Всі ми звикли бачити тестування людей на детекторі брехні на екрані наших телевізорів, коли герой з легкістю обманює машину. У сучасному житті теж є деякі сфери, в яких так само використовують поліграф, але збрехати йому досить складно, якщо ви, звичайно, не наполегливо готувалися до цього.

Де застосовується поліграф?

Багато солідні вітчизняні фірми, орієнтуючись на досвід зарубіжних колег, практикують перевірку претендентів на детекторі брехні, він же поліграф. Років десять тому подібні «сеанси правди» здавалися чимось з області шпигунських детективів, зараз же це буденна річ у структурах, ніяк не пов’язаних з держбезпекою.

Детектор брехні використовується в багатьох напрямках, але головні — це допит правопорушників і перевірка кандидатів при прийомі на роботу.

Як працює детектор брехні?

Той, хто вже проходив перевірку на детекторі брехні знає, що поліграфіст чергує значущі питання (наприклад: «Вас коли-небудь звинувачували в розкраданні корпоративних коштів?») з контрольними, які не мають зв’язку з прямою метою тестування (наприклад: «Ви коли-небудь обманювали свою дружину(га)?»). При цьому поліграфіст стежить за показаннями декількох датчиків (шкірно-гальванічних рефлексів, серцево-судинної активності, грудного і черевного дихання тощо).

Сучасний поліграф або детектор брехні

Метою кожного питання є одержання на нього реакції, яка виводиться на стрічку або монітор у вигляді поліграми. Аналіз психофізіологічних параметрів кожної реакції дозволяє фахівцю визначить, чи правду каже досліджуваний або бреше.

Як проходити поліграф при прийомі на роботу?

Як тільки поліграф був введений в якості методу перевірки потенційних співробітників, майже відразу знайшлися умільці, які розробили способи протидіяти детектору брехні. Їх можна розділити на кілька груп:

  • хімічні;
  • механічні;
  • психологічні.

Застосування хімічних засобів для спотворення результатів перевірки на поліграфі досить спірно. Цей метод полягає в застосуванні фармакологічних препаратів, що володіють седативною дією. Практикують і вживання препаратів для підвищення або пониження тиску. Однак поліграфісти багатьох солідних корпорацій давно розсекретили цю хитрість і перед перевіркою вимірюють не тільки кров’яний тиск, але і беруть аналіз крові.

Обдурити поліграф практично неможливо

Механічні способи обману детектора брехні полягають у забезпеченні реакції організму на ті питання, які передбачені як значимі, а реакцію на значущі питання навпаки, приховати. Реакція на запитання забезпечується больовим рефлексом — під палець ноги підкладають колючий предмет, або прикушують мову. Правда, з цим важливо не перестаратися: поліграфісти звертають увагу не тільки на показання датчиків, але і на загальний вигляд випробуваного.

Самий вірний, але і самий складний у реалізації метод обману детектора брехні — психологічний. Він вимагає потужної внутрішньої концентрації і при цьому розслабленості мислення. Спосіб полягає в тому, що потрібно налаштувати себе на таку хвилю, при якій питання поліграфіста йдуть як би у фоновому режимі, не викликаючи значного відгуку в мисленні. Можна обдумувати сюжет нещодавно побаченого фільму, декламувати напам’ять вірші, роздумувати про політичну ситуацію в країні загалом, максимально абстрагуватися від самого процесу тестування. Також непогано працює спосіб концентрації уваги на якійсь частині свого тіла або зовнішнього вигляду поліграфіста (наприклад, під час тестування думати, якою її натуральний колір волосся). При цьому на запитання відповідати без роздумів, не зосереджуючи увагу на їх змісті.

Домогтися такого рівня управління власною концентрацією складно, але можливо. А ось доводити себе до стану вареного овоча, не высыпавшись кілька днів і таким способом намагатися уповільнити психофізичні реакції свідомо провальний метод. Поліграфіст не приступить до тестування людини, фізичний стан яких викликає у нього підозри.

Редакція bestfacts.com.ua сподівається, що вам ніколи не доведеться проходити процедуру тестування на поліграфі. Якщо ж доля розпорядиться інакше, буде брехати безглуздо.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: