Тривалий час людство не мало доступу до виробництва такого універсального, надійного і простого матеріалу, як пластик. За цей період сформувалися унікальні традиції виготовлення посуду з дерева.

Дерев'яні бочки використовуються і донині

Більшу частину предметів домашнього начиння на Русі робили саме з нього. Наприклад, дерев’яні бочки застосовували для зберігання і перевезення продуктів. Їх використовували для приготування вина, засолювання груздів і огірків, а також для того, щоб від душі попаритися в лазні.

Види дерев’яних бочок

— Зграя – це бочка, яку використовували для ополіскування в лазнях або в яких-небудь дрібних побутових потребах. Іноді прямо з неї пили медовуху, це траплялося в розпал веселощів. Так званий запарник теж використовували в російській лазні. У нього наливали окріп, укладали віники, а зверху накривали кришкою.

Зграї і цебра гарні в бані

— Конусну бочку використовували для зберігання різних припасів на зиму. Зазвичай їх ставили у льох. Є також спеціальні діжки для солінь, вони мали конусну форму і кришку з пазами. Зверху на неї як гніту укладали важкий камінь і доповнення іноді в отвори вбивали клини, щоб напруга була ще більше.

Конусна бочка (діжка) для соління

— Класична бочка одержала найбільше поширення. Діапазон її використання дуже широкий: її використовували при приготуванні вина, різних солінь, для перевезення продуктів на далекі відстані. Навіть зараз для самого дорого вина використовують дубові бочки. Вони мають сферичну форму, тому легко перекочуються.

Дубові бочки традиційно використовувалися для зберігання

Як роблять класичні дерев’яні бочки?

Спочатку підбирається деревина. У Росії часто використовують кавказький високогірний дуб, що має високу щільність. Дерево розколюють на окремі сектори, з яких випилюють клепки. Радіально колені заготовки вважаються кращими, порівняно з пиляної клепкою. Однак клепка високої якості виходить тільки після тривалої сушіння на відкритому повітрі. Для кращих характеристик їх потрібно сушити як мінімум два роки. Таким чином, виключається можливість деформації бочки, її розтріскування, усадки і гниття.

Етап виготовлення бочок

Після сушіння бондар починає свою роботу. Сьогодні при виготовленні бочок поєднують ручну працю і промисловий. Велика кількість клепок виходить при використанні спеціального обладнання. Проте збірка кістяків бочки здійснюється тільки вручну.

Етапи виготовлення бочок

Щоб клепки не ламалися, коли їх почнуть гнути, їх попередньо прогрівають і зволожують. Подальша фіксація форми клепок відбувається під час прогріву на відкритому вогні протягом 45 хвилин. Інтенсивність цього процесу та його тривалість вплине на смак і аромат приготованого в бочці вина або коньяку. Після цього встановлюють донья, а поверхню виробу обробляють гарячим бджолиним воском.

Виготовлення бочки для вина Технологія виготовлення на деяких етапах може відрізнятися, але найкраща і якісна бочка вийде тільки з застосуванням ручної праці і при дотриманні багатовікових традицій бондарного ремесла.

Як підготувати дерев’яну бочку до використання

Перш, ніж квасити в бочці огірочки і капусту, настоювати домашній коньяк або тримати питну воду, її слід належним чином підготувати. Для цього слід провести такі першочергові дії:

•опустити обручі;

Підготовка дубової бочки •для нових бочок — провести вилуговування чистою водою ( залити водою на 2-4 тижні, міняти воду через кожні 3-5 днів);

•вимочити і пропарити дерев’яний виріб при високій температурі (більше 100 градусів);

•грунтовно промити і окур сірої для знищення грибків і цвілі (для колишніх у вживанні бочок).

Що робити, якщо бочка тече

Сильна течія в новій, не підготовленої до використання, бочці – це нормальна ситуація. Гірше, коли текти не припиняється після замочування. Причин може бути кілька. Найбільш поширена – недотримання часу замочування в процесі підготовки виробу. Замочувати бочку потрібно не менше 2-3 тижнів, а для заливки вина – 3-4 тижнів.

Наступна причина – неправильна (або зовсім її відсутність) герметизація торцевих частин клепок. Цей етап у підготовці до експлуатації обов’язковий. Роблю герметизацію до пропарювання з допомогою масляної фарби або лаку.

Поточні бочки можна відновити

Також, щоб усунути текти, можна спробувати за допомогою молотка і набійки опустити обручі. Якщо жодна з запропонованих засобів не допомогло вирішити проблему – дерев’яна бочка явно зроблена з браком або з неякісного матеріалу. У такому разі один вихід – повернути її майстрові.

Як відновити стару дубову бочку своїми руками Редакція bestfacts.com.ua запрошує вас познайомитися зі статтею про лазнях-бочках — повноцінних дачних комплексах для релаксації, миття та оздоровлення.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: