Помідор — один з найпопулярніших овочів. У більшості країн він вважається другим за вживання овочем після картоплі.

Помідори можна солити, маринувати або вживати в сирому вигляді.

Помідори гарні в свіжому вигляді і в заготовках

Способи вирощування томатів

Існує 3 способи ефективного вирощування томатів:

— В грунті. Томат – примхливий овоч, він любить світло і тепло, не сприймає вітер і надлишок вологи. Отримати гарний урожай у відкритому грунті, дотримуючись прості умов нескладно. Існує три правила для отримання відмінних томатів: треба вибрати відповідний для місцевості сорт, підібрати сонячне місце, забезпечити регулярний полив.

Помідори невибагливі до грунту

— В теплиці. Технологія вирощування в теплиці має свої особливості. Теплий і вологий клімат — сприятливі умови не тільки для розвитку помідорів, але і для розмноження шкідників і патогенної мікрофлори. Профілактикою проблем такого роду стане сівозміну (чергування вирощування на одному місці різних культур), контроль за вологістю та періодичне провітрювання.

У теплиці можна виростити помідорне дерево

— Догори ногами. Розсаду поміщають в горщик або перевернуте відро і присипають грунтом, потім підвішують і поливають. В цьому випадку відпадає необхідність рихлити, прополювати грунт, застосовувати пестициди. Даний спосіб дає можливість висаджувати томати там, де мало місця або ґрунту малородючі.

Оригінальний спосіб вирощування помідорів

Як вибрати сорт помідорів

В даний час є величезна кількість сортів томатів. За способом посадки їх ділять на: вуличні, тепличні, балконні і домашні. Є сорти гігантські і мініатюрні; червоні, жовтогарячі, чорні або жовті.

Який сорт краще? У кожного городника він свій. Щоб не помилитися з вибором, визначитеся з тим, де ви плануєте висаджувати сорт (у дрібноплідних сортів є шанс дозріти у відкритому грунті, в теплиці можна виростити великі томати), врахувати кліматичні особливості (для кожного регіону є свої сорти помідорів) і плани на використання врожаю (для заготовок краще вирощувати среднеплодные рослини). Досвідчені городники постійно експериментують з сортами, пробують нові і обов’язково записують результати.

Помідори можуть бути не тільки червоними

По швидкості дозрівання всі сорти помідорів поділяються на:

— ранньостиглі (дозрівають в кінці липня);

— середньостиглі (дозрівають в кінці серпня, на початку вересня);

— пізні сорти (дозрівають в кінці вересня).

Розсада помідорів в домашніх умовах. Вирощування й пікірування томатів Для того, щоб забезпечити себе помідорами ціле літо, городники висаджують кущі з різною швидкістю дозрівання.

Як виростити розсаду томатів

Насіння висівають у невисокі ящики близько 10 см заввишки. Насипаної землі треба дати 2 дні осісти, інакше насіння опиняться на меншій глибині, ніж їх садили. Оптимальними для посіву помідорів вважаються борозенки глибиною 2-3 див. відстань між борознами — 3-4 див. Насіння висівають на відстані 0,5 см один від одного. Поливати можна до і після посіву насіння.

Помідори Посів насіння на розсаду Ідеальна розсада, готова для висадки в грунт або теплицю, повинна бути висотою 40 см, мати першу кисть у кольором і розвинену кореневу систему.

Місце для висадки томатів

Ідеальним місцем вирощування помідорів у відкритому грунті вважаються захищені від вітру, досить освічені, прогріваються ділянки. Томати менш вимогливі до родючості ґрунту, ніж інші овочі. Тому для успішного вирощування підходять практично будь-які грунти з нейтральною і зі слабокислою середовищем. Перевага віддається легким і высокоплодородным грунтів супіщаного і суглинистого типу.

В малородючі грунту вносять восени компост або перегній. При внесенні органічних добрив щорічно, припустимо вирощування помідора 2-3 роки на одному місці (томати минулого року не хворіли).

Томатне достаток. Від насінини до врожаю Хорошими попередниками помідорів є: гарбузові, бобові культури, капуста, цибуля і коренеплоди. Ділянка після вирощування на ньому пасльонових культур (баклажани, перець, картопля) відводять під томати через 3 роки.

Посадка помідорів

Для висадки розсади треба підготувати і полити їх водою. Глибина лунки аналогічна висоті розсадного склянки. Міцну розсаду висаджують у ґрунт під прямим кутом. Розсаду високорослих сортів і витягнулися – під кутом 45°. Далі лунки з рослинами треба засипати грунтом, трохи збити і полити. Поруч зі стеблом рослини треба встановити кілочок, який буде опорою.

При посадці між рядами дотримують інтервал близько 60-70 см, а між рослинами 30-40 см. Щільність посадки томатів становить:

— для індетермінантних (високорослих сортів) або гібридів – садять 3-4 рослини на квадратний метр;

— для детермінантних сортів (з обмеженим ростом головного стебла) при вирощуванні в 1 стебло – 6-10 рослини на квадратний метр, а при формуванні в 2-3 стебла – від 3 до 6 рослин.

Посадка помідор, як садити томати

Полив і підживлення помідорів

Найсприятливіший для томатів поєднання — вологість грунту під кущем близько 85-90%, а вологість повітря — 50%. Поливати помідори краще під корінь рано вранці теплою водою. Грунт краще мульчувати.

Треба дотримувати правильний режим поливу: після висадки розсаду поливають і залишають на три дні. Далі поливають 1-2 рази в тиждень досить рясно, проте з урахуванням сорту, розмірів і погодних умов.

Помідори поливають теплою водою

Види добрив, оптимально підходять для томатів:

— Фосфорно-калійні добрива допоможуть отримати томати з невисоким вмістом нітратів.

— Калійні добрива ( підійдуть сульфат калію або зола).

— Мікродобрива, що містять бор і магній, — найбільш оптимальні для томатів.

— Органічні добрива посприяють врожайності. Використовують компост, перегній, зброджених зелену траву, настій коров’яку або пташиного посліду.

Способи дозрівання помідорів

Для дозрівання зелених плодів відбираємо середні і великі здорові плоди. Укладаємо їх в 2-3 шару в ємність і перекладаємо сухими тирсою або папером. Оптимальна температура дозрівання близько 12-15 С, а вологість 80%.

Після укладання в контейнери закриваємо томати зверху, так як вони люблять достигати в темряві. Процес триває 30-40 днів. Як правило, спочатку дозрівають великі томати.

Томати непогано дозрівають в коробці

Як зберегти врожай помідорів?

Плоди томатів збирають різною мірою зрілості: червоними, молочними, рожевими бурими і зеленими. Це залежить від того, де їх планують використовувати. Для вживання в їжу та отримання пасти або томатного соку, краще підходять червоні помідори. Для того, щоб маринувати або солити помідори, краще вибирати бурі, а для зберігання і дозрівання використовують молочні або зелені.

Як консервувати фаршировані помідори Редакція bestfacts.com.ua нагадує, що терміни зберігання безпосередньо залежать від того, якою мірою зрілості помідори: червоні томати зберігають не більше 4-х днів, рожеві — до 5, молочні — до 7, а зелені — близько 10 днів. Бурі і рожеві плоди краще переносять тривале транспортування.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: