Морква дуже люблять люди, обожнюють її і шкідники. Хвороби ж тільки і чекають слушного часу, щоб напасти на коренеплід.

Щороку під час заготівлі, транспортування та зберігання близько 30 відсотків вирощеного врожаю моркви втрачається. Буває, що втрати досягають 60 відсотків, а іноді навіть всі 100. Головний шкоди врожаю моркви приносять хвороби в період зберігання. Коренеплід з механічними пошкодженнями лежить менше за інших. Будь-які порізи і надрізи за час проріджування, розпушування, прополювання, прибирання, обрізання гички і транспортування можуть занести інфекцію. Тому потрібно відбирати тільки визріле, цілі і здорові плоди. Відразу після грядки морква не можна зберігати в теплому місці. Її слід поступово, за 1-2 дні, охолодити і потім прибрати. При якій температурі зберігати моркву? Оптимально – 0-1 градус при відносній вологості повітря 90-95%. При цьому, сховище для врожаю слід підготувати заздалегідь.

Приблизно за місяць його треба просушити, провітрити і продезінфікувати. Для останнього слід взяти 2-процентний розчин хлорного вапна (1 кг на 100-150 квадратних метрів поверхні) і обійти всі стіни сховища. За пару тижнів до збору врожаю, стіни стоїть побілити вапняним молоком. Тут знадобиться 2-3 кілограми гашеного вапна, а так само близько 300 г мідного купоросу на 10 літрів води. На метр квадратний піде приблизно півлітра розчину.

Зберігайте моркву в ящиках з піском

Збереження моркви залежить не тільки від її зрілості, але й від співвідношення в ній глюкози і цукру. Якщо в коренеплоді немає інфекції, то вона погано зберігатися через сорту, поганих умов утримання і зберігання. Найкраще зберігається морква канонічної форми (сорти Валерія, Незрівнянна, Шантане, Московська зимова). А швидше за все псується – з укороченими корінням (Празька каротель). Рання осінь і затяжна весна вкорочують вегетаційний період коренеплоду. Ранні сорти можуть накопичити клітковину, цукор, тому пролежать довше. А пізньостигла морква, навпаки, збирає вітамін С і органічні кислоти. Тому зберігається не довго.

Тим не менш, яку морква легко травмувати. Вона швидко втрачає вологу, тому під час прибирання потрібно уникати механічних пошкоджень. Краще, якщо за тиждень до збирання буде скошена бадилля, і залишаться 2-сантиметрові черешки.

Як правильно зберігати моркву

Умови зберігання моркви безпосередньо залежать від того, де ви збираєтеся її зберігати. Зрозуміло, в кожному місці є свої плюси і мінуси. Ми розповімо вам про те як створити умови і підготувати приміщення до зберігання моркви.

Як зберігати моркву в погребі

Свежевскопанные коренеплоди слід скласти купкою, укрити від сонця і провітрити. Причому, треба залишити на корінцях дрібні грудочки землі. Далі морква повинна пройти карантин у півтора тижні при температурі 10-14 градусів. А після цього слід виключити з урожаю зіпсовані плоди. Пам’ятайте, що морква не потерпить підморожування і вже при температурі мінус один градус підмерзне, а при відтаванні почне псуватися. Тому великі запаси моркви краще зберігати в погребі чи підвалі, причому в поліетиленових мішках. Їх потрібно встановлювати вертикально, залишати відкритою горловину, щоб уникнути утворення конденсату.

Морква багата вітамінами і сприяє схудненню

Підійде і старий спосіб зберігання в ящиках чи буртах. Там морква варто пересипати піском. І додати до нього крейда або гашене вапно. У зовнішньому шарі моркву слід укласти головкою назовні. І ще одне важливе зауваження. При температурі повітря вище 5 градусів тепла морква почне проростати. Зупинити цей процес можна лише зниженням температури у сховищі до 0 градусів. У моркви-скороспілки і невизрілою морква навіть при таких умовах починають формуватися квіткові бруньки. Отже, різні сорти потрібно зберігати по-різному.

Якщо ваше сховище герметично, то потрібно знизити втрати від дихання коренеплоду, придушити проростання, а так само розвиток патогенної мікрофлори. Зробити це можна за допомогою вуглекислоти (підійде сухий лід або ж балон для виготовлення газованої води). Втім, і тут треба бути обережним, оскільки передозування буде розкладати пектини.

Як зберігати моркву в домашніх умовах

А як зберігати моркву будинку, якщо немає ні льоху, ні підвалу? В квартирі обмежена кількість коренеплоду можна упакувати в поліетиленові мішки і покласти в холодильник. Багато городяни складають моркву в картонні коробки, виставляють на сходові клітини (або тамбури). Там температура повітря значно нижче, ніж удома, втім, відрізняється і вологість. У підсумку, такий спосіб зберігання допомагає морквині залишатися свіжою до декількох тижнів.

Корисні поради зі зберігання моркви

— За два тижні до викопування морква грядки варто полити теплою водою. Це особливо актуально в суху погоду. У цьому випадку коренеплоди будуть соковитими. А після того, як вся морква вже переїхала на поверхню землі, її треба промити щіткою, вирізати ходи морквяної мухи (їх може і не бути), відрізати хвостик і верхівку. Далі протягом кількох діб дати коренеплоду висохнути і укласти в щільні поліетиленові пакети, обсипав тирсою. Верхній шар варто посипати парою жмень цибулиння і віднести пакети в підвал. При цьому мішки повинні бути відкритими.

— Перед тим, як закласти моркву на зберігання, її потрібно обробити (просто обприскати) 7-відсоткової витяжкою з лука. Вона готується наступним чином: 200 грамів цибулі заливається гарячою водою і настоюється протягом доби. Після такого впливу моркву потрібно ретельно просушити.

Як правильно зберігати моркву — наступна порада допоможе зберегти моркву на полицях. На стіну в погребі слід вбити парами довгі штирі або кронштейни через кожні 12 сантиметрів, і покласти на них широкі дошки. Перша полиця повинна бути на відстані одного метра від підлоги. На кожній дошці потрібно досить вільно розкласти коренеплоди.

— Зберігати моркву можна і в говорунці. Для цього кожен коренеплід потрібно занурити в бовтанку з глиною і висушити. Кожна морквина до весни буде такою, якою її викопали. Правда, цей метод досить трудомісткий.

Зберігати моркву можна і в домашніх умовах

— Вибираємо в погребі на підлозі місце, дезінфікуємо і насипаємо туди близько 5 сантиметрів піску. На нього укладаємо рядами коренеплоди. Причому між собою вони не повинні стикатися. Як тільки буде викладений перший шар, посипаємо його піском і знову викладаємо моркву. Повторюємо кілька разів.

— Зберігати моркву можна довго і навалом. У ящиках, і краще подалі від яблук.

— Покласти коренеплоди можна і в щільні дерев’яні ящики або пакети максимум по 5 кілограмів у кожному. Підійде і гофроящик.

— В якості консерванту» можна використовувати крейду. Обприскувати або занурювати моркву в 30-процентну суспензію крейди, а після сушити. Варто спробувати і опудривание крейдою. 150 грамів на 10 кілограмів моркви.

Сподіваємося, з радами редакції bestfacts.com.ua ваш урожай залишиться свіжим навіть після самої суворої зими!

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: