антології «Бібліотека сучасної фантастики», «Знання – сила». У 1985 році став редактором «Уральського слідопита», перетворивши цей журнал в головний рупор радянської і переказний фантастики.

Починаючи з 1972 року, Аркадій Стругацький писав також і поодинці, підписуючи свої повісті й оповідання псевдонімом «С. Ярославцев». Під цим псевдонімом опубліковані «Експедиція в пекло» (1974-1984), «Подробиці життя Микити Воронцова» (1984), «Диявол серед людей» (1990-1991).

Переклади та премії Аркадія Стругацького

Крім написання власних творів, Аркадій Стругацький займався також і літературними перекладами з японського Абе Кобо, Нацуме Сосекі, Нома Хіросі, Сан’ютея Ентьо та інших авторів. Спільно з Борисом Стругацьким Аркадій відкрив для радянського читача Андре Нортон, Хола Клемента, Джона Уіндема.

Брати-письменники Аркадій і Борис Стругацькі

Аркадій і Борис Стругацькі стали лауреатами великої кількості радянських, російських і міжнародних премій і нагород у галузі фантастичної прози: «Аеліта», «Велике Кільце», премія Ж. Вірна, британська премія «За незалежність думки».

Особисте життя і останні роки Аркадія Стругацького

Аркадій Стругацький двічі був одружений. Перша дружина письменника – Ірина Шершова. Познайомився з нею він під час служби в Канську. Шлюб виявився неміцним, і Аркадій розлучився з Іриною в 1954 році. Дітей у них не було. Другою дружиною Аркадія стала Олена Ошаніна (Стругацкая). У шлюбі з нею у Аркадія народилася дочка Марія. Шлюб зі Стругацьким став для Ошаниной також другим. Від першого шлюбу з синологом Д. Воскресенським у Олени була донька Наталя, яку Аркадій дуже любив і виховував, як рідну. Марія Стругацкая, рідна дочка Аркадія, стала дружиною політика Єгора Гайдара, нащадка письменника Аркадія Гайдара.

Наприкінці життя Аркадій Стругацький сильно хворів раком печінки. Після тривалого, але безуспішного лікування письменник помер на 67-му році життя. Він заповів не ховати себе в землі, а спалити своє тіло в крематорії і розвіяти останки над Москвою на вертольоті. Заповіт письменника було виконано.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: