Самостійно виростити здорову розсаду клопітно, однак цілком можливо. Щоб отримати хороший урожай необхідно дотримувати основні правила.

Садять розсадою багато рослини

Культури з великими насінинами, які дають великі паростки можна посіяти відразу у відкритий грунт. Дрібні насіння й паростки чатують безліч небезпек, тому раціональніше використовувати розсаду. Вона менше схильна до захворювань, набігам садових шкідників, стійка до бур’янів і змін погодних умов.

Здорова розсада - перший крок до великого врожаю

Культури з тривалим періодом вегетації (помідори, селера, пастернак, базилік та інші) можна виростити виключно через розсаду, підібравши потрібні сорти. Овочі можуть проростати з різною інтенсивністю. Насіння томатів пророщувати необов’язково, так як вони відмінно сходить. Насіння перців рекомендується пророщувати перед посадкою.

Як підготувати насіння до посіву

Перед посадкою потрібно відбирати якісне насіння. Для цього їх висипають в ємність з водою, де хороші залишаться на дні, а порожні спливуть. Воду треба злити разом з непридатними до посіву зернами. Після відбору треба зробити знезараження насіння в слабкому розчині марганцівки, куди їх опускають на 20 хвилин. Після чого насіння поміщаються у воду для набухання на 8-10 годин.

Як правильно підготувати насіння до посіву

Коли сіяти розсаду

Зразкові терміни висадки вказані на пакетах з насінням, але їх потрібно скоригувати з регіональної погоди. Якщо сходи будуть рости в теплиці з підсвічуванням і підігрівом, посіяти розсаду можна в січні або в лютому, тобто раніше терміну, рекомендованого виробником.

Занадто рання посадка може погубити рослини

Як маркувати розсаду

Відразу після посіву насіння слід підписати назву культури, сорт, дату посіву. Ці дані зручно наносити стійким фломастером на пластикові ярлики, які можна купити в магазині для садівників або зробити самим. Використовується маркування для того, щоб згодом не переплутати посадки. Додатково це дозволить відстежити, як розвиваються насіння різних виробників.

Маркери для розсади можна заламінувати

У чому вирощувати розсаду

Розсаду можна вирощувати горшечним і безгоршечным методами. Розглянемо особливості найбільш поширених варіантів.

1. Горшечный спосіб.

— Контейнери, пластикові стаканчики. Контейнери при вирощуванні розсади в домашніх умовах мають переваги: їх зручно переносити, вони компактні, так як можна підібрати ящик під розмір підвіконня. Мінуси методу: коріння рослин переплітаються, а при витяганні розсади частково травмуються. Щоб уникнути сплетіння коренів, раціонально використовувати пластикові стаканчики,в які висаджують по 1-2 рослини.

Для розсади використовують різні ємності

— Торф’яні горщики. За рахунок 100% приживлюваності багато городників віддають перевагу саме цей метод. Стінки горщика з екологічно чистого матеріалу відмінно пропускають повітря, зайву вологу і відрізняються міцністю.

Рослини висаджуються з горщиком, при цьому коріння не ушкоджуються, а торф розкладається, живлячи рослини і збагачуючи землю. Мінуси: рослини в торф’яних горщиках вимагають особливого догляду. Не можна допускати пересихання грунту, інакше земля відстане від стінок і затвердіє. Якщо її перезволожити, то на стінках горщиків утворюється цвіль.

Торф'яні горщики особливо зручні для великих рослин

2. Безгоршечный спосіб

— Розсада в пелюшках — Грудка землі з рослиною загортається в шматочок поліетилену. Головні переваги методу — економія місця і ґрунтової суміші, якою зазвичай заповнюють стаканчики. Виключаються хвороби, що передаються тільки через грунт. Є можливість простежити динаміку зростання ваших саджанців і позбутися відразу від повільно всходящих. Зручно виробляти пікірування рослин. Мінус – рослини розвиваються повільніше, ніж у стаканчиках. Теплолюбні рослини доведеться все одно розсаджувати по горщиках.

Пелюшка-трансформер для розсади — Вирощування розсади в равликів. При цьому методі насіння розміщують на стрічці з поліетилену, верх якої розташовують спочатку туалетний папір, а потім і грунт. Метод істотно заощаджує місце під розсаду. Дає можливість перевіряти насіння на початкових стадіях пророста і утворення коренів. Постійна вологість сприяє швидкому пробудженню насіння томатів, перців, баклажанів та інших овочевих культур, а також квітів і трав.

Немає необхідності в пікіруванні, з умовою точного розрахунку дати висадки рослини. Істотний плюс — економія ґрунтового субстрату і низька вартість матеріалу. Мінуси: сходи виявляються занадто близько один від одного. Тому треба сіяти «равлика» насіння більше, щоб пізніше видалити найслабші, запізнілі сіянці.

Садимо перець в «равлика» — Розсада на торф’яних таблетках. Матеріал дозволяє добре розвиватися коріння, додатково живлячи їх. Маленькі таблетки ідеальні для квітів, а великі – для томатів, огірків, перців. Недоліки: таблетки не сприймають пересушування і перезволоження. До того ж, вони досить дорогі, при великій кількості розсади їх використовувати нераціональним.

Торф'яні таблетки зручні, але дороги

Як доглядати за розсадою

— Полив повинен бути помірним і регулярним, щоб не допустити застою води і пересихання грунту. Субстрат повинен перебувати у вологому стані, тому краще використовувати пульверизатор. Підросли рослини поливають водою кімнатної температури використовуючи лійку з душовою насадкою. Доросле розсаду поливають в піддон, що стимулює розвиток потужної кореневої системи.

Перший догляд за розсадою томатів — Освітлення — важлива умова для отримання сильної розсади. Ідеально пророслі насіння повинні отримувати близько 15 години яскравого світла за день. Тому зазвичай використовують додаткову підсвітку. Щоб розсада розвивалася рівномірно, треба регулярно перевертати ємності.

— Загартовування дозволяє підготувати рослину до умов відкритого грунту. Починають його з виносу розсади на засклений балкон. Потім вже на дачній ділянці размещяют рослини на вулиці тільки вдень, ховаючи на вночі в укриття. Перед висадкою треба за 12 днів зменшити полив, а за тиждень його повністю припинити. Перед висадкою розсаду рясно поливають додавши 30 г хлористого калію на 10 літрів води.

Незвичайні способи вирощування розсади не завжди погані

Як правильно пікірувати розсаду

Коли паростки досягають у висоту 3-5 см і з’являється друга пара листків, необхідна пікіровка. Вона включає пересадку сильних рослин в індивідуальні горщики. Завдяки пікіровці посіяні рослини не ослабнуть з-за нестачі простору, освітлення, живлення і зможуть розвинути сильну кореневу систему та надземну частину.

Як правильно пікірувати томати Великі молоді рослини виймають з грунту, послабивши його виделкою, вкорочують корінь і пересаджують в приготований окремий горщик. Редакція bestfacts.com.ua рекомендує розмістити рослини трохи глибше, ніж в загальному ящику, закопавши стебло під перші листя. Потім грунт в горщику ущільнюють, притискаючи коріння розсади вниз.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: