Ім’я: Алла Демидова

Дата народження: 29 вересня 1936 р. (80 років)

Знак Зодіаку: Терези

Східний гороскоп: Щур

Місце народження: Москва

Діяльність: актриса театру і кіно

Вага: 75 кг

Зріст: 168 см

Біографія Алли Демидової

Сім’я і школа

Алла Сергіївна Демидова народилася в Москві. Сергій Олексійович, її батько, був за походженням легендарним золотопромышленником, що послужило йому в молодій Радянській республіці не дуже хорошу службу – у 1932 році він був репресований. Однак незабаром настала одна з «відлиги» для репресованих, і Демидов потрапив під амністію. Свого батька Алла майже не пам’ятає – їй не було й п’яти років, коли він пішов добровольцем на фронт. З війни батько так і не повернувся – в 1944 році при штурмі Варшави він загинув.

Під час війни дівчинка жила у Володимирі, у бабусі. З Перемогою виховання Алли знову взяла не себе мати – Олександра Дмитрівна. У той час вона була лаборантом на економічному факультеті МДУ їм. Ломоносова, а пізніше стала молодшим науковим співробітником кафедри кібернетики та економічного програмування.

Алла Демидова в молодості

Вже у віці п’яти років Алла Демидова мріяла стати «великою актрисою». Ці два слова вона завжди вимовляла разом, і вони стали її жартівливим прізвиськом в сім’ї. У школі Алла, звичайно ж, грала у виставах. Однак жіночі ролі майбутній зірці не діставалися, її амплуа в шкільному гуртку були ролі «Бакуля-бобылей». Не ставши з цим миритися, дівчинка підготувала власну програму, в яку увійшли уривки з «Анни Кареніної» і монолог Катерини («Гроза», Островський).

Старші класи школи Алла провела, займаючись в драматичному гуртку. Керівником його була Т. Щокін-Кротова, яка грала в той час головну роль в постановці «Її друзі» А. Ефроса. У тому ж спектаклі грав початківець тоді Єфремов. Його роль молодого сором’язливого сибіряка підкорила дівчачі серця, в тому числі і Демидової. Школярки постійно бігали в Центральний дитячий театр на постановку, в якій грала їхня керівниця.

Спроби надходження в Щукінське училище

Демидова з дитинства готувалася стати актрисою. Потім, через багато років, вона скаже, що не вважає свій вибір правильним, однак у школі інших варіантів просто не розглядалося – тільки Щукінське училище. Але спроба надходження виявилася провальною. Як не готувалася Демидова до вступу, всі її майстерність було зведено нанівець поганою дикцією. На консультації у в. І. Москвіна педагог заявив їй прямолінійно: «З такою дикцією в артистки не ходять!».

Алла Демидова не змогла поступити в театральний

Демидова вступила на економічний факультет МГУ, закінчивши його з відзнакою в 1959 році. Ставши здобувачем наукового ступеня, Алла почала викладати в університеті – читала семінари з політекономії для студентів-філософів.

Любов до театру не охолола – на третьому курсі Демидова потрапила в Студтеатр МДУ. Там же була зіграна її перша помітна роль – Ліда Петрусова в постановці «Така любов» Ролана Бикова (за твором чеха П. Когоута). Незабаром Биков поїхав у Ленінград, і керівництво театром прийняв на себе Л. Калиновський. Отримавши роль у його виставі «Здрастуй, Катя!», Демидова поїхала в перші свої «гастролі» — постановку повезли на цілину, ставлячи на підмостках здвоєних вантажівок.

Незабаром Алла Демидова надійшла в студію при театрі Ленком, звідки незабаром була виключена з причини «профнепридатність». Демидова повертається в Студентський театр і робить ще одну спробу надходження в «Щуку».

Друга спроба виявилася більш успішною – в Щукінське училище Демидова надходить, хоч і «умовно» — дикція, незважаючи на численні заняття з логопедом, так і залишилася «непридатною».

Алла Демидова довго виправляла дикцію

«Щука»

Перший курс «Щуки» запам’ятався Демидової виставою «Загибель богів» театру ім. Вахтангова. Разом з двома однокурсницями Демидова зображала «шоу-герл», танцюючи в купальнику. Рубен Симонов, який ставив п’єсу, кожну репетицію починав з цього танцю, і щоразу казав: «Аллочка, по вас плаче Париж!». Всі сміялися.

Тоді здавалося цілком нормальним все це – і танці в купальниках в кабінеті Симонова, і запрошення до нього додому, в театр, розповіді Рубена Миколайовича про свою дружину.

У той же рік Демидову зауважив колишній тоді в Москві з гастролями Жан Вілар.

Сильно вплинули на становлення манер і пластики Демидової її викладачі А. В. Брискиндова і В. Р. Шлезінгер.

Алла Демидова надійшла в Щукінське училище

Незабаром відбувся і дебют Демидової в кіно. Це була «Ленінградська симфонія» З. Аграненко, що вийшла на екрани в 1957 році.

Після чого було ще кілька ролей у масовках або малопомітних епізодах другого плану — «Дев’ять днів одного року», «Що таке теорія відносності», «Комеск».

Робота у трьох театрах

Закінчивши з відзнакою Щукінське училище в 1964 році, Демидова успішно захистила дипломну роботу – роль пані Янг у «Добрій людині з Сезуана». Ця постановка Юрія Любимова поклала початок театру на Таганці.

Роль була найпростішою – Демидова виходила на сцену і робила жест рукою, але цей жест запам’ятовували все. Граючи далеко не головну роль, Демидова зуміла змусити зал запам’ятати з усієї постановки саме пані Янг.

Закінчивши Театральне училище, Демидова зробила спробу піти в Вахтанговский театр, самовпевнено прийшовши на пробу без підготовки. Спроба провалилася, Демидова знову повернулася на «Таганку», однак їй там не подобалося. Інтуїція змушувала шукати щось інше, своє. Спроби пошуку тривали – Алла брала участь в постановках Театру імені Маяковського, провела там місяць і, розчарувавшись, знову повернулася до Любимову в «Таганку».

Після училища Алла Демидова працювала в Театрі на Таганці

У театрі на Таганці Демидова дебютувала в ролі Віри в лермонтовському «Герої нашого часу». Дебют обернувся катастрофічним провалом і довгий час після цього Алла грала «на знос» в масовці і маленьких епізодах. Пізніше Любимов почав давати їй головні ролі, Демидова виявилася самою вірною ученицею талановитого режисера.

Таганка

У 1966 році несподівано Демидової запропонували головну роль в «Денних зірок» В. Таланкін. Ця екранізація автобіографії Ольги Берггольц принесла славу Демидової. Після цієї поетичної і моторошної одночасно картини гра Демидової була оцінена по достоїнству. Ролі в кіно посипалися на актрису, кінокритика виявилася до неї прихильною. За підсумками голосування читачів журналу «Радянський екран» Алла стала найперспективнішою актрисою 1968 року.

Тоді ж перші ролі стали діставатися Демидової і у Любимова на Таганці. З середини сімдесятих, незважаючи на те, що Демидова стає однією з провідних актрис Таганки, вона залишається незадоволеною своєю акторською долею. Разом з Висоцьким вони задаються метою знайти постановку «на двох». Активні репетиції «Крику» Вільямса та «Федри» Жана Расіна не отримують продовження – Висоцький вмирає. Смерть свого друга і сценічного партнера Демидова переживає дуже важко.

Демидова продовжує залишатися багато в чому «культової» кіноактрисою («Шосте липня», «Іду до тебе», «Чайка», «Діти сонця»). Роль Марії Спірідонової в «Шостому червня» наблизила Демидову до трагедії, передачі фантастичною одержимості ідеєю, непорушної впевненості в правоті. Всі ці риси були майстерно передані Демидової.

Алла Демидова почала кар'єру в кіно в 1966 році

Однак розкрити свій талант по-справжньому Демидова не може ні в театрі, ні в кіно. Демидова так і залишається «однією з найбільш невтілених в екранному просторі» («Новітня історія вітчизняного кіно»).

У «Таганці» настали кризові роки – часта зміна керівництва, смерть Висоцького, Анатолія Ефроса. Демидова співпрацює з Романом Віктюком, результатом якого стає постановка «Федри» за М. Цвєтаєвої. Ведуться переговори з французьким режисером Антуаном Витезом і про «Федрі» Расіна, але ось вже другий раз проект закінчується смертю – на цей раз гине Витез.

Гастролі на Заході Демидової з «Федрой» Віктюка роблять Аллу зразком сучасної російської актриси і зіркою театру в європейській і американській критиці. У Росії ж Демидову продовжують вважати «холодної», «інтелектуальної», звинувачують у формалізмі.

Демидова повертається на Таганку і залишається в ній до самого розколу театру.

Театр «А» і наші дні

У 1993 році Алла засновує свій театр «А» і співпрацює з грецьким режисером Теодоросом Терзопулосом.

Кіноролі цього періоду невеликі і здаються окремими відточеними творами в канві картини. Вони трагічні, ексцентричні і гротескні.

Алла Демидова заснувала театр «А»

Ось уже більше десяти років, перебуваючи в «вільному польоті», співпрацюючи тільки зі «Школою драматичного мистецтва», Демидова продовжує привертати увагу до своєї персони, залишаючись непізнаною зіркою російського театру та кінематографу. Її вибірковість у ролях і замкнутість, ревне охорону свого особистого простору оточують все її життя таємничістю, відкрити завісу якої весь час намагаються журналісти. Вона продовжує їздити по планеті з виставами і вечорами поезії, виступаючи в Москві вкрай рідко.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: