Ім’я: Аліса Фрейндліх

Дата народження: 8 грудня 1934 р. (82 роки)

Знак Зодіаку: Стрілець

Східний гороскоп: Собака

Місце народження: Ленінград р.

Діяльність: актриса театру і кіно

Вага: 60 кг

Зріст: 153 см

Біографія Аліси Фрейндліх

Батьки

Актриса театру і кіно Аліса Фрейндліх народилася 8 грудня 1934 року в Ленінграді в родині актора німецького походження Бруно Артурович Фрейндліха і бухгалтера Ксенії Федорівни Фрейндліх (в дівоцтві Федорової). Мама Аліси Фрейндліх провела свою молодість в Пскові, де брала участь в аматорських виставах. Переїхавши до Ленінграда, на драматичних курсах Ленінградського театру робочої молоді, вона познайомилася з Бруно Артуровичем Фрейндлихом — актором того ж театру. Через деякий час вони розписалися.

Аліса Фрейндліх з тіткою Дагмарой Артуровной і мамою

Предками Бруно Артурович були німецькі художники-склодуви, які приїхали на запрошення Петро I для розвитку склодувної справи. Тут вони обзавелися сім’ями і залишилися жити в Росії.

Мама, Ксенія Федорівна, все життя любила театр, але грала в ньому тільки в юності. Все життя вона пропрацювала бухгалтером у Центральній ощадній касі Жовтневого району міста Ленінграда.

Дитинство Аліси Фрейндліх

Аліса народилася в 1934 році. Своє дитинство вона згадує так: «Я народилася в будинку на Ісаакіївській площі. З вікон нашої квартири було добре видно собор, а в п’яти хвилинах ходьби від будинку стояв знаменитий Мідний вершник, і відкривався такий захоплюючий душу своєї якийсь сверхкрасотой вид на Неву. Чарівність мого міста з дитинства ввійшло в душу і зачарувало на все подальше життя…»

Аліса Фрейндліх з батьком і дітьми

Артистичні здібності стали проявлятися дуже рано. В 3 роки Аліса потрапила на виставу в консерваторію. Побачене так вразило, що стало одним із сюжетів її ігор. Аліса, наспівуючи мелодію з опери, сама з собою грала в «театр».

Війна та блокада

Батьки Аліси розійшлися перед самою війною. Можливо, це і врятувало Алісу з мамою від репресій. З приходом війни почалися переслідування потомствених німців. Бруно Фрейндліх виїхав з трупою театру в Ташкент. Його родичі не змогли ухилитися від жаху репресій. Дядька Аліси по батьківській лінії разом з дружиною заарештували.

Артур и Шарлотта Фрейндлих с детьми Цецилией и Артуром (в верхнем ряду), Дагмарой, Эдуардом, Бруно (в нижнем ряду). Аліса з матір’ю залишилися жити з бабуся по батькові — Шарлоттою Фридриховной. Вона була доброю і чуйною людиною, користувалася особливим авторитетом у родині і вміла по-німецьки раціонально вести господарство. На її продуктових запасах їм вдавалося якось виживати в перші місяці блокади і навіть ділитися зі знайомими манною крупою (ніхто не міг уявити, що незабаром настане справжній голод).

У цьому будинку в комунальній квартирі в блокаду жила Аліса Фрейндліх

Саме бабуся змогла встановити суворий режим харчування, розподіляючи прийом хліба маленькими порціями строго по годинах. Ця дисципліна допомогла їм вижити. Каша з столярного клею, присмачена гірчицею з довоєнних бабусиних запасів, ставала смачніше, а сода, кинута у окріп, заміняла дітям газовану воду.

Шарлотта Фрейндліх з онуками Алісою і Едиком

Аліса Фрейндліх і її сім’я жили на першому поверсі. Почувши сигнал повітряної тривоги, мешканці під’їзду часто спускалися до них в квартиру, де можна було перечекати черговий наліт. Як-то раз довелося сховатися в бомбосховища. В цей час квартира була зруйнована потрапила туди бомбою. Вибиті двері, скла, засипаний штукатуркою сімейний рояль виробляли важке враження. Довелося переїхати в інше місце.

Таку Ісаакіївську площа бачила маленька Аліса Фрейндліх

Нове житло являло собою одну кімнату на всіх, зате з вікон комуналки була видна Ісаакіївська площа, де знаходилася школа № 239, що розміщувалося тоді в колишньому особняку Лобановых-Ростовських. Першокласницею майбутня актриса пробула недовго. Вона змогла відновити навчання тільки взимку 1943 року у віці 8 років. Зошитів не було. Діти писали на газетних полях і старих бланках, не знімаючи рукавиць, готові в будь-який момент спуститися вниз при черговому артобстріл.

Алісі - дівчинці з німецькими коренями - доводилося непросто

Щоб врятуватися від холоду, городяни топили печі. Замість дров в будинку Фрейндліх використовувалася вся наявна меблі, крім ліжок і стільців. Доводилося спалювати навіть рідкісні зібрання творів, але вибору не було. «Або смерть, або книжки у вогонь», — писала Аліса Бруновна, згадуючи, як пішло на розтопку прижиттєве зібрання творів Льва Толстого. Разом з матір’ю, яка працювала на військовому заводі, вона пережила в Ленінграді всі блокадні дні.

Виїхали і бабуся з однією з дочок. Прощаючись з ними на вокзалі, маленька дівчинка Аліса запам’ятала величезні котли з розвареними макаронами, які замерзали від сильного морозу. Люди отримували розрубане на буханці застигле тісто для харчування у дорозі. Шартлотта Фрідріхівна відрізала шматок і передала його невістки та онуки. Вона померла, не доїхавши до місця.

Приблизною такий вигляд з вікон квартири Фрейндліх

Незважаючи на нелюдські умови для виживання, найвідоміша війна 20 століття залишила в пам’яті Аліси Фрейндліх яскраве відчуття необхідності посміхатися. Так ленінградці підтримували один одного, сподіваючись на майбутню радість звільнення.

Повоєнні роки

Після того, як закінчилася війна, Аліса з мамою переїхали до родичів в Таллін, де прожили три роки. Повернувшись до Ленінграда, майбутня актриса в шостий клас пішла знову в свою 239 середню школу. Після війни повернувся в Ленінград і Бруно Фрейндліх з новою сім’єю. Зустрічі з батьком відбувалися таємно від його нової дружини. Вона була категорично проти. Через роки, Аліса Бруновна познайомилася зі своєю зведеною сестрою Іриною. Вони стали хорошими подругами.

Аліса Фрейндліх у молодості

Ось спогади Аліси Брунівна про це період її життя: «З однолітками ми часто влаштовували всілякі уявлення, грали в театр. Батько, звичайно, в буквальному сенсі не закликав мене до цієї професії ніколи, але я з нею дружила, спостерігала за його грою. Його лицарське ставлення до театру, звичайно, на мене подіяло». Свої перші уроки акторської майстерності Аліса отримувала у шкільному театральному гуртку у театральної актриси Марії Олександрівни Покликаний-Соколової, а думка батька допомогло Алісі визначитися з вибором професії.

У 1953 році Фрейндліх вступила в Ленінградський Театральний інститут ім. А. Островського. Підготуватися до вступних іспитів їй допомогла Марія Олександрівна, яка відразу побачила в ній талант. На вступних іспитах вона читала уривок з «Мертвих душ» Миколи Васильовича Гоголя. Алісі Брунівна дуже пощастило, тому що її навчав педагог високого класу, професор Борис Зон. У нього ж, але трохи раніше, навчалися такі відомі майстри сцени, як, Павло Кадочников, Зінаїда Шарко, Микола Трофимов.

Аліса Фрейндліх у молоді роки

У 1955 році (ще будучи студенткою) Аліса Фрейндліх зіграла перші ролі в кіно. Це були мелодрама «Незакінчена повість» і «Таланти і шанувальники». Тут же в театрі вона зустріла свого майбутнього чоловіка — Володимира Карасьова. Їх шлюб був недовгим, після закінчення навчання вони розійшлись.

Робота в театрах

У 1957 році, після закінчення Ленінградського Театрального інституту, Фрейндліх прийняли в трупу Ленінградського драматичного театру імені В. Ф. Коміссаржевської. Тут, за її словами, вона пройшла вогонь, воду і мідні труби. Але це тільки загартувало її характер і дало старт майбутньої кар’єри.

Аліса Фрейндліх на сцені

У 1961 році, за наполяганням Ігоря Владимирова, Аліса Фрейндліх почала працювати в театрі імені Ленсовета. Незабаром після цього Ігор Владимиров зробив їй пропозицію руки і серця. У цьому шлюбі народилася дочка Варвара. За словами Аліси Фрейндліх, Ігор Владимиров став їй не тільки чоловіком, але й наставником. Адже він саме для неї поставив п’єсу Арбузова «Таня» і Зоріна «Варшавська мелодія». У театрі імені Ленсовета Фрейндліх зіграла багато хороших ролей, але однією з кращих робіт стала роль Катерини Іванівни з вистави Ф. М. Достоєвського «Злочин і покарання». Аліса Фрейндліх.Вірші Ахматової. «Стиснула руку»

Робота в кіно

У кіно Алісі Фрейндліх довго не щастило. В основному, їй давали маленькі ролі. Крім цього, їй доводилося відмовлятися від ролей у кіно з-за роботи в театрі. Переламати цю ситуацію вдалося в 1976 році. В цей час Ельдар Рязанов запросив її на тепер знамениту роль Людмили Прокопівни Калугіної у службовому романі. Партнерами Фрейндліх стали зірки радянського кіно: Андрій Мягков, Олег Басилашвілі, Лія Ахеджакова та Світлана Немоляєва.

Аліса Фрейндліх у фільмі «Службовий роман»

За словами Аліси Фрейндліх, ходу героїні вона взяла з життя. На той момент начальницьких тіток, які так рухалися, було повно. Справжнє визнання підтвердилося безліччю листів від радянських жінок. Вони писали, що після перегляду фільму, відразу відправлялися в ательє шити собі таке ж плаття, а в перукарні робили собі таку ж зачіску, як у героїні фільму. Для Аліси Фрейндліх ця роль залишилася однією з найулюбленіших.

Аліса Фрейндліх у фільмі «Сталкер»

Слід відзначити ще дві ролі, які є значимими в її кар’єрі. Це роль дружини головного героя у фільмі Андрія Тарковського «Сталкер» і роль королеви Анни у фільмі Р. Юнгвальд-Хількевича «д’артаньян і три мушкетери», де крім Аліси Брунівна в картині зіграли Михайло Боярський і Маргарита Терехова.

Аліса Фрейндліх у фільмі «д'артаньян і три мушкетери»

Пострадянський час

Незважаючи на те, що основними жанрами були мелодрама і драма, Фрейндліх продовжувала роботу в кіно, знявшись у різнопланових картинах.

Аліса Фрейндліх у ролі леді Макбет

У 90-ті роки їй вдалося зіграти королеву Анну у фільмі «Мушкетери двадцять років потому» і «Таємниця королеви Анни». Успіху ці фільми не мали. Зате в театрі Аліса Фрейндліх втілила свою давню мрію і зіграла роль леді Макбет.

Особисте життя Аліси Фрейндліх

Як і перший шлюб зі студентом-однокурсником Володимиром Карасем (1956-1957), так і другий шлюб, з Ігорем Владіміровим, не склався. На початку 80-х років Аліса Фрейндліх і Ігор Владимиров розійшлися.

Аліса Бруновна вийшла в третій раз заміж, за Юрія Солов’я. На той момент він був молодим актором Театру імені Ленсовета. Але і цей шлюб тривав недовго. На думку актриси, причина була в тому, що: «У мене завжди було все в порядку, а у нього завжди не в порядку, дуже діяло на наші відносини. Коли ми зрозуміли, що стресів більше, ніж в змозі витримати організм, ми дуже дружно розійшлися…»

Аліса Фрейндліх з онуками

Незважаючи на те, що з особистим життям у знаменитої актриси не склалося, вона щаслива, бо має дочку Варвару, зятя і улюблених онуків. Аліса Фрейндліх в гостях у Івана Урганта

Аліса Фрейндліх зараз

Всі ролі, які пропонували Фрейндліх в останні роки, вона не брала. Єдина роль, яку вона зіграла, це пенсіонерка Ольга Петрівна Туманова в серіалі «Жіноча логіка». Цей серіал мав великий успіх, і режисери відзняли ще другу і третю частину.

Аліса Фрейндліх у фільмі «На Верхній Масловці»

Аліса Бруновна в 2004 році також знялася в картині «На Верхній Масловці», де її партнером став Євген Миронов. За роль Ганни Борисівни — 87-річного скульптура, Фрейндліх була удостоєна премією «Ніка» за кращу жіночу роль.

На фото: Аліса Фрейндліх

Чимала заслуга великої актриси Фрейндліх в тому, що картина «Півтори кімнати, або Сентиментальна подорож на батьківщину», знята в 2009 році за творами і біографії Йосипа Бродського, отримала народне визнання та «Ніку». У цій картині Аліса Бруновна зіграла матір поета.

Аліса Фрейндліх номінації на премії «Ніка»

Крім кіно, Аліса Бруновна продовжує служити в БДТ. У 2014 році актриса зіграла в телефільмі режисера Олега Газі «Лінія Марти».

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: